Jak mieszać środki ochrony roślin?

Zdrowe rośliny podpowiadamy jak mieszać środki ochrony roślin

Mieszanie środków ochrony roślin to działanie, które może przynieść wiele korzyści, pozwoli na przykład obniżyć koszty oprysków, oszczędzić czas czy zwiększyć zakres ochrony przed szkodnikami. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z substancjami chemicznymi i ich nieprzemyślane łączenie może być bardzo niebezpieczne. Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do mieszania środków ochrony roślin, zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą uniknąć niepowodzenia, a nawet zagrożenia.

Przed przystąpieniem do mieszania

Zanim przystąpisz do mieszania, musisz się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie każdego ze środków, które masz zamiar połączyć. Tym, na co musisz zwrócić szczególną uwagę są formulacje, czyli formy użytkowe. Część z nich jest niemożliwa lub niewskazana do łączenia. Jakie istnieją formulacje? Na etykietach możesz spotkać się z następującymi oznaczeniami:

  • EC – to koncentrat do wykonania emulsji wodnej
  • SC – to koncentrat do wykonania zawiesiny wodnej
  • WP – to proszek do wykonania zawiesiny wodnej
  • WG – to granule do wykonania zawiesiny wodnej
  • EW – to olej w wodzie
  • SE – to zawiesino-emulsja

Dlaczego tak ważne jest zapoznanie się z oznaczeniami na środkach, które mamy zamiar mieszać? Ponieważ od form użytkowych zależy kolejność wprowadzania preparatów. Najpierw należy dodać WP i WG, potem SC, SE i EC.

Zdrowe rośliny podpowiadamy jak mieszać środki ochrony roślin

Mieszanie środków ochrony roślin

Mieszanie środków ochrony roślin należy rozpocząć od wypełnienia zbiornika opryskiwacza do połowy wodą i włączenia mieszadła. Pamiętaj, aby twardość i pH wody było odpowiednie dla stosowanych preparatów. Następnie powoli dodawaj wybrane środki w odpowiedniej kolejności, zależnie od ich formy użytkowej. Pamiętaj, przed każdym użyciem przeczytaj informacje na etykiecie. Nie przyspieszaj procesu dodawania środków, może to spowodować wytrącanie się osadu i warzenie preparatu. Gotową mieszaninę środków ochrony roślin należy wykorzystać jak najszybciej.

Tabela mieszania środków ochrony roślin

Istnieje pewne narzędzie, które pomoże Ci bezpiecznie mieszać środki ochrony roślin, jest to tabela mieszania środków ochrony roślin. Podpowie ona, jakie środki można łączyć, a których pod żadnym pozorem nie powinieneś mieszać. W internecie możesz znaleźć do pobrania różne rodzaje tej „ściągi”, dostępna jest na przykład tabela mieszania środków grzybobójczych z grzybobójczymi czy owadobójczych z grzybobójczymi. Możesz wpisać w wyszukiwarce frazę „tabela mieszania oprysków 2019” i przekonać się, że dostęp do wiedzy nigdy nie był prostszy.

Przeprowadź test

Jeżeli masz wątpliwości co do pewnej mieszaniny, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie testu. Polega on na wykonaniu próby na małej ilości substancji. Dzięki temu przekonasz się, jak zareagują one na połączenie, czy roztwór będzie trwały, czy będzie się obficie pienił i czy wytrąci się osad.

Mieszanie środków ochrony roślin - rady

Nie zapomnij!

Oprócz wymienionych już zasad, które musisz wcielić w życie, jeżeli planujesz mieszanie środków ochrony roślin, jest jeszcze kilka ważnych zaleceń. Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Do sporządzenia mieszaniny przystępuj obowiązkowo wyposażony w środki ochrony osobistej. Będziesz miał do czynienia z substancjami chemicznymi, które nieodpowiednio stosowane, mogą poważnie zagrozić Twojemu życiu, a nawet zdrowiu! Jednak powinieneś dbać nie tylko o siebie samego. Planując stosowanie mieszaniny środków ochrony roślin, musisz wziąć pod uwagę obloty pszczół na roślinach. Jeżeli występują, koniecznie zrezygnuj z przeprowadzenia zabiegu.

Pamiętaj, aby każde mieszanie środków ochrony roślin wykonywać z zachowaniem środków bezpieczeństwa, musisz mieć świadomość, że robisz to na własną odpowiedzialność. Dokładnie przeczytaj wszystkie informacje na etykiecie i zwróć szczególną uwagę na te dotyczące możliwych zagrożeń.