Jak działa podbieracz pokosów?

Podbieracz new holland.

W Polsce każdego roku podczas żniw przeważa jednoetapowy zbiór roślin. Jednak ze względu na próby ograniczenia użycia środków chemicznych oraz ograniczenia strat w zbiorach coraz większa liczba rolników rozważa dwuetapowy zbiór przy pomocy kombajnów zbożowych, które posiadają podbieracz pokosów. W tym artykule sprawdzamy, jak działa podbieracz pokosów i czy warto w niego inwestować.

Na czy polega jedno i dwuetapowy zbiór roślin?

Jednofazowy zbiór roślin wykonuje się za pomocą kombajnu zbożowego prosto z pola. Najczęściej wykonuje się go, gdy nasiona są w pełni dojrzałe i mają wilgotność poniżej 16%. Kluczową więc kwestią jest wybór odpowiedniego terminu zbiorów. Zbyt wczesne żniwa mogą przyczynić się do dużej ilości niedomłotów, co negatywnie wpłynie na wielkość zbiorów. Zielone łuszczyny roślin, bardzo często nie nadają się do młócenia nawet przy wysokich obrotach bębna młócącego i ciasnej przestrzeni między klepiskiem a bębnem.

Zbiór dwuetapowy w 2021 r. nadal należy do stosunkowo nowych metod i polega na ścięciu pokosu przez kosiarkę pokosową. Następnie po odczekaniu kilku dni przystępuje się do młócenia przez podbieracz pokosów dołączony do kombajnu. Ścinane rośliny nie są w pełni dojrzałe i mają wilgotność od 35 do 40%. Jednak słoneczna pogoda może doprowadzić do tego, że w niespełna 8 dni nasiona mogą osiągnąć wilgotność rzędu 7%. Niekwestionowaną zaletą zbierania dwuetapowego jest możliwość przyspieszenia żniw. Ponadto, nasiona koszone, a następnie zbierane przez podbieracz pokosów mają wyższą zawartość tłuszczu i niższą wilgotność. Jeżeli chcesz zmniejszyć straty spowodowane osypywaniem się nasion, to podbieracz pokosów sprawdzi się do tego doskonale.

Czym jest podbieracz pokosów?

Podbieracz pokosów jest to urządzenie, które wykorzystuje do omłotu nasion podczas żniw dwufazowych. Najczęściej jest to urządzenie ruchome, które doczepia się do kombajnu lub innej maszyny rolniczej. Podbieracz pokosów ma za zadanie zebranie wcześniej skoszonego pokosu oraz omłotu nasion. Najczęściej stosowany jest do młócenia rzepaku, gorczycy, gryki, a nawet trawy nasiennej. Warto również wspomnieć na temat możliwości maszyny. Doskonale radzi sobie bowiem z roślinami, które łatwo się osypują, nie są równomiernie dojrzałe oraz z uprawami o dużym stopniu zachwaszczenia.

Podbieracz new holland.

Jak działa podbieracz pokosów?

Jeżeli jesteś na etapie zakupu maszyny do żniw i chcesz wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa, to warto zapoznać się, jak działa podbieracz pokosów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to urządzenie wykorzystywane przy dwufazowym zbiorze roślin.

Podbieracz pokosów posiada dwie taśmy. Jedna służy do podbierania pokosu, a druga do transportowania go do ślimaka. Taśma do podbierania materiału ma dodatkowo zamontowane najczęściej plastikowe palce, które zbierają pokos ze ścierniska i kierują go w stronę ślimaka.

Dodatkowo między jednym a drugim podzespołem często znajduje się fartuch, który chroni zaciągnięcie pokosu, z powrotem na ściernisko. Zastosowanie taśmy, na którą podbiera się materiał od dołu, sprzyja ograniczeniom strat nasion, które mogłyby się w innym przypadku osypać na pole. Specjaliści podkreślają także, że dwuetapowe żniwa zwiększają wydajność pracy.

Podbieracz pokosów — cena

Ogłoszenia z ofertami sprzedaży nowych i używanych podbieraczy szukaj u lokalnych dystrybutorów oraz na giełdach sprzętu rolniczego. Warto poprosić o kontakt tel. do regionalnego przedstawiciela, który może przygotować dla nas indywidualną ofertę sprzedaży, uwzględniając kredytowanie lub upust za zakup gotówkowy.

Ceny dostępnych na rynku podbieraczy pokosów są uzależnione od zastosowanej technologii, szerokości roboczej oraz od producenta. Nieco tańsze są maszyny używane. Odradzamy jednak zakup bardzo starych i zużytych podbieraczy, ze względu na ich awaryjność oraz konieczność inwestycji w części. Warto także podkreślić, że awaria podbieracza w trakcie żniw wpływa na zmniejszenie wydajności pracy, zwłaszcza jeżeli jesteś właścicielem dużego gospodarstwa i masz do zebrania nasiona z kilku hektarów pól uprawnych.

Podbieracz pokosów - prezentacja.

A teraz przejdźmy do konkretów. Sprawdziliśmy ceny kliku konkurencyjnych producentów. Nowy podbieracz pokosów jesteś w stanie kupić za kwotę od 40 tys. do około 150 tys. zł. Jeżeli szukasz tańszych ofert, obserwuj popularne portale sprzedażowe i zapisz się na newsletter. Dzięki temu nie ominą Cię żadne nowe ogłoszenia dotyczące podbieraczy pokosów. Używany sprzęt w dobrym stanie technicznym możesz kupić już od kilkunastu tysięcy złotych.

Podbieracz pokosów — czy warto?

Zbieranie dwufazowe zbóż i traw, daje wiele korzyści rolnikom, np. w postaci efektywniejszej pracy. Jednak jeżeli chcesz zoptymalizować wielkość zbiorów, warto zainwestować w dobrej jakości podbieracz pokosów. Jego zastosowanie zapobiegnie osypywaniu się ziaren i pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie żniw. Dodatkowo dobrej jakości header będzie znajdować się na odpowiedniej wysokości, co pozwoli na jego ochronę przed ewentualnym uszkodzeniem.