Rodzaje opryskiwaczy i ich zastosowanie

Rodzaje opryskiwaczy - maszyna.

Uprawa warzyw i owoców w ogrodach, sadach i na polach uprawnych jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, które wpływają na wielkość plonów. Dlatego w rolnictwie i ogrodnictwie podstawą jest stosowanie środków ochrony roślin, a niezbędnym narzędziem do ich stosowania są opryskiwacze. Dowiedz się, do czego służą i jakie rodzaje opryskiwaczy są dostępne na rynku.

Do czego wykorzystywane są opryskiwacze?

Opryskiwacze to urządzenia, które służą do opryskiwania roślin w celu ochrony przed szkodnikami i chorobami, co przyczynia się do zwiększenia ich zbiorów. Do opryskiwania można używać środków chemicznych i naturalnych.

Opryskiwacze są tak powszechnie używane, że producenci prześcigają się z tworzeniem narzędzi i urządzeń, które będą jeszcze lepiej dopasowane do charakterystyki poszczególnych upraw. Dlatego istnieje wiele rodzajów opryskiwaczy, które można pogrupować ze względu na miejsce ich wykorzystania. Z tego powodu możemy wyszczególnić:

  • opryskiwacze ogrodnicze,
  • polowe,
  • sadownicze.

Każdy z tych opryskiwaczy będzie się różnić pod względem konstrukcji, zastosowanej technologii oraz wydajności i będzie dopasowany do wielkości oprysku koniecznego do wykonania.

Opryskiwacze ogrodowe

Opryskiwacze ogrodowe to z reguły małe i poręczne urządzenia wykorzystywane do oprysku roślin uprawianych w ogrodach i na balkonach. Na rynku dostępne są:

  • opryskiwacze ręczne,
  • opryskiwacze naramienne,
  • opryskiwacze plecakowe,
  • opryskiwacze elektryczne.

Wybierając odpowiednie urządzenie do oprysków ręcznych, należy zwrócić uwagę na jego pojemność oraz ciężar. Pojemności zbiorników powinny być dostosowane do powierzchni upraw, a ciężar do naszych możliwości udźwigu. Jeżeli decydujemy się na zakup opryskiwacza elektrycznego, powinniśmy sprawdzić, jak długo możemy z nim pracować bez zasilania. Dowiedzmy się także, czy w zakupionym urządzeniu możemy wymieniać części najbardziej narażone na zniszczenia, np. dysze.

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze różnią się od ogrodowych przede wszystkim wielkością. Są to urządzenia mechaniczne, które służą do oprysku dużych połaci upraw. Rodzaje opryskiwaczy rolniczych będą się różnić między sobą przede wszystkim konstrukcją oraz dostosowaniem do poszczególnych upraw. Biorąc pod uwagę kryterium rodzaju opryskiwanych roślin, możemy wyszczególnić opryskiwacze:

  • polowe (służą do oprysku roślin uprawianych na polach),
  • sadownicze (ich konstrukcja dostosowana jest do poruszania się między rzędami krzewów i drzew w sadach),
  • do winorośli.

Rodzaje opryskiwaczy - maszyna.

Warto dodać, że na bardzo dużych powierzchniach upraw do oprysku wykorzystuje się samoloty lub śmigłowce.

Bez względu na rodzaj uprawianych roślin, opryskiwacze możemy podzielić również ze względu na ich konstrukcję. Opierając się na tym kryterium, możemy spotkać opryskiwacze:

  • zawieszane na ciągniku w formie przyczepy,
  • ciągnione (posiadają własne koła i są ciągnięte przez ciągnik),
  • samojezdne.

Bez względu na sposób poruszania się poszczególnych opryskiwaczy, każdy z nich będzie posiadać kilka podstawowych elementów, takich jak: zbiornik na ciecz, pompę, zawór sterujący ilością przepływającej cieczy oraz dysze rozpylające, które mogą być wykonane z ceramiki, polimerów, stali nierdzewnej lub nawet mosiądzu.

Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz?

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych i ogrodniczych mocno się od siebie różnią. Tak więc, jeżeli chcemy dokonać oprysku roślin w ogrodzie, to powinniśmy wybrać urządzenie ręczne, które będzie dostosowane wielkością i pojemnością do wielkości naszych upraw. Podobnie zresztą, jak i w przypadku, kiedy chcemy zraszać rośliny na balkonie.

Jeżeli posiadamy pole uprawne, to z pewnością korzystanie z małych ręcznych opryskiwaczy będzie uciążliwe, a czas potrzebny do oprysku roślin bardzo długi. Dlatego w takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup opryskiwacza rolniczego. Oczywiści zakup takiego urządzenia wiąże się ze sporym kosztem. Dlatego przed zakupem, warto dobrze zorientować się w aktualnych cenach opryskiwaczy różnych producentów.

Opryskiwacz w polu.

Jeżeli nie stać nas na zakup nowego opryskiwacza, możemy rozważyć także zakup używanego. Jednak w takim przypadku należy zwrócić uwagę na stan techniczny urządzenia. Przede wszystkim na zużycie zbiorników oraz dysz. Ważne także będzie sprawdzenie działania pompy, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie ciśnienia, pod którym ciecz robocza jest rozprowadzana na rośliny i liście drzew.

Bezpieczeństwo stosowania opryskiwaczy

O ile stosowanie opryskiwaczy rolniczych, jest relatywnie bezpieczne dla operatora urządzenia, o tyle wykonywanie ręcznych oprysków wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Osoba wykonująca oprysk jest narażona na bezpośredni kontakt z substancją chemiczną oraz na jej wdychanie.

Dlatego przed przystąpieniem do pracy, zawsze należy sprawdzić stan techniczny urządzenia. Rozpylanie środków chemicznych będzie też wymagało założenia odzieży ochronnej, maski oraz okularów, które ochronią nasze oczy przed dostaniem się do nich szkodliwej substancji.

Jeżeli do oprysku stosujemy naturalne środki, np. gnojniki lub wodę, to korzystanie z dodatkowych środków ochronnych nie będzie konieczne.