Aby plon z danego areału był wysoki, konieczne jest stosowanie nawozów organicznych i mineralnych. Jednak wielkość zbiorów będzie zależeć nie tylko od ilości i jakości nawozów, ale także od ich równomiernego rozsiania. Dlatego wielu rolników wykorzystuje do tego rozsiewacz nawozu. Sprawdzamy, jak działa siewnik do nawozu i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.
Jak działa siewnik do nawozu?
Siewnik to bardzo proste urządzenie, które służy do równomiernego aplikowania nawozu na glebę. Składa się ze zbiornika, denka zsypu, mieszadła oraz tarczy rozwiewającej i rozsiewającej. Aby rozsiewacz nawozu równomiernie rozprowadzał go na glebę, rolnik musi go odpowiednio ustawić. Ważna będzie nie tylko szybkość wydostawania się nawozu z dyszy, ale również prędkość jazdy, siła wiatru, a nawet ukształtowanie terenu.
Jak dział siewnik? W jego zbiorniku znajduje się nawóz, który jest transportowany do rynien, które to równomiernie rozrzucają go na glebę. Działanie wydaje się proste, jednak precyzyjność ustawień będzie warunkować równomierność aplikowania nawozu. Im lepiej ustawiona maszyna, tym plony zostaną lepiej odżywione, a co za tym idzie — będą lepiej rosły.
Rodzaje siewników
Siewniki możemy podzielić ze względu na sposób rozsiewania nawozów na:
- tarczowe
- pneumatyczne
Siewniki tarczowe mają z reguły jedna lub dwie tarcze, po których nawóz przedostaje się na zewnątrz i jest rozrzucany na glebę.
Siewniki pneumatyczne do rozsiewania nawozu wykorzystują strumień powietrza wytwarzany przez dmuchawy. W tego typu siewnikach nawóz transportowany jest za pomocą przenośników taśmowych do elastycznych rurek.
Bez względu na rodzaj posiadanego siewnika, przed pierwszym nawożeniem należy zapoznać się z instrukcją ustawienia maszyny i wykonać próbę na polu. Tylko dzięki temu będziemy w stanie dobrze ustawić siewnik i sprawdzić, czy prawidłowo działa.
Jak rozsiewać nawozy?
Aby rozsiewanie nawozu na polu uprawowym było skuteczne, powinniśmy stosować się do kilku dobrych praktyk. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby zachować odpowiedni tor jazdy, który został wcześniej wyznaczony, np. przez znaczniki piankowe. Dodatkowo pamiętajmy, aby nawozy rozrzucać tylko w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Silnie wiejący wiatr i duża wilgotność powietrza powinny powstrzymać nas przed nawożeniem.
Pamiętajmy także o tym, że stała prędkość jazdy będzie miała ogromny wpływ na działanie siewnika i równomierne rozrzucanie nawozu. Nawet małe różnice prędkości w granicach 10%-20% będą miały wpływ na ilość wysiewanego nawozu. Ostatnią dobrą praktyka podczas nawożenia jest regularne sprawdzanie pracy maszyny, przede wszystkim wysokość tarcz lub turbinek rozsiewających.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem rozsiewacza nawozu?
Przed zakupem siewnika powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jak duża maszyna zaspokoi nasze potrzeby? Na małej działce nawożenie będzie się z reguły ograniczać do ogródka. Czasami możemy nawozić także trawnik. W takim przypadku wystarczy nam zakup ręcznych siewników, które są najczęściej używane w ogrodzie.
Rolnicy zdecydują się na większe rozsiewacze, które można ciągnąć przy pomocy traktora, i które służą do rozsiewania nawozów na dużych powierzchniach. Niekiedy właściciele dużych gospodarstw rolnych decydują się na siewniki, które oprócz nawozów mogą rozsiewać także nasiona, co daje większą elastyczność pracy oraz pomaga w optymalizowaniu kosztów.
Wybierając odpowiednik siewnik, warto zwrócić uwagę na dostępność części zapasowych, jakość wykonania maszyny oraz pojemność zbiornika. Dla większych gospodarstw lepiej kupić siewnik dwutarczowy lub precyzyjny siewnik pneumatyczny, który z łatwością wysieje nawóz nawet na powierzchni kilku hektarów.
Siewnik do nawozu — ile kosztuje?
Rozsiewacz do nawozu w porównaniu z innymi maszynami rolniczymi jest stosunkowo tani. Koszt zakupu zaczyna się od około 3 tys. zł za produkt dedykowany rolnikom. Dużo droższe są rozsiewacze pneumatyczne lub te przeznaczone dla przedsiębiorstw komunalnych. Cena za taki rozsiewacz może wynieść nawet 50 tys. zł. Ręczny rozsiewacz, którym można nawozić trawnik lub ogródek działkowy, można kupić już za kilkaset złotych. Tego typu urządzenia są najczęściej wykonane w Polsce. Dzięki temu możemy liczyć na ich atrakcyjne ceny oraz opcję darmowej dostawy. Brakuje ich jednak czasami przed sezonem wiosennym, dlatego warto pomyśleć o zakupie ręcznych rozsiewaczy nieco wcześniej.
Inaczej wygląda sytuacja z siewnikami dla rolnictwa. Taki rozsiewacz nawozu można kupić o każdej porze roku. Ilość produktów na rodzimym rynku jest ogromna, więc każdy rolnik z pewnością znajdzie siewnik dopasowany do swoich potrzeb. Rozsiewacz nawozu można znaleźć zarówno u lokalnego dystrybutora, poprzez stronę internetową, jak i szukać ofert na popularnych serwisach aukcyjnych. Pamiętaj, aby porównywać siewniki, które pojawiają się w nowych ogłoszeniach, dzięki czemu będziesz mieć większą szansę na znalezienie lepszej oferty.