Pługi – rodzaje i zastosowanie

Rodzaje pługów - orka.

Pługi to maszyny z długą historią, bez których efektywna praca na roli nie byłaby możliwa. Służą przede wszystkim do wykonywania orki. Najstarszy dowód na istnienie pługa odkryty przez archeologów pochodzi sprzed 5500 lat! Jest to rysunek przedstawiający tę maszynę znaleziony w starożytnym mieście Ur, które obecnie znajduje się na terenie Iraku. Wraz z rozwojem rolnictwa, człowiek ulepszał swoje metody pracy. Zanim pojawiły się pługi mechaniczne, przez wiele lat były one ciągnięte przez zwierzęta gospodarcze takie jak konie czy woły. Rodzaje pługów rolniczych różni między innymi głębokość orki, do jakiej są przeznaczone. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych niezastąpionych maszyn, rodzajach i zastosowaniu pługów rolniczych, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Pługi lemieszowe

Pług lemieszowy, nazywany też zagonowym to pług, który odrzuca skiby gleby tylko na prawo. W ten sposób powstają regularne zagony. Sama nazwa „lemieszowy” odnosi się do elementu maszyny. Lemiesz to dolna część korpusu, która jest odpowiedzialna za poziome odcięcie skiby od gleby. Składa się z dzioba, grzbietu i ostrza. Pług lemieszowy jest stosowany zarówno w płytkiej, jak i głębokiej orce.

Rodzaje pługów - orka.

Pługi obrotowe

Pług obrotowy (pług obracalny) posiada korpus, który pozwala na odkładanie gleby zarówno na lewo, jak i na prawo. Ten rodzaj pługu używa się do tak zwanej orki bezzagonowej. Zbudowany jest on z ramy, przytwierdzonych do niej korpusów roboczych i głowicy. Ta ostatnia wyposażona jest w mechanizm umożliwiający obrót o 180 stopni – stąd nazwa „obrotowy”. Za wadę pługów obrotowych uznaje się dużą masę, która wiąże się z podwójną liczbą korpusów.

Pługi przyczepiane

Pług o konstrukcji przyczepianej wykorzystuje się do pracy na naprawdę dużych terenach. Są one słabo zwrotne i ciężkie – mogą posiadać nawet kilkanaście korpusów! Raczej rzadko używane przez rolników. Pługi przyczepiane są w całości podpierane przez własne koła.

Pługi talerzowe

Tego rodzaju pługa stosuje się podczas orki kamienistej gleby. Ich działanie opiera się o talerze, które podczas pracy obracają się, tną korzenie i rozłupują kamienie. Pług talerzowy jest dużą pomocą dla rolników, którzy muszą pola, w których gleba jest wymagająca i zawiera w sobie na przykład korzenie drzew.

Użyźnianie gleby za pomocą różnych rodzajów pługów.

Inne rodzaje pługów

Przedstawione powyżej rodzaje pługów są najpopularniejsze. Należy pamiętać, że wybór pługu zależy od wielu czynników, takich jak moc ciągnika, wielkość gospodarstwa i rodzaj gleby. Dobrze dopasowany pług powinien zapewnić równomierność głębokości i szerokości orki. Te maszyny rolnicze mają bardzo ważne zadanie. Służą do użyźniania gleby, więc zajmują się wszystkim tym, co jest potrzebne do przygotowania ziemi pod uprawę.

Oprócz wymienionych wcześniej maszyn rolniczych, wymienić możemy jeszcze pługi leśne, łąkowe czy śnieżne. Są to maszyny o szczególnych, bardzo specyficznych zastosowaniach. Pługi leśne są przystosowane odpowiednio do pracy na niekarczowanych terenach, zadarnionych glebach czy tych pokrytych korzeniami.

Pługi łąkowe z kolei przystosowane do orania łąk, ponieważ ich lemiesz i odkładnica są wydłużone, a skiba odwracana jest darnią w dół. Każdy z nas widział na pewno w swoim życiu pług śnieżny, czy raczej należałoby go nazwać odśnieżnym. Jego konstrukcja przypomina standardowy pług, ale celem przyczepionej do niego części jest usuwanie śniegu, który na przykład blokuje przejazd. Jak sam widzisz, pług jest maszyną o wielu różnych zastosowaniach, ale zawsze sprawia, że praca człowieka jest prostsza i efektywniejsza.