Facelia błękitna — poznaj roślinę o wielu obliczach

Facelia błękitna - pole.

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) to roślina o wielu obliczach. Często nazywa się ją „przyjaciółką pszczół”, ponieważ jest jedną z bardziej miododajnych roślin uprawianych w okolicy pasiek. Może być również uprawiana na nasiona, a wysoka zawartość substancji odżywczych sprawia, że jest chętnie stosowana jako zielony nawóz na przyoranie. Czym charakteryzuje się uprawa facelii błękitnej? Czy rzeczywiście warto ją uwzględnić w swoich planach wysiewu?

Facelia błękitna — wygląd

Facelia błękitna to gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych, choć wyglądem przypomina chwast. Czasami określa się ją mianem wiązanki wrotyczowej. Dorasta do wysokości około 60-90 cm. Gałązki rośliny pojawiają się już w dolnej części łodygi. Liście są pojedynczo lub podwójnie parzystosieczne i posiadają karbowane odcinki.

Na każdej gałązce znajdziemy łodyżki, na których rosną drobne kwiatki — fioletowe w górnej części i białe na dole. Jedna roślina ma od 5000 do 7000 kwiatów. Kwiaty przekształcają się w owoce w kształcie kokonu, które zawierają nasiona. Na gałązkach znajduje się 1-4 nasion, przy czym górne strąki z reguły zawierają mniej nasion. Niedojrzałe nasiono jest białe, z czasem zmienia kolor na pomarańczowy, dojrzałe nasiono jest ciemnobrązowe lub czarne.

Wymagania facelii błękitnej

Facelia błękitna jest łatwa w uprawie. Okres wegetacji tej rośliny trwa około 100 dni, w dodatku wykazuje ona dużą dynamikę wzrostu — wschodzi średnio po 8 dniach, a zakwita po 50 dniach od daty wysiewu. Facelia błękitna ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o uprawę — urośnie niemal na każdej, nawet ubogiej glebie. W początkowej fazie wzrostu wymaga wilgoci i ciepła, w dalszej fazie dobrze znosi okresowy brak wody czy chłód, a nawet przymrozki.

Ta cenna roślina miododajna, dzięki dużej dynamice wzrostu świetnie radzi sobie z chwastami. Krótki okres wegetacji umożliwia sianie jej bez odstępu przez kilka miesięcy.

Wysiew facelii w różnych terminach

Zaleca się sianie facelii w marcu (w łagodniejszym klimacie), gdy jest już wystarczająco dużo wilgoci w glebie (facelia dobrze czuje się w wilgotnych glebach). Wtedy chwasty jeszcze nie mają swojego okresu wzrostu, więc nie zakłócają rozwoju facelii. Termin wysiewu zwykle jednak uzależnia się od przeznaczenia rośliny:

  • rośliny na rabatę: koniec kwietnia i maj,

  • nasiona: marzec-kwiecień,

  • poplon na zielony nawóz: połowa lipca do połowy sierpnia.

Uprawa facelii błękitnej

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) należy do roślin jednorocznych. Dobrze czuje się na suchych rabatach, a także wśród traw i roślin w skalnych ogródkach. Facelię zwykle sieje się wiosną, od lutego do maja, ale możemy wysiewać ją w innych miesiącach, jeśli pogoda sprzyja, a gleba jest odpowiednio przygotowana do siewu. Facelia rośnie w niemal każdej glebie i nie wymaga dodatkowego pielenia lub stosowania herbicydów, co nie jest pożądane przy produkcji miodu.

Facelia błękitna - pole.

Phacelia tanacetifolia z powodzeniem może być uprawiana jako roślina wiosenna, ale także w siewie bocznym. W niektórych rejonach świata jest uprawiana głównie jako roślina ozima, ponieważ stosunkowo dobrze znosi mrozy i niskie temperatury (do -8°C).

Nasiona facelii błękitnej wysiewa się na głębokość od 1,5 do 2 cm, szeroko lub w rzędach w odstępach do 20 cm. Do siewu zwykle stosuje się nasiona w ilości 5 – 10 kg/ha, w zależności od terminu siewu i jakości przedsiewnego przygotowania gleby. Przy uprawie facelii na nawóz zielony wysiewa się nieco większe ilości nasion.

Jak pielęgnować facelię błękitną?

Facelia błękitna to roślina niewymagająca, która szybko rośnie i daje dużo masy zielonej. Roślina ta nie lubi suszy ani nadmiernej ilości wody. Co ciekawe, słabiej kwitnie na glebach żyznych.

Zastosowanie facelii błękitnej

Facelia jest rośliną motylkową, co oznacza, że ​​na jej korzeniu rozwijają się bakterie będące w stanie wiązać pierwiastkowy azot z powietrza. Głęboko wnikający i gęsty korzeń (70 cm) wpływa na poprawę struktury gleby. Obumierając, pozostawia znaczne ilości materii organicznej i związanego azotu, co sprawia, że ​​roślina ta nadaje się do ulepszania gleb słabych. Dodatkowo całą roślinę można przyorać pod koniec kwitnienia, dlatego nadaje się również na zielony nawóz.

Facelia błękitna jest rośliną uprawianą na paszę, a także na nawóz zielony. Jednak najbardziej znana jest jako jedna z najlepszych roślin miododajnych.

Facelia błękitna - zbliżenie.

Facelia błękitna — cenna roślina miododajna

Facelia znajduje się na liście 20 kwiatów produkujących najwięcej pyłku dla pszczół miodnych i jest bardzo atrakcyjna dla owadów zapylających, w tym trzmieli i bzygów. Stanowi źródło wysokiej jakości nektaru i pyłku.

Facelia to roślina, której kwiaty dają wysokie zbiory nektaru. Szacuje się, że można zebrać 500 – 1000 kg z 1 ha uprawy, a różnica ta uzależniona jest od siewu, warunków pogodowych i długości dnia. Odmiana facelii błękitnej, Anabela, jest zwana często królową miododajnych roślin. Określenie to nie jest wcale przesadzone, skoro z 1 hektara roślin można uzyskać ponad 400 kg miodu. Miód faceliowy jest bardzo ceniony ze względu na swoje właściwości smakowe (jest delikatny, lekko kwaskowaty) i zdrowotne.