Siarczan magnezu w ogrodnictwie

Siarczan magnezu - baner.

Siarczan magnezu siedmiowodny to przedmiot zainteresowania wielu ogrodników i sadowników. Ten powszechnie występujący i tani nawóz można z bardzo dobrymi efektami stosować w naszych ogrodach. Siarczan magnezu siedmiowodny uzupełnia niedobory siarki i magnezu, minerałów, które należą do najważniejszych składników odżywczych. Dzięki temu środkowi ochrony roślin możesz cieszyć się dorodniejszymi roślinami. Dlaczego nawożenie ogrodowych roślin siarczanem magnezu jest tak ważne?

Zastosowanie siarczanu magnezu

Siarczan magnezu to uniwersalny nawóz przeznaczony do nawożenia doglebowego i nawożenia dolistnego wszystkich roślin uprawnych. Znajdujące się w nawozie magnez oraz siarka są niezbędnymi elementami cząsteczki chlorofilu. Siarczan magnezu jest najczęściej stosowany do nawożenia roślin doniczkowych lub upraw szczególnie wymagających magnezu. Najbardziej potrzebują go: ziemniaki, róże, pomidory, rośliny jagodowe, drzewa i krzewy owocowe, drzewa iglaste, marchew i papryka, winorośl i rośliny ozdobne, w tym niektóre uprawy szklarniowe. Jest łatwy w użyciu, ponieważ jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie. A najważniejsze, że jest powszechnie dostępny w sklepach sprzedających nawozy i środki ochrony roślin.

Nawóz rozpuszczalny w wodzie.Dlaczego warto nawozić rośliny siarczanem magnezu?

Siarczan magnezu jest niezwykle bogaty w minerały, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowego życia roślin. Magnez i siarka, które tak korzystnie wpływają na nas w kąpielach i pracach domowych, pomogą Twojemu ogrodowi osiągnąć pełnię potencjału. W przeciwieństwie do zwykłych nawozów siarczan magnezu nie gromadzi się w glebie z upływem czasu. Oznacza to, że jest bezpieczniejszy niż chemiczne dodatki do gleby. Siarczan magnezu stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów magnezu i siarki.

Niedobory siarki i magnezu w roślinach — jak rozpoznać?

Rośliny pobierają wszelkiego rodzaju jony jako składniki odżywcze i wykorzystują je do wzrostu i rozwoju. Magnez jest pobierany przez roślinę i wykorzystywany jako główny składnik chlorofilu, bez którego fotosynteza nie zachodzi. Pierwiastek ten jest również ważny dla syntezy białek i ogólnego metabolizmu roślin.

Objawy niedoboru magnezu najpierw dostrzeżesz na niższych, starszych liściach. U większości roślin zobaczysz chlorozę międzyżyłkową (zażółcenie między żyłkami liści na ich brzegach i wierzchołkach). Jeśli niedobór magnezu jest poważny, tkanka liścia w końcu zbrązowieje i umrze. U niektórych roślin cierpiących na niedobór magnezu objawy mogą być inne np. czerwonawa poświata na dolnych liściach. Przyczyną niedoboru magnezu może być piaszczysta, kwaśna gleba lub nadmierne ilości potasu i wapnia.

Siarczan jest pobierany przez rośliny i wykorzystywany do syntezy niektórych aminokwasów, kwasów tłuszczowych i syntezy chlorofilu. Niedobory siarki, szczególnie u warzyw liściastych, mogą prowadzić do nagromadzenia azotanów w liściach. To obniża jakość żywności. Niedobory siarki można rozpoznać po karłowatych, cienkich łodygach rośliny. Objawy pojawiają się najpierw na młodszych liściach.

Siarczan magnezu - nawożenie.

Jak stosować siarczan magnezu siedmiowodny?

Jeśli zauważysz, że Twoja gleba jest uboga w magnez, to zastosowanie nawozu z siarczanem magnezu będzie właściwym rozwiązaniem. Możesz zastosować aplikację dolistną, która prawdopodobnie przyniesie natychmiastowe efekty. Pamiętaj jednak, że takie podanie siarczanu magnezu to tylko doraźne rozwiązanie. Jeśli chcesz zwiększyć poziom magnezu w glebie, musisz zrobić aplikację doglebową. Sprawdź informacje dotyczące produktu, aby dowiedzieć się, jaka jest zawartość magnezu w nawozie, którego używasz. Następnie użyj nawozu zgodnie z zaleceniami producenta.

Przed podjęciem decyzji o rodzaju nawożenia warto zasięgnąć opinii fachowca co do jakości gleby. Znając pH podłoża i niedobory składników mineralnych, możemy być pewni, że nawożąc, nie spowodujemy większych szkód. Siarczan magnezu należy stosować:

  • profilaktycznie według wytycznych dotyczących terminów i dawek wynikających z programów nawożenia poszczególnych gatunków roślin,
  • interwencyjnie, gdy na roślinach są widoczne objawy niedoboru magnezu i siarki.

Zazwyczaj stosowaną częstotliwością nawożenia są 2–3 zabiegi w odstępstwie 5–7 dni.

Nawożenie doglebowe, fertygacja. Doglebowo siarczan magnezu stosuje się w różnych dawkach, które zależą od jakości podłoża i odczynie pH. Gdy gleba jest uboga w magnez, ale ma uregulowany odczyn (pH powyżej 6,5), siarczan magnezu stosuje się w dawce 120-200 kg/ha (jednak są to orientacyjne dawki nawozu). Różnice w ilości zastosowanego nawozu zależą również od rodzaju roślin na przykład: jabłoń czereśnia, truskawka, malina, wiśnia, porzeczka powinny otrzymać 4 zabiegi, gdzie maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania powinna wynosić 5-20 kg/ha, jednak warzywa strączkowe, rzodkiewka czy kalarepa potrzebują jedynie 2 zabiegów z maksymalną dawką jednorazowego zastosowania 4-12 kg/ha.

Nawożenie dolistne. Można stosować w ogrodach, w których w czasie wzrostu roślin występują warunki utrudniające pobór pierwiastków z gleby (niskie temperatury, niedobór wody). Do dolistnego nawożenia stosuje się roztwór siarczanu magnezu.

Składniki pokarmowe zazwyczaj występują w gotowym nawozie w następujących proporcjach:

  • tlenek siarki (SO3) wodorozpuszczalny – 32%
  • tlenek magnezu (MgO) wodorozpuszczalny – 16%

Należy pamiętać, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa.