Pługi śnieżne — rodzaje i sposób działania

Pług śnieżny w akcji.

Każdej zimy na polskie ulice wyjeżdżają pługi śnieżne, które po obfitych opadach odśnieżają chodniki i ulice z nadmiaru białej pokrywy. I choć wiele osób uwielbia obserwować spadające płatki śniegu, to mierzenie się z zaspami na co dzień nie spotyka się już z tak dużym entuzjazmem pieszych i kierowców. Choć pługi śnieżne głównie kojarzą nam się z pomarańczowymi pojazdami płużnymi, to istnieje ich wiele odmian, które pomagają nie tylko drogowcom, ale także prywatnym przedsiębiorcom i rolnikom. Sprawdzamy, gdzie pługi śnieżne znajdują zastosowanie oraz, w jaki sposób działają.

Czym jest i do czego służy pług śnieżny?

Mówiąc o pługu śnieżnym, najczęściej myślimy o pojeździe ciężarowym z zamontowaną tzw. odkładnicą, która służy do odgarniania śniegu z ulic i chodników. Jednak tak naprawdę pług śnieżny to potoczna nazwa odkładnicy, czyli przedniej części maszyny, która służy od zgarniania śniegu. Na potrzeby tego artykułu będziemy zatem stosować potoczną nazwę odkładnicy.

Pługi śnieżne najczęściej są używane do usuwania nadmiaru śniegu z ulic, chodników i podjazdów. Jednak niektóre mogą być również wykorzystywane przez firmy do usuwania piasku lub przez rolników do usuwania obornika.

Jak działają pługi śnieżne?

Pługi śnieżne zasadniczo służą do odśnieżania. Odkładnica jest zawieszana na specjalnym mocowaniu nośnika. W nowocześniejszych modelach pługi śnieżne są sterowane hydraulicznie lub pneumatycznie, z kabiny operatora. Dzięki temu proces odśnieżania staje się sprawniejszy. Choć mogłoby się wydawać, że pług wykonany jest z metalu, to współcześnie produkowane modele są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest zdecydowanie bardziej odporne na działanie soli oraz zanieczyszczeń powodujących korozję.

Pług śnieżny poza odkładnicy wyposażony jest także w lemiesze, czyli gumę znajdującą się w dolnej części pługa, która styka się bezpośrednio z odśnieżaną powierzchnią. Z reguły lemiesze są montowane w sposób umożliwiający cofnięcie, w przypadku najechania na przeszkodę.

Pług śnieżny w akcji.

Pługi w zależności od ich zastosowania będą działać w nieco inny sposób. Te wykorzystywane przez służby drogowe do odśnieżania ulic w miastach będą zgarniać śnieg w pobliżu chodników, usypując śnieżne wały. Do odśnieżania terenów, gdzie dana miejscowość się kończy, pługi będą musiały wykonywać odrzut śniegu na pobocze dróg. Dzięki czemu odśnieżanie nie będzie utrudniać poruszania się po poboczu drogi.

Pług śnieżny a pług gumowy

Pług gumowy, podobnie, jak i śnieżny może być wykorzystywany od odśnieżania. Jednak nie ma w nim możliwości regulowania kierunku spychania śniegowej warstwy. Pług gumowy może być więc wykorzystywany jedynie do pchania jej przed sobą. Najczęściej znajduje on zastosowanie w rolnictwie do czyszczenia stajni. Jeżeli zatem poszukujesz produktu smart, który wykorzystasz do wielu zadań, to oferta na zakup pługu gumowego będzie dla Ciebie.

Pługi śnieżne do ciągnika

Do odśnieżania możemy użyć ciągników zarówno małych ogrodniczych, jak i tych kilkusetkonnych. Mogą one posłużyć nam do odśnieżania posesji, dojazdu do niej, a także do świadczenia usług na potrzeby zewnętrznych firm. Oferta jest mocno zróżnicowana.

Przy wyborze pługu do ciągnika masz do wyboru lekkie wersje wykonane z tworzywa sztucznego oraz zaawansowane modele z układem hydraulicznym. Jednak odpowiedni pług powinien być dopasowany przede wszystkim do możliwości nośnika, którym w tym przypadku jest ciągnik. Do małych ogrodniczych modeli warto wybrać lekki i prosty pług. Odśnieżanie wysokich zasp będzie natomiast możliwe, jeżeli posiadamy mocny ciągnik o mocy przynajmniej 300 lub 400 KM, możemy pomyśleć o zakupie bardziej zaawansowanego pługu śnieżnego.

Pługi śnieżne - zastosowanie.

Oczywiście za większymi możliwościami pługa będzie stała także jego wyższa cena. Jednak nie tylko rodzaj odkładnicy będzie wpływać na wysokość kosztów związanych z zakupem. Wpływ na nią będzie mieć także sposób montażu do ciągnika. Im bardziej zaawansowane mocowanie, tym cena będzie wyższa. Najprostsze modele można kupić już za kilkaset złotych, te bardziej zaawansowane do średniej mocy ciągnika za około 2500 zł.

Ile kosztuje pług śnieżny?

Jeżeli jesteś na etapie wyszukiwania pługu śnieżnego do swojej firmy lub gospodarstwa, to cena zakupu takiego urządzenia w 2021 roku będzie się wahać od 300 do 400 zł za pług do kosiarki do nawet kilkunastu tys. zł, za profesjonalny pług komunalny. Jak widać, cena pługu będzie zależeć w głównej mierze od planowanego wykorzystania maszyny.

Ofert sprzedaży szukaj u lokalnych sprzedawców lub na stronach internetowych dystrybutorów. Mniej zaawansowane pługi do kosiarek, możesz także kupić na popularnych portalach aukcyjnych. Szukając pługu przez Internet, masz możliwość poznania większej liczny ofert oraz porównania usługi różnych producentów. Jeżeli upatrzony pług nie jest dostępny w ofercie danego sklepu, obserwuj wyszukiwanie, zaznaczając odpowiednią opcję. Dzięki temu nie przegapisz momentu, w którym dany produkt znów będzie w sprzedaży.