Zbieracz kamieni — charakterystyka i zastosowanie

Czerpak - zbieracz kamieni.

Każdego roku rolnicy, którzy uprawiają ziemię, muszą usuwać zalegające na polach kamienie. Niestety rodzenie kamieni przez ziemię jest procesem trwałym i bardzo niebezpiecznym dla agregatów uprawowych. Dlatego rolnicy muszą zbierać je ręcznie lub wykorzystują do tego zbieracz kamieni. W tym artykule wyjaśniamy, jak pracuje maszyna do zbierania kamieni oraz czy warto ją kupić.

Skąd się biorą kamienie na polach uprawnych?

Kamienie, które znajdują się w głębszych warstwach piasku lub gliny powoli przesuwają się ku górze ze względu na lód, który gromadzi się pod nimi w sezonie zimowym. Warstwa lodu przesuwa kamienie nieznacznie na wyższe partie gleby. Jest to proces długotrwały, jednak sukcesywnie każdego roku doprowadza do sytuacji, kiedy zbieranie kamieni z pól jest elementem obowiązkowym w kalendarzu prac każdego rolnika.

Czym są maszyny do zbierania kamieni?

Do tej pory duża część rolników kamienie z pół zbiera ręcznie. Jest to jedna najmniej lubianych prac rolniczych. Jednak jej wykonanie jest konieczne, aby w kolejnych etapach uprawy, nie uszkodzić agregatów uprawowych. Dodatkowo sprawę pogarsza fakt, że w rolnictwie brakuje rąk do pracy, co sprawia, że wytracanie energii na ręczne zbieranie wydaje się coraz mniej opłacalnym zajęciem.

Dlatego coraz większa grupa rolników decyduje się na zbieracze kamieni, które powoli zastępują pracę ludzkich rąk. Maszyna do zbierania kamieni, dzięki mechanizmowi nagarniającemu wybiera z gleby kamienie, które kolejno gardzielem wędrują do zbiornika. Prosty mechanizm i skuteczność sprawiają, że do produkcji trafiają coraz to nowe modele, posiadające dodatkowe funkcje dla jeszcze sprawniejszej pracy na roli.

Budowa zbieracza kamieni i jego parametry

Zbieracz kamieni to maszyna o stosunkowo prostej budowie. Weźmy na przykład zbieracz kamieni Kongskilde, który posiada zespół nagarniający, gardziel oraz zbiornik na kamienie. Firmy dodatkowo mogą urozmaicać zbieracze, zmieniając ich szerokość roboczą, umożliwiając regulacje głębokości pracy sita lub wmontowując podnośnik pneumatyczny w zbiorniku. Te wszystkie elementy mają usprawnić prace przy zbieraniu kamieni, zwłaszcza na dużych areałach.

Czerpak - zbieracz kamieni.

Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to w nowych ogłoszeniach znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące m.in. wielkości kamieni, które zbieracz może usuwać, wielkość zbiornika, maksymalnej głębokości roboczej oraz wydajność pracy. Wyszukiwanie tych informacji jest kluczowe dla optymalnego doboru maszyny dopasowanej do potrzeb gospodarstwa.

Zbieracz kamieni — zakup czy wynajem?

To czy lepiej zbierać kamienie ręcznie, czy też wykorzystywać do tego zbieracz kamieni, jest kwestią bezdyskusyjną, zwłaszcza w gospodarstwach o dużym areale. Natomiast to, czy bardziej opłacalne jest posiadanie zbieracza na własność, czy też korzystanie z usługi wynajmu zależy już od indywidualnej oceny rolników.

Jeśli jesteś właścicielem bardzo dużego gospodarstwa, dokonaj obliczeń, które pomogą Ci określić opłacalność potencjalnej inwestycji. Dokonując kalkulacji w 2021 roku, weź pod uwagę amortyzacje maszyny, koszty związane z paliwem, obsługą oraz ewentualnymi naprawami i konserwacją. Jeżeli planujesz finansowanie zakupu z kredytu, dolicz także dodatkowe koszty z nim związane. Na końcu porównaj to z rocznym kosztem związanym z wynajmem maszyny. Może się bowiem okazać, że bardziej opłacalne jest wynająć zbieracz kamieni, niż go kupić.

Zbieracze kamieni — gdzie kupić?

Ogłoszeń z ofertami sprzedaży zbieraczy kamieni jest sporo. I tu możesz wybrać dwie drogi. Zakup maszyny używanej lub nowej od dealera. Jeżeli decydujesz się na zbieracze kamieni z drugiej ręki, szukaj ich na popularnych serwisach sprzedażowych. Warto również odwiedzić giełdę sprzętu rolniczego lub zapytać wśród znajomych rolników, czy nie sprzedają takiej maszyny.

Rolnik przed maszyna

Jeżeli chcesz kupić nowy zbieracz kamieni, możesz poszukać dealera w swojej okolicy lub skorzystać z ofert online. Bardzo często informacje na temat ceny maszyn w sklepach internetowych są dostępne dopiero po założeniu konta na stronie dystrybutora. W tym celu zaloguj się na stronie i zapisz swoje dane. Dzięki temu uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące warunków zakupu.

Ile kosztują zbieracze kamieni?

Ceny zbieraczy kamieni są zróżnicowane. To ile będziesz musiał zapłacić za dany model, będzie zależeć od stopnia zaawansowania maszyny, szerokości roboczej oraz innych mechanizmów, które będą ułatwiać pracę. Ceny nowych zbieraczy zaczynają się od ok. 70 tys. zł netto.

Taniej można kupić modele używane, choć i w tym przypadku tanio nie będzie. Ceny u używanych zbieraczy w dobrym stanie technicznym to koszt zaczynający się od ok. 30 tys. zł. Dla porównania średnia rynkowa ceny wynajmu maszyny z operatorem to koszt 250 zł/ godz.

Oczywiście w przypadku, kiedy jesteś właścicielem 100 lub 400 ha pól uprawnych zakup zbieracza kamieni będzie lepszą inwestycją niż coroczny wynajem usług. I choć koszt zakupu może wydawać się duży, to w przeliczeniu na lata pracy w gospodarstwie cena przestaje mieć tak wielkie znaczenie.