Wszyscy wiemy, na czym polega praca producentów samochodów osobowych. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda praca producentów maszyn rolniczych? Ta mało znana gałąź rynku poza kręgami właścicieli gospodarstw rolnych, to prawdziwa żyła złota! W tym artykule przeczytasz, czym tak naprawę zajmuje się producent maszyn rolniczych, i jak wygląda wytwarzanie sprzętu wykorzystywanego do uprawy roli.
Producent maszyn rolniczych w Polsce
Producent maszyn rolniczych, to przedsiębiorstwo nakierowane na wytwarzanie maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Bardzo często poza produkcją maszyn wykorzystywanych przez rolnictwo, firmy tego typu zajmują się również wytwarzaniem innych ciężkich sprzętów, np. do budownictwa. Jednak to, jaki sprzęt dany producent wytwarza, zależeć będzie przede wszystkim od możliwości jego linii produkcyjnej.
W Polsce istnieje wiele firm, które specjalizują się w produkcji maszyn wykorzystywanych przez rolnictwo. Posiadają własne zespoły projektowe, hale produkcyjne oraz systemy sprzedaży hurtowej i detalicznej.
Jest to doskonale rozwinięta gałąź przemysłu, której dochody z roku na rok rosną. Według danych GUS z 2020 roku wielkość sprzedaży maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych w Polsce wzrosła w stosunku do poprzednich lat. I tak np. sprzedaż siewników polowych wzrosła o ponad 15%, pługów o prawie 13%, a spulchniarek i kultywatorów o 2,7%.
Na dobre wyniki sprzedaży maszyn rolniczych ma wpływ fakt, że w Polsce stosunkowo duży procent osób zaangażowanych w prowadzenie gospodarstw rolnych, to młode osoby, skłonne do modernizowania i inwestowania w rozwój technologiczny. Innym czynnikiem wpływającym na wzrost zainteresowania sprzętem rolniczym jest dostępność środków z programu PROW, które rolnicy mogą przeznaczyć na sfinansowanie zakupu nowych maszyn.
Od projektu po produkcję
Zakłady zajmujące się produkcją sprzętu do pracy na roli najczęściej mają już doskonale wypracowaną technologię produkcji. Wytwarzanie nowych maszyn uprawowych wymaga zaangażowania wielu specjalistów, m.in. inżynierów oraz doświadczonych projektantów i technologów, którzy muszą doskonale znać specyfikę pracy gospodarstw rolnych.
Produkcja maszyn rozpoczyna się od stworzenia projektu przez konstruktorów. Następnie kompletowane są wszystkie niezbędne do produkcji komponenty. Proces ten zawiera w sobie wycinanie poszczególnych elementów, spawanie, śrutowanie oraz lakierowanie.
Bardzo ważną częścią jest również przygotowanie sterowania maszyn przez elektryków. Bez tego maszyny rolnicze nie mogłyby być skutecznie wykorzystywane do precyzyjnej pracy, np. podczas siania lub cięcia upraw. Na końcu po przygotowaniu wszystkich części, maszyny są montowane w gotowe urządzenia.
Kto kupuje maszyny rolnicze wyprodukowane w Polsce?
Polska jest stosunkowo dużym producentem maszyn rolniczych. Największym zainteresowaniem maszyny cieszą się wśród polskich rolników. Jednak produkowane na rodzimym rynku urządzenia rolnicze są także chętnie importowane przez rolników z innych krajów Unii Europejskiej. Największym odbiorcą sprzętu do pracy na roli są Niemcy, Austria Francja oraz Włochy. Spoza krajów UE maszyny rolnicze są chętnie kupowane przez Rosję oraz Ukrainę.
Jeżeli chodzi o strukturę sprzedaży, to Austriacy chętnie kupują maszyny żniwne i omłotowe, natomiast Niemcy, Włosi i Francuzi zaopatrują się w Polsce w ciągniki.
Ceny produkowanych maszyn rolniczych
Produkcja maszyn rolniczych to spora inwestycja, dlatego też i ceny ich sprzedaży są dość wysokie. Najczęściej na cenę ma wpływ rodzaj maszyny, jej wielkość, ilość zastosowanych komponentów i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Dla porównania koszt zakupu nowoczesnego ciągnika z siewnikiem to koszt sięgający nawet 1 mln złotych.
Warto również dodać, że ceny sprzętu rolniczego ciągle rosną. Wpływ na to mają rosnące koszty produkcji oraz wysoka inflacja. Na szczęście rolnicy mogą korzystać z szeregu dofinansowań i preferencyjnych kredytów na zakup produktów do pracy na roli.
Finansowanie zakupu maszyn do uprawy roli
Najpopularniejszą formą finansowania zakupu maszyn rolniczych są tradycyjne instrumenty finansowe, takie, jak kredyt inwestycyjny oraz leasing. Ubieganie się o tego typu wsparcie finansowe wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów oraz wybór najkorzystniejszej oferty banku.
Rolnicy mogą również ubiegać się o częściowe dofinansowanie zakupu maszyn z Agencji Rozwoju i Modernizacji Wsi, która realizuje szereg programów pomocowych dla gospodarstw rolnych. Jednym z najpopularniejszych programów jest PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich), do którego są sukcesywnie prowadzone nabory na dofinansowanie, np. modernizacji gospodarstw.
Większość produktów oferowanych przez firmy zajmujące się produkcją maszyn jest dostosowana do wymogów koniecznych do uzyskania dofinansowania, dzięki czemu rolnicy mogą łatwiej uzyskać wsparcie finansowe.
Gdzie kupić maszyny rolnicze?
Firmy, które zajmują się produkcją maszyn rolniczych, posiadają własne zespoły sprzedażowe lub współpracują z dealerami na terenie całego kraju. W celu zakupu interesujących nas produktów warto skontaktować się zatem najpierw bezpośrednio z producentem.
Jeżeli producent nie prowadzi sprzedaży detalicznej, możemy poszukać w okolicy dealerów, którzy specjalizują się w sprzedaży interesujących nasz maszyn rolniczych. Ofert możemy szukać przez internet lub kontaktować się ze sprzedawcami telefoniczne.
Jeżeli cenimy sobie osobisty kontakt ze sprzedawcą, możemy również poszukać okolicznych sklepów specjalizujących się w sprzedaży tego typu maszyn.