Prawo jazdy na traktor – jakich uprawnień potrzebujesz do prowadzenia maszyn rolniczych?

Prawo jazdy na traktor - jakie potrzebujesz?

Frazy „prawo jazdy na traktor” i 'prawo jazdy na ciągnik” jest bardzo często wpisywana w wyszukiwarce przez użytkowników internetu. Ty też zastanawiasz się, jaki dokument daje Ci uprawnienie, aby prowadzić te pojazdy? Kategoria B jest wystarczająca, czy jednak konieczny jest dodatkowy kurs? Mnóstwo osób szuka odpowiedzi na te pytania. W naszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Czy posiadając prawo jazdy kat. B mogę prowadzić traktor?

Większość z osób mających prawo jazdy kat. B nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie mają uprawnienia. Zazwyczaj prowadzą auta osobowe i nie zastanawiają się nad innymi możliwościami. A jest ich naprawdę dużo! Mogą prowadzić np. auto z przyczepą lekką, wszystkie pojazdy określone dla kategorii prawa jazdy AM, niektóre motocykle, a także ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz zespół z niego złożony wraz z przyczepą lekką do 750 kg dmc (tylko na terytorium Polski).

Prawo jazdy na traktor - jakie potrzebujesz?

Jak możecie przeczytać w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami, nie ustalono żadnych ograniczeń dotyczących masy ciągnika. Dlatego mając kategorię B prawa jazdy można kierować wszystkimi traktorami, także tymi, których ciężar przekracza 3,5 tony! Ograniczenie pojawia się dopiero w kwestii prowadzenia zespołu złożonego z pojazdu wielobieżnego i przyczepy przekraczającej 750 kg dmc.

Prawo jazdy kategorii T – uprawnienia

Prawo jazdy kategorii T oprócz tego, że daje uprawnienia do prowadzenia ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego i zespołu wymienionych pojazdów z przyczepą, pozwala też kierować pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM – czyli między innymi motorowerem i cieszącymi się ostatnio niesłabnącą popularnością quadami.

Kategoria T – kto może ubiegać się o prawo jazdy na traktor?

Jeżeli chcesz ubiegać się o prawo jazdy kat T, to musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć ukończone 16 lat, aczkolwiek dopuszczalne jest, abyś rozpoczął kurs 3 miesiące przed ukończeniem 16 lat. Wyjątkiem od tej reguły są uczniowie szkół rolniczych. Ich program nauczania obejmuje kurs przygotowujący do zdawania egzaminu na kategorię T. W ich przypadku szkolenie może rozpocząć się rok przed ukończeniem wieku ustalonego w ustawie. Należy też pamiętać, że osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w kursie jedynie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego!

Kategoria b a prowadzenie traktora.

Prawo jazdy kat. T – jak wygląda egzamin?

Gdy przejdziesz szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców i zaliczysz egzamin wewnętrzny, czas na przystąpienie do egzaminu państwowego. Składa się on z egzaminu teoretycznego i praktycznego. Egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań dotyczących wiedzy wspólnej dla wszystkich kategorii i 12 pytań wyłącznie z zakresu kategorii T. Egzamin praktyczny także dzieli się na dwie części – cztery zadania na placu manewrowym oraz jazdy w ruchu drogowym. Podczas egzaminu praktycznego, kieruje się zespołem pojazdów, czyli ciągnikiem i przyczepą.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Nie zapominaj, że ukończenie szkolenia i pozytywny wynik z państwowego egzaminu wymaganego dla danej kategorii jest jeszcze kilka rzeczy, o które musisz zadbać. Jest to między innymi orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i (czasami) orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. Jeżeli chodzi o cenę kursu na prawo jazdy kategorii T, to różni się ona w zależności od miasta i renomy ośrodka. Koszt może wahać się pomiędzy 1000 do 1500 złotych.