Dofinansowanie do maszyn rolniczych – to warto wiedzieć!

Dofinansowanie do maszyn rolniczych - baner.

Jesteś rolnikiem, prowadzisz działalność rolniczą i zastanawiasz się nad najlepszymi dostępnymi możliwościami dofinansowania na zakup maszyn rolniczych oraz na rozwój gospodarstwa? Z całą pewnością wiesz, że prowadzenie gospodarstwa jest nieodłącznie związane z rozwojem, modernizacją i restrukturyzacją.

Istnieje kilka ciekawych rozwiązań, o których warto wiedzieć takie jak dotacje unijne czy programy rozwoju obszarów wiejskich w celu zakupu maszyn rolniczych. Wiele rolników nie może sobie pozwolić na zakup drogiego sprzętu i dotacje unijne są w tym przypadku nieocenione.

Program rozwoju obszarów wiejskich idealnym sposobem na zakup maszyn rolniczych

Agencja restrukturyzacja małych gospodarstwach rolnych prowadzi program rozwoju obszarów wiejskich (PROW), dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dofinansowania dla rolników na zakup maszyn rolniczych w celu modernizacji rolnictwa. W ramach PROW możliwość zakupu maszyn rolniczych i restrukturyzacja małych gospodarstw staje się realna. Jest to najczęstszy typ dotacji dla rolników na zakup maszyn.

Zakup maszyn rolniczych to bardzo ważny krok dla młodych rolników, aby możliwa była modernizacja gospodarstw rolnych, a także zwyżka produkcji rolnej. Wnioski w ramach programu należy składać bezpośrednio u pracowników agencji.

Niestety nowe maszyny to bardzo duży koszt, zwłaszcza dla początkujących rolników, jednak są niezbędne, aby gospodarstwo mogło działać i przynosić zyski. Jednak początki nie są proste i warto pozyskać pomoc i dodatkowe środki na rozwój gospodarstwa.

Rolnik przy traktorze.Dotacje unijne na maszyny rolnicze

Dotacje unijne są kolejnym sposobem na rozwój przedsiębiorstwa rolnego. Warto śledzić na bieżąco programy unijne, ponieważ cały czas zmieniają się i pojawiają nowe możliwości. Kto może uzyskać dofinansowanie na zakup maszyny rolniczej? Otrzymać dotację mogą zarówno początkujący rolnicy, jak i Ci z doświadczeniem, wszystko zależy od konkretnego programu. Rolnik, który chce się starać o dotację, powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy, skorzystać z dostępnych wniosków i złożyć je w placówce regionalnej agencji restrukturyzacji.

Proces ubiegania się o dofinansowanie unijne jest pracochłonny i czasochłonny. Na początku należy prześledzić wymogi, jakie ma określony program, a także poziom dofinansowania, jakim się charakteryzuje, następnie skrupulatnie wypełnić wnioski. Kwoty, jakie możemy uzyskać, zależą od wymogów, jakie spełniamy, a także od programu, z jakiego możemy skorzystać. Warto brać udział w kilku programach wtedy szanse na rozwój gospodarstwa rosną.

Modernizacja gospodarstw rolnych możliwa przy pomocy leasingu

Oprócz dotacji młodzi i doświadczeni rolnicy mogą skorzystać z rozwiązań, jakie oferuje firma leasingowa. Częstym wyborem jest leasing operacyjny, w ramach którego zamiast zakupu maszyn możemy korzystać z urządzenia, którego właścicielem jest bank za określoną opłatą. Leasing jest dobrym rozwiązaniem również dla gospodarstwa, które chce się mocno rozwijać i potrzebuje większej ilości maszyn rolniczych, a nie ma środków na tak duże inwestycje.

Druga możliwość to leasing finansowy, w którym to rolnik staje się oficjalnym właścicielem maszyn rolniczych i on odpowiada za wszelkie koszty ich eksploatacji. Jest to dobra opcja dla rolników, którzy dysponują większym wkładem własnym, a także interesuje ich umowa na krótszy okres.

Kolejna z możliwości to zakup maszyn na kredyt na działalność rolniczą. W odróżnieniu od dotacji unijnych proces uzyskania kredytu jest prostszy, jednak trzeba pamiętać, że będziemy musieli przygotować środki na prowizję banku, która jest tym wyższa im wyższa kwota, o jaką wnioskujemy. Gospodarstwo rolne generuje duże koszty, jednak każda inwestycja w maszyny rolnicze na pewno zaowocuje w zyski.

Dofinansowanie do maszyn rolniczych.

Która możliwość dofinansowania jest najlepsza?

Potrzeby rolników na zakup maszyn to ważne i ogromne. Która opcja dofinansowania jest najlepsza? To wszystko zależy od możliwości i od programu jaki aktualnie jest dostępny. W poprzednich latach pojawił się bardzo ciekawy program na restrukturyzację przedsiębiorstw rolnych, w ramach które można było uzyskać dofinansowanie w dużej wysokości, jednak później trzeba było wykazać wzrosty w swoim przedsiębiorstwie.

To jaki program będzie najbardziej odpowiedni, zależy od wielu czynników. Rolnik, który posiada środki na prowizję czy też miesięczną ratę leasingu powinien skorzystać z opcji kredytowania i z ofert firm leasingowych. Początkujący młody rolnik warto, żeby skorzystał z opcji różnorodnych dotacji. Dotacje dla rolników na zakup maszyn to opcja bez kosztowa, nie wymagająca wkładu własnego. Trzeba jedynie skorzystać z dostępnych wniosków i rzetelnie je wypełnić. Dofinansowania unijne dają ogromne możliwości rozwoju dla rolników, jednak aby skorzystać z dotacji, potrzebne jest dużo pracy i cierpliwości.

Fundusze na zakup maszyn z dotacji unijnych i z kredytu to opcje jak najbardziej dostępne i możliwe dla rolników, trzeba tylko reagować szybko na pojawiające się programy i szczegółowo przeczytać wszystkie wymogi.