W dzisiejszych czasach ekologia jest bardzo modna. Jednak są praktyki ekologiczne stare jak świat. Do takich z pewnością należy zasiew poplonu. Każdy, kto ma ogródek warzywny, pole, działkę, uprawy roślinne i zbożowe praktykuje z pewnością zasiew poplonu i jego przekopania. Kiedy przekopać poplon i jaki jest najlepszy przy uprawie warzyw w ogródkach przydomowych? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Poplon – po co go siejemy?
Poplon jest to zielony nawóz, który zasiewamy jako międzyplon, aby podnieść żyzność gleby. Nawóz zielony siejemy po zbiorach na ogródkach warzywnych, aby wzbogacić ziemię w składniki pokarmowe dla roślin. Masa zielona, jaką jest poplon, ma za zadanie wzbogacić ziemie w azot. Poplon rozkłada się szybko, jest ekologiczny, tani i zdrowy. Dlatego od wieków cieszy się dużą popularnością. Zielony nawóz chroni glebę przed nadmiernym wysuszeniem, hamuje rozrost chwastów, zwiększa zdolność gleby do gromadzenia wody, sprzyja rozrostowi próchnicy. Przy zastosowaniu poplonu zmniejsza się zasolenie gleby i poprawia się aktywność mikrobiologiczna ziemi.
Praktyka zasiewu poplonu jest bardzo stara. Tysiące lat temu, już stosowaną ją na ziemiach Bliskiego Wschodu. Początkowo ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia, więc międzyplon nie był konieczny. Jednak z czasem przestali się przemieszczać, a uprawiane koło domu ziemie jałowiały. Szczególnie w okresie zimowym lub suszy gleba była wypłukiwana i wysuszana. Zaczęto stosować zmiany płodów i na zmianę siać różne rośliny. Z czasem, zauważono, że tam, gdzie pory roku są wyraźne i rośliny spożywcze nie rozwijają się zimą, wprowadzono międzyplon. Wykorzystywano go nie tylko do użyźniania gleby. Jego zielone elementy wykorzystywano dla zwierząt, jako paszę lub kiszonkę. Suszono także na siano lub wykorzystywano do ścielenie legowisk.
Rośliny na poplon
Nawozy zielone to przede wszystkim rośliny strączkowe i bobowate. Fasola, gorczyca, łubin żółty czy saradela świetnie sprawdzają się jako nawóz wzbogacający glebę. Do tego celu z powodzeniem używane jest żyto ozime, gorczyca biała czy rzepak jary, rzepak ozimy czy peluszka. Niektóre z tych roślin, używane jako nawóz zielony mają właściwości unieszkodliwiania i wiązania metali ciężkich. Poza tym, że wzbogacają glebę to rośliny te, jeszcze wyłapują szkodliwe cząsteczki w powietrza. Jest to dobre rozwiązanie dla ogródków działkowych leżących w pobliżu ruchliwej drogi lub osiedla. Pamiętajmy, że jakiekolwiek rośliny użyte na poplon będą wzbogacały naszą ziemię w składniki mineralne zdrowiej, niż wszelkiego rodzaju nawozy chemiczne.
Kiedy przekopać poplon letni?
Międzyplon letni, polecane jest wysiać w ogródkach warzywnych w lipcu lub do połowy sierpnia. Kiedy zebrane zostaną wczesne warzywa i wykopane ziemniaki. Warto uprzednio dobrze przygotować glebę. Nie może ona być zbrylona, twarda, zachwaszczona. Podobnie jak pod warzywa, taki i po poplon letni należy ziemię oczyścić, odchwaścić, rozbić grudy i spulchnić. Dopiero możemy zasiać poplon. Świetnie się tu sprawdzi łubin wąskolistny, wyka ozima, jare, gorczyca, rzepak jary i ozimy. Także sprawdzi się tutaj facelia i rzodkiew oleista. Gleba naszego ogródka będzie zabezpieczona przed letnim słońcem i wysuszeniem, a później przed jesiennymi deszczami. Późną jesienią należy przekopać ogródek. Najpierw ścinamy nasz poplon do wysokości 25 cm, górną część składamy na świeży kompost. Potem wskazane jest rozrzucenie na zielony nawóz obornika lub przerobionego kompostu i przekopanie całego ogródka. Aby nawóz mógł dotrzeć do głębszych warstw gleby, należy kopać na głębokość około 20 cm.
Praktykowane jest także, tak zwane mulczowanie gleby. Jeżeli w danym miejscu planujemy na wiosnę siać ogórki, cebulę, pomidory lub seler warto zastosować ten zabieg. Mulczowanie gleby to pozostawienie letniego polonu przez zimę. Na przekopanie letniego międzyplonu czekamy aż do wiosny.
Kiedy przekopać poplon ozimy?
W innym czasie siejemy i przekopujemy międzyplon ozimy. Zielony nawóz, który będzie zimował w naszej glebie, wysiewamy jesienią. Najlepiej jest siać do końca września, na początku października. Idealne na niego są rośliny ozime takie jak rzepak ozimy, żyto ozime, rzepik ozimy i wyka ozima. Nasiona mieszamy z glebą i czekamy do wiosny z przekopaniem. Właściwości odżywcze naszej ziemi i wiosną będą na dużo wyższym poziomie. Wszystkie poplony należy przekopać na głębokość 15 cm do 20 cm. Jeżeli mamy do czynienia z ciężką glebą wystarczy 15 cm. Natomiast przy glebie lekkiej wskazanie jest na 20 cm. Poplon dostarcza także wielu składników do gleby, już po samym przekopaniu, kiedy rośliny ulegają rozkładowi. Dlatego dobrze jest przekopać go naprawdę wczesną wiosną, żeby miał odpowiedni czas na rozłożenie, zanim rozpocznie się wiosenny siew warzyw.
Poplon a nawozy sztuczne
Bywają gleby bardzo jałowe. W których nie uświadczymy składników odżywczych, a ich strukturę możemy przesiać przez sitko jak piasek. Warto poświęcić im trochę czasu i zanim sięgniemy po sztuczne nawozy zadbać o odpowiedni nawóz zielony. Dalsze aktywne korzystanie z takiego ogródka może okazać się znacznie efektywniejsze, jeżeli zdecydujemy się na poprawienie żyzności gleby tylko przez poplon. Z pewnością stosowanie zielonej masy do nawożenia gleby jest pozytywne dla warzyw, które później będziemy zajadać z tego kawałka ziemi. Jeżeli jeszcze mamy możliwość odłożenie zdrowego kompostu, albo nawiezienia gleby obornikiem, nie może się nie udać.