5 sposobów jak kupić dobre używane maszyny rolnicze

Gdzie kupić używane maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze są podstawa do pracy w każdym gospodarstwie rolnym. Nie tylko zapewniają komfort pracy, ale także oszczędzają na czasie, zwiększają ilość i jakość wykonywanej pracy, a także zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo.

Oczywiście w XXI wieku nie trzeba już nikogo przekonywać, że używanie maszyn rolniczych pomaga w rozwoju gospodarstwa. Potrzeby każdego gospodarstwa są jednak różne, dlatego warto wiedzieć, jakich maszyn potrzebujemy oraz gdzie można je kupić.

Maszyny rolnicze używane i nowe – jakie są ich wady i zalety?

Duże firmy i gospodarstwa inwestują sporo pieniędzy w zakup nowoczesnych maszyn, jednak nie wszyscy potrzebują tak dużych funduszy, aby wykorzystać potencjał profesjonalnych urządzeń. W ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 26 tys. ciągników, jednak jednie nieco ponad 8 000 było w nienaruszonym stanie, czyli zarejestrowanymi przez pierwszego właściciela. Wszystkie pozostałe ciągniki zostały zarejestrowane jako maszyny używane, czyli z rynku wtórnego. To jasno pokazuje obecnie panujący trend, który utrzymuje się od przynajmniej kilku lat. Wynika z niego to, że rolnicy znacznie częściej decydują się na zakup używanych maszyn rolniczych i dotyczy to maszyn wszelkiego rodzaju, a nie tylko ciągników z naszego przykładu. Tylko w ostatnim roku zarejestrowano ok. 3 razy więcej ciągników używanych niż nowych. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ wybór używanych maszyn rolniczych ma wiele korzyści.

Jakie maszyny rolnicze są częściej kupowane, nowe czy używane?

Zakup używanych maszyn rolniczych to często transakcje, które dotyczą maszyn będących w niemal idealnym stanie. Obecna konkurencja na rynku produkcji jest tak duża, że producenci robią wszystko, aby zapewnić klientom najwyższą jakość. Oznacza to, że nawet paroletnie maszyny perfekcyjnie nadają się do dalszej pracy. Poza tym istotnym czynnikiem jest dostęp do części zamiennych i zapasowych. W przypadku kilkuletnich maszyn mamy szanse na zakup wielu części w znacznie lepszej cenie niż w przypadku nowych maszyn. Rolnicy i gospodarstwa zazwyczaj dokonują wymiany niektórych maszyn z powodu zmiany swoich potrzeb i dywersyfikacji działalności. Oznacza to, że sprzedawane maszyny nie są sprzedawane z powodu nieoptymalnego sposobu działania, a właśnie z powodu zmiany potrzeb poprzednich właścicieli.

Jaka rolę odgrywają finanse?

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw optymalnym rozwiązaniem może być zakup używanego sprzętu zamiast nowych maszyn, prosto z salonu. Pierwszą podstawową zaletą takiego rozwiązania jest cena. Zazwyczaj, kiedy kupujemy używany ciągnik lub inny rodzaj maszyny, możemy liczyć na cenę niższą o co najmniej 25% ceny rynkowej nowego egzemplarza. Mając na uwadze to, że maszyny rolnicze są często jednym z największych wydatków gospodarstw, średnie i małe gospodarstwa mogą znacznie łatwiej uzbierać fundusze na używane, wciąż będące w świetnym stanie pojazdy.

Gdzie kupić używane maszyny rolnicze

5 sposobów, aby trafnie kupić używane maszyny rolnicze

 

  1. Przede wszystkim, patrz na niską cenę i popytaj sąsiadów! Ze względu na to, że pojazd posiadał już właściciela jego cena znacznie spadnie od ceny sklepowej co nie znaczy, że urządzenie jest zużyte. Sąsiedzi często doskonale wiedzą, kto czego potrzebuje i czego chce się pozbyć.

  2. Sprawdzaj ogłoszenia w Internecie. Internet to skarbnica wiedzy i także idealne medium do rozpowszechniania wszelkiego rodzaju informacji oraz ofert. Specjalne grupy na Facebooku dodatkowo mogą Ci pomóc znaleźć odpowiednich dla Ciebie propozycji;

  3. Ogłoszenia w gazetach wciąż opłacalne. Musimy pamiętać, że większość osób mieszkających na wsi niestety nie ma tak dobrego dostępu do Internetu lub nie zna się na mediach. Wiele ogłoszeń z ofertami sprzedaży maszyn możemy znaleźć w lokalnych gazetach gminnych.

  4. Szukając odpowiednich maszyn rolniczych warto też rzucić okiem na aukcje oraz giełdy. Wielu właścicieli właśnie tam wystawia swoje urządzenia na sprzedaż lub oddaje do licytacji.

  5. Maszyny zanim zostaną udostępnione klientom zawsze są serwisowane i to właśnie w takich miejscach możemy znaleźć odpowiednie dla nas urządzenia. Sklepy serwisowe dają nam gwarancje na to, że urządzenie jest całe i sprawne oraz zostało dokładnie sprawdzone.