Jak wybrać odpowiedni wał do pługa?

Wał Cambridge.

Wałowanie to jedna z dobrych praktyk, którą rolnicy stosują przed każdym sianiem. Wykorzystywane od lat na dobre zagościły u rolników. Ich funkcjonalność oraz zalety sprawiają, że nie może ich zabraknąć w żadnym gospodarstwie, które zajmuje się uprawą roli. Sprawdzamy, jakie rodzaje wałów są produkowane oraz, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Po co wałować ziemię?

Wałowanie ziemi po orce ma bardzo duże znaczenie dla upraw. Początkowo do wałowania pól uprawnych i terenów zielonych używano walca w kształcie cylindra. W tym przypadku stopień wałowania był uzależniony od wagi wału. A jeżeli rolnik chciał nieco zwiększyć jego siłę nacisku, mógł w niektórych modelach dodatkowo obciążyć je poprzez napełnienie ich wnętrza wodą.

To bardzo proste urządzenie, doskonale spełniało swoje zadanie. Rozbijało większe bryły ziemi po orce i wyrównywało powierzchnię. Do dziś wałowanie wykonuje się dokładnie w tym samym celu, aby poprzez wyrównanie powierzchni zminimalizować odparowywanie wody. Zmieniły się jednak same wały, które w dzisiejszych czasach stały się mocno zaawansowanymi maszynami rolniczymi.

Do ugniatania, kruszenia brył można dziś dopasować wał, który dodatkowo będzie dostosowany do rodzaju gleby, wielkości pola uprawnego, a nawet do rodzaju maszyny, z którą będzie współpracować. W dalszej części artykułu szukaj informacji na temat rodzajów wałów używanych do pługów.

Wałowanie przed siewem i po siewie

Wałowanie najczęściej wykonuje się po orce przed sianiem. Ma na celu, jak już wspomnieliśmy wcześniej wyrównanie gleby, rozbicie większych brył ziemi oraz ugniecenie kamieni. Wymienione zabiegi mają na celu zabezpieczenie gleby przed jej nadmiernym wysychaniem, ale także ułatwiają prace kolejnych maszyn rolniczych, które będą wykonywać prace na polu. Gleba po wałowaniu staje się pulchniejsza i lepiej zagęszczona, dzięki czemu skraca się czas od orki do siewu.

Wał Cambridge.

W nowych ogłoszeniach na portalach rolniczych możemy przeczytać także o nieco rzadziej wykonywanym zabiegu, a mianowicie o wałowaniu posiewnym. Na czym ono polega? W tym przypadku gleba jest wyrównywana przez wał do pługa dopiero w momencie, kiedy ziarna zostaną posiane. Wałowanie posiewne jest szczególnie zalecane w przypadku, kiedy sianie odbywa się na suchą glebę, podczas okresowej suszy. Zabieg ten poprawia stan gleby, zwiększając podsiąkanie z jej głębszych warstw.

Wałowanie posiewne nie jest jednak zawsze dobrą praktyką. Jeżeli pole uprawne jest zasobne w zwięzłą glebę i przewidywane są opady, to wałowanie może utrudnić wschody plonów. Wałem również nie pracujemy na wilgotnej glebie po opadach.

Wał do pługa — rodzaje

Wyszukiwanie odpowiedniego wału może być sporym wyzwaniem, ponieważ firmy produkujące maszyny rolnicze prześcigają się z projektowaniem coraz to nowych rozwiązań. Zobacz 3 podstawowe kategorie wałów dostępnych na rynku:

  • wał do pługa croskill
  • wał do pługa cambridge
  • wał do pługa cambella

Każdy z wymienionych wałów spełnia nieco inną funkcję. Wał crosskill jest wykorzystywany do kruszenia gleby i jej zagęszczania. Polecany jest do gleb średnich i ciężkich. Wały crosskill są zbudowane z pierścieni z bocznym żebrowaniem. Nowe modele mają zmniejszoną gęstość żebrowania oraz zmieniony kształt, co zapobiega oblepianiu wału ziemią.

Jeżeli pośród wyszukiwania ogłoszeń z ofertami sprzedaży natrafisz na wał cambrige, możesz mieć pewność, że ten typ sprawdzi się zarówno do wałowania przedsiewnego, jak i po siewie. Jest zbudowany z naprzemiennie nachodzących na siebie płaskich tarcz i pierścieni, co pozwala na samoistne oczyszczanie z gleby. Wał cambridge należy do maszyn uniwersalnych, które równie dobrze radzą sobie na wszystkich rodzajach gleby.

Wał cambella to maszyna przeznaczona do ugniatania głębszych warstw gleby. Zbudowana jest z wąskich pierścieni, które są dość szeroko rozstawione. Na brzegach ma zamontowane kliny, które tworzą pewien rodzaj ostrza. Ten typ wału produkowany jest o różnych średnicach, dochodzących nawet do 1 m.

Jaki wał wybrać?

Aby wybrać odpowiedni wał, należy przeanalizować kilka czynników, takich jak rodzaj gleby, na jakiej chcemy wykonać wałowanie lub czy będziemy wyrównywać glebę po sianiu, czy przed? Ważne jest także sprecyzowanie, w jaki sposób chcemy wałować glebę. Jeżeli zależy nam na ugniataniu głębszych warstw gleby, powinniśmy zdecydować się na wał typu cambella, a do kruszenia i zagęszczania wał crosskill. Najbardziej uniwersalnym wyborem będą natomiast wały cambrigde, które mogą być wykorzystywane na większości rodzajów gleb.

Wał do pługa - pług.

Innym istotnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na wybór wału, będzie jego cena. W nowych ogłoszeniach ceny maszyn zaczynają się od 20 tys. zł. Na cenę wpływa typ wału oraz jego wielkość. Jeżeli chcesz kupić nieco tańszą maszynę, obserwuj wyszukiwanie ogłoszeń z używanym sprzętem rolniczym. Ceny używanych wałów na popularnych portalach aukcyjnych zaczynają się od około 1000 zł i sięgają nawet 20 tys. zł. Cena zależy głównie od stanu zużycia maszyny. Dodatkowo im wały będą starsze, tym prawdopodobnie tańsze.

Czym kierować się podczas zakupu używanego wału? Tak samo, jak w przypadku nowych maszyn należy zwrócić uwagę na ich wielkość oraz funkcjonalność. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie ich stanu technicznego oraz ocena, czy zakup będzie opłacalny dla gospodarstwa.