Jaki siewnik do nawozu wybrać?

jaki rozsiewacz do nawozow

Siewnik do nawozu lub inaczej rozsiewacz, jest to maszyna rolnicza do równomiernego rozprowadzania i nawożenia gleby po konkretnym obszarze, za pomocą specjalnych nawozów mineralnych. Jaki siewnik do nawozu wybrać?

Rozsiewacze do nawozu są bardzo istotne

Aby nasze uprawy były urodzajne, zdrowe i dobrze się prezentowały na tle konkurencji musimy im zapewnić odpowiednie warunki. Dostarczanie samej wody nie wystarczy, wszystkie rośliny potrzebują wiele składników odżywczych, aby mogły się rozwijać. Z tego też względu rozsiewacze do nawozu to niezbędne urządzenia do każdego rodzaju uprawy.

Rodzaje rozsiewaczy. Jaki siewnik do nawozu sprawdzi się najlepiej?

W zależności od sposobu rozmieszczania nawozu na danej powierzchni wyróżniamy 3 rodzaje rozsiewaczy:

  • Tarczowe – nawóz zsuwa się na obracającą tarczę i jest rozrzucany na konkretną odległość
  • Wahadłowe – nawóz rozsiewany jest przez rurę , która tworzy ruch wahadłowy
  • Pneumatyczne – rozsiewanie nawozu odbywa się przez dmuchający strumień powietrza płynący ze specjalnej dmuchawy

jaki rozsiewacz do nawozow

Rozsiewacze tarczowe swoją nazwę zawdzięczają obracającym się tarczom. Cząstki nawozu zsuwają się z jednej lub dwóch obracających się tarcz i rozrzucane są do tyłu i na boki na taka samą odległość. Tarcza zaopatrzona jest również w tzw. Łopatki wzdłuż których przesuwa się nawóz. Mogą być ustawione promieniowo lub tez pod różnymi kątami.

Rozsiewacze wahadłowe, to urządzenia z wahadłowym systemem rozsiewu. Te modele rozsiewaczy rozpylają nawóz tylko do tyłu na niewielka odległość. W zależności od rury, rozrzut może występować na odległość od 1,5 do 2 m; od 2 do 4m; od 4 go 6 m., itd. Nawet do 15 metrów. Rozsiewacz wahadłowy, jest dużo bardziej popularny za granicą niż w Polsce. Wykorzystuje się go jako siewnik do nawozu sadowniczego, rolnego, ogrodniczego a nawet komunalnego.

Rozsiewacz pneumatyczny rozpyla nawóz ze zbiornika, prowadząc przez oddzielne przewody do specjalnych dysz. Każda dysza posiada deflektor, który umożliwia nadać odpowiedni kierunek strumieniowi nawozu. Rozsiewacze pneumatyczne uzbrojone są także w tzw. belkę polową, podobną do tej co mają opryskiwacze. Dzięki niej nawóz rozmieszczany jest równomiernie po całej powierzchni.