Opryskiwacze rolnicze — na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Opryskiwacz kuhn.

Opryskiwacz, czy to do pracy w polu, czy w sadzie jest niezbędną maszyną do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, zwiększania plonów i zbiorów owoców. Jeżeli jesteś na etapie zakupu opryskiwacza, to z tego artykułu dowiesz się, na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Opryskiwacze rolnicze — rodzaje

Opryskiwacze można sklasyfikować ze względu na ich zastosowanie oraz sposób mocowania do ciągnika. W pierwszym przypadku możemy wyróżnić opryskiwacze:

  • polowe
  • sadownicze
  • ogrodnicze
  • specjalistyczne
  • samojezdne

Opryskiwacze polowe będą wykorzystywane do nawożenia oraz oprysku roślin uprawianych na polach. Stosuje się je do oprysku, m.in. zbóż, buraków oraz ziemniaków. Opryskiwacze sadownicze różnią się budową od polowych i są przystosowane do nawożenia i oprysku drzew i krzewów owocowych. Maszyna ta charakteryzuje się pionową szczeliną wylotową, co pozwala rolnikowi dotrzeć ze środkiem ochrony nawet do najwyższych partii drzew.

Maszyny ogrodnicze będą służyć do opryskiwania roślin ogrodowych. W ofercie sklepów ogrodniczych dostępne są zarówno urządzenia ręczne, jak i zasilane akumulatorami. Opryskiwacze specjalistyczne należą do maszyn wykonywanych na indywidualne zamówienie. Są wykorzystywane w sytuacjach, kiedy standardowe maszyny rolnicze się nie sprawdzają, np. na terenie górzystym.

Pisząc o rodzajach opryskiwaczy, nie można pominąć kwestii ich montażu do maszyn rolniczych. Rozpatrując je pod tym kątem, możemy wymienić opryskiwacze:

  • ciągnione
  • zawieszane
  • samojezdne

Maszyny ciągnione są zaczepiane na ciągniku, a podczas jazdy opierają się częściowo na własnej osi. Opryskiwacz zawieszony należy do maszyn, które są zawieszane na TUZ ciągnika. Natomiast maszyny samojezdne to opryskiwacze, które są jednocześnie pojazdami. Najczęściej na korzystanie z nich decydują się duże, wyspecjalizowane gospodarstwa rolne.

Opryskiwacz kuhn.

Na jakiej podstawie wybrać opryskiwacz?

Maszyny rolnicze pozwalają na optymalizowanie czasu potrzebnego na wykonanie pracy w gospodarstwie rolnym. Podobnie jest w przypadku opryskiwaczy. Dlatego ich zakup powinien być odpowiedzią na indywidualne zapotrzebowanie gospodarstwa. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu opryskiwacza?

Przede wszystkim na wyposażenie maszyny oraz jej stan techniczny. Szczególnie ważna z punktu widzenia ergonomicznego jest pojemność beczki. Zbyt duża może niepotrzebnie obciążać pracę ciągnika, a zbyt mała wymuszać częste zjazdy z pola w celu uzupełnienia cieczy. Wybierając opryskiwacza sadowniczy, ważna będzie liczba wentylatorów, które pozwolą na opryskanie najwyższych partii drzew. W ofercie jednak przeważają maszyny z jednym wentylatorem, które dzięki zastosowaniu kierownic powietrza radzą sobie doskonale z opryskiem wyższych partii drzew.

Wybierając maszynę do oprysku, zwróćmy także uwagę na koła. Szersze będą tworzyć mniej kolein. Kolejna ważną kwestią jest mieszadło hydrauliczne, które będzie szczególnie ważne dla rolników, którzy stosują mieszanki roztworów.

Na końcu chcemy zwrócić waszą uwagę na najważniejszą część opryskiwaczy, czyli pompę. Jest ona swoistym sercem maszyny, dlatego powinna być wykonana z trwałych i niezawodnych elementów. Pompa powinna mieć dużą moc, aby zagwarantować wydajność pracy i zmienne ciśnienie robocze. Pamiętajmy, że pompa i pojemność beczki powinny być do siebie odpowiednio dopasowane.

Opryskiwacz unia.

Kolejną ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup nowego, czy też używanego sprzętu jest dostęp do usługi serwisu w Polsce oraz dostępność części zamiennych.

Czy zakup używanego opryskiwacza jest ryzykowny?

Jeżeli rozważasz kupno używanej maszyny do oprysku, to musisz się liczyć z poniesieniem pewnego ryzyka. Oczywiście ten zakup nie jest obarczony takim ryzykiem jak kupno używanego ciągnika. Jednak i w tym przypadku trzeba zachować ostrożność i postawić na dokładne sprawdzenie sprzętu. Bogate wyposażenie używanego opryskiwacza także może być problematyczne. Może bowiem grozić rozkalibrowaniem, a w konsekwencji nieskutecznym opryskiem lub w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem upraw.

Dlatego wybierając używany sprzęt, konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Przed oględzinami sugerujemy poszukanie opinii użytkowników danego opryskiwacza, a w dalszym procesie zakupu sprawdzenie jego działania u specjalisty.

Gdzie kupić opryskiwacz?

Opryskiwacz rolniczy można zakupić u dystrybutora maszyn rolniczych lub z tzw. drugiej ręki na giełdzie rolniczej, lub na portalach aukcyjnych. Tak czy inaczej, przed decyzją o zakupie koniecznie przejrzyj w Internecie opinie o firmie produkującej sprzęt oraz oferty w nowych ogłoszeniach. Pozwoli Ci to na dokładne sprawdzenie rynku i podjęcie decyzji, jaki sprzęt warto kupić. Najczęściej informacje o danej maszynie i warunkach sprzedaży znajdziesz na stronie dystrybutora lub producenta w sekcji „o naszej ofercie”.

Wyszukiwanie maszyn do oprysku warto także rozpocząć w swoim najbliższym otoczeniu. Być może sąsiad lub dystrybutor w regionie będzie mieć dla nas doskonałą ofertę sprzedaży.