Kultywacja gleby to niezbędny zabieg, który muszą przeprowadzać zarówno zawodowi rolnicy, jak i osoby, które chcą cieszyć się zdrowym i pięknym ogrodem. Gleba potrzebuje powietrza, wody i pożywienia. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Interesuje Cię, co możesz zrobić, aby gleba zachowała swoje właściwości? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł będący przewodnikiem po kultywacji gleby.
Czym jest kultywacja gleby?
Czy wiesz, że z upływem czasu gleba może tracić swoje właściwości i tym samym stawać się mniej zdrowa? Staje się wtedy zbita (pęcherzyki powietrza pod powierzchnia są ściśnięte) i tym samym gleba traci swoją strukturę. Ma to bardzo fatalne skutki! Z tego powodu składniki odżywcze i woda mają trudniejsze zadanie, aby przedostać się w głąb gleby. Tym samym korzenie mają utrudniony wzrost, a całe rośliny rozwój. Na całe szczęście, nie musi tak być – od tego jest kultywacja.
Kultywacja gleby to nic innego jak prace polegające na kopaniu ziemi, a także wzbogacaniu jej składnikami odżywczymi i dodatkami, mającymi ją napowietrzyć. Takie dodatki glebowe mogą przyjąć postać hummusu lub ściółki. Kultywację przeprowadza się zarówno w małych przydomowych warzywnikach, jak i na ogromnych polach uprawnych. Oczywiście, w zależności od wielkości areału i specyfiki uprawianych roślin, sposób przeprowadzania kultywacji różni się. Cel jest jednak ten sam – zdrowa i bogata gleba, której potrzebuje każda uprawa.
Kultywacja w nowoczesnym rolnictwie
Zaawansowane technologie, które są już codziennością w nowoczesnym rolnictwie, dotyczą także kultywacji. W tym celu używa się wielu maszyn. Jednym ze sposobów jest użycie glebogryzarki. To mechaniczne urządzenie przekopuje i spulchnia glebę na wybranej głębokości. Glebogryzarki potrafią poradzić sobie nawet z najtwardszą glebą.
Inną bardzo zaawansowaną metodą wykorzystywanych na dużych polach uprawnych jest kultywacja międzyrzędowa. Służą do niej specjalistyczne pielniki międzyrzędowe. Mają one zastosowanie przy uprawach rzędowych takich roślin jak burak cukrowy czy kukurydza. Zaletami takiej kultywacji jest oczywiście fakt, że w skruszonej glebie zwiększa się objętość powietrza i tym samym obieg wody jest efektywniejszy. Poza tym kultywacja międzyrzędowa sprawia, że przywrócony zostaje reżim powietrza po deszczu, a gleba zwiększa swoją zdolność do absorpcji.
Kultywacja w małych ogródkach
Także gleba pod małymi rabatami czy trawnikiem traci z czasem swoje właściwości. Przez to rośliny przestają bujnie rosnąć. Co w takiej sytuacji? Oczywiście nie wymaga ona wykorzystania takich maszyn jak w przypadku zaawansowanego rolnictwa. Poradzić można sobie na inne sposoby. Istnieje kilka technik kopania. Pierwsza to oczywiście kopanie podstawowe. Należy wykopać, obrócić glebę, a następnie ją rozdrobnić. W razie potrzeby można wzmocnić glebę składnikami odżywczymi.
Kultywacją jest też tak zwane kopanie pojedyncze. Ten rodzaj kultywacji polega na podzieleniu obszaru pracy na paski. Należy wykopywać rowki szerokie na około 30 cm o głębokości łopaty i wrzucaniu do nich gleby wykopanej z kolejnego paska. Jednocześnie powinno się rozdrabniać bryły ziemi. Do ostatniego rowka wrzuca się glebę wykopaną z pierwszego. W ten sposób ujednolicisz całą powierzchnię ogrodu.
Istnieje również taka metoda jak kopanie powierzchni, nazywana też kopaniem płytkim. Przeprowadza się ją w sytuacji, gdy gleba nie jest mocno zbita. W takim przypadku wystarczy standardowych grabi z zębami lub motyki. Warto postarać się, aby nie uszkodzić struktury gleby na głębokości poniżej około sześciu centymetrów.