Agroturystyczny hit – świnia wietnamska podbija serca

Mała świnka wietnamska.

Świnia wietnamska to zwierzę, które już od lat szturmem zdobywa ludzkie serca. Z tego powodu zazwyczaj hoduje się ją ku uciesze ludzkich oczu, zamiast dla wartości rzeźnych. Ich charakterystyczny wygląd rozbraja zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chcecie dowiedzieć się więcej na temat świnek wietnamskich? Skąd do nas przybyły? Jakie mają usposobienie i w jakich warunkach czują się najlepiej? Przeczytajcie nasz artykuł, a na pewno również zakochacie się w tych sympatycznych stworzeniach!

Świnia wietnamska – wszystkożerna maskotka

Czy wiecie, że istnieje aż około 440 ras świń? Różnią się one między sobą wyglądem i celem, w jakim się je hoduje. Ostatnimi czasy zrobiło się jednak naprawdę głośno o śwince wietnamskiej, która stała się prawdziwą celebrytką. To zwierzę pokochał między innymi hollywodzki aktor – George Clooney. O co całe to zamieszanie? Wystarczy raz zerknąć na fotografię świnki i wszystko staje się jasne.

Mała świnka wietnamska.

Rasa ta pochodzi od świni bindeńskiej, która z kolei jest odmianą dzika azjatyckiego. Hodowana przez Wietnamczyków, zachowywała się jak chodzący śmietnik – zjadała wszystko, co znajdowała na swojej drodze, czyli głównie odpadki. Do Europy została sprowadzona 1866 roku na otwarcie ogrodu zoologicznego w stolicy Węgier. Od tej pory sukcesywnie zdobywała Stary Kontynent.

Świnka wietnamska – wygląd

Mały rozmiar, zadarty ryjek i (jak pełna nazwa rasy wskazuje) zwisający brzuch – to cechy charakterystyczne świnki pochodzącej z Wietnamu. Jej wzrost sięga zaledwie około pięćdziesięciu centymetrów, a waga 60 kilogramów. Jeżeli jednak decydujecie się na jej zakup, pamiętajcie, aby upewnić się, czy Wasza mikroświnka, nie okaże się pełnowymiarowym zwierzęciem, niemającym nic wspólnego z omawianą rasą.

Skąd u świnki wietnamskiej tak imponujący kałdun? Efekt na pewno potęgują krótkie i ugięte nogi, które powodują, że zwierzę wręcz „szoruje” brzuchem po ziemi. Warto też przyjrzeć się bliżej ryjkowi wietnamki. Między czołem a ryjkiem ma ona charakterystyczny wklęsły punkt. Poza tym większość jest ciemno umaszczona, rzadziej spotyka się osobniki łaciate. Uroku dodaje im pofałdowana, gruba skóra, która spada wokół ciała.

Jak (i po co) hodować świnki wietnamskie?

Zaznaczyć należy na wstępie, że świnki wietnamskie reprezentują typ smalcowy i hoduje się je raczej po to, aby stanowiły atrakcję gospodarstw agroturystycznych. Coraz częściej (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) traktuje się je nawet jak zwierzęta domowe i oswaja. Jeżeli jednak nie macie zamiaru zamieszkać ze świnką w jednym pokoju, to warto wiedzieć, jakie warunki należy jej zapewnić.

Po pierwsze, adaptują się one bardzo dobrze do polskich warunków klimatycznych, więc nie jest problemem ich wolne przebywanie na podwórzu lub na przykład na pastwisku. Z kolei, jeżeli chodzi o chlew, to należy przyjąć zasadę, że jedna świnka wietnamska potrzebuje powierzchni 2,5 x 2,5 m. Podłoga powinna być betonowa, wyłożona kaflami lub cegłami. Jako ściółkę zaleca się używać słomy i oczywiście regularnie usuwać odchody. Poza tym w każdym kojcu (jeżeli planujemy mieć więcej niż jedną świnkę) powinno znajdować się koryto odpowiedniego rozmiaru. Co to znaczy? Musi być wystarczająco duże, aby zwierzę się najadało, ale jednocześnie na tyle małe, aby uniemożliwić śwince zalegiwanie w nim.

Jak wygląda świnia wietnamska?

Świnki wietnamskie są wszystkożerne – zjedzą resztki z obiadu, odpady kuchenne, chleb, owoce czy warzywa. Zwierzęta te bardzo szybko się zatłuczają, dlatego też należy uważać z ilością podawanej im śruty zbożowej i pasz.

Podsumowanie

Świnie wietnamskie to fenomen na skalę światową. Pokochali ją rolnicy i właściciele gospodarstw agroturystycznych, gdzie zwierzęta te stanowią atrakcję, szczególnie dla najmłodszych. Ich utrzymanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Są łagodne w stosunku do człowieka, inteligentne i niewymagające, a widok świnki wietnamskiej spacerującej po ogrodzie to nie mała gratka.