Niektórzy kupują je za kilkadziesiąt tysięcy, inni przeznaczają znacznie skromniejszą część budżetu. Są i tacy, którzy wykonują je samodzielnie, korzystając z używanych części. Mowa o żmijkach do zboża, bo tak potocznie określane są przenośniki ślimakowe/podajniki ślimakowe — jedne z najczęściej używanych przez rolników urządzeń.
Jedną z podstawowych prac w większości gospodarstw rolnych jest transport ziaren, który odbywa się zarówno podczas żniw czy siewu, jak i na co dzień. Żmijka do zboża, która ułatwia i automatyzuje ten rodzaj pracy, przydaje się więc podczas załadunku i rozładunku przyczep, silosów, magazynów czy siewników. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje, koszty zakupu czy eksploatacji, a także… jak można zrobić ją własnoręcznie.
Co to dokładnie jest żmijka do zboża?
To przenośnik, zwany też podajnikiem ślimakowym, czyli sprzęt silnikowy transportujący sypkie materiały przy pomocy rury, zawierającej we wnętrzu specjalne zwoje. Żmijki do zboża mogą należeć do kategorii urządzeń mobilnych lub być zamontowane na stałe.
Podstawowa budowa urządzenia
Żmijki to podajniki o prostej budowie. Służą do transportu ziaren podczas prac w gospodarstwie rolnym, a więc nie wykonują żadnych precyzyjnych robót, wymagających zaawansowanej technologii.
Składają się z silnika elektrycznego, który wprawia w ruch zwoje ślimaka. Te zaś, znajdują się w środku rury, którą transportowany jest materiał.
W kwestii dodatkowego wyposażenia, na rynku znajdziemy:
-
przedłużkę,
-
podstawę jezdną.
Żmijka do zboża — samodzielny montaż
Przenośniki ślimakowe to urządzenia, które sporo osób wykonuje samodzielnie, przy pomocy części kupowanych z drugiej ręki. To nie tylko sposób na oszczędność, ale także na dostosowanie urządzenia do swoich potrzeb.
Aby wykonać przenośnik, potrzebne są jednak chociaż podstawowe umiejętności lub minimalne doświadczenie przy tego typu pracy.
Potrzebne części
Poniżej znajduje się lista części, które należy skompletować, aby móc rozpocząć budowę przenośnika.
-
Blaszane pióra ślimaka
-
Koło pasowe
-
Silnik elektryczny wraz z przewodami, wtyczką i włącznikiem
-
Odpowiednia rura wraz z kołnierzami i osłoną
-
Końcówka (na przykład w formie kosza)
-
Farba, która ochroni blaszane elementy przed korozją
Wykonanie przenośnika ślimakowego
Po zakupie wszystkich potrzebnych części należy odpowiednio je ze sobą połączyć. Silnik musi zostać podłączony do ślimaka kołem pasowym, ślimak umieszczony w rurze, a rura pomalowaną farbą chroniącą przed różnymi warunkami atmosferycznymi.
Nie w każdym gospodarstwie rolnym znajdzie się jednak amator inżynierii, który będzie chciał lub potrzebował tworzyć przenośnik własnoręcznie. Sklepy oferują na szczęście gotowe rozwiązania, a ich szeroka gama pozwala na wybór dostosowany do konkretnego rodzaju i miejsca pracy.
Rodzaje podajników ślimakowych
Choć żmijki to proste urządzenia, znajdują zastosowanie w transporcie ziaren podczas różnych prac i w różnych miejscach. Wygenerowało to zróżnicowane potrzeby użytkowników w zakresie dodatkowego osprzętu i budowy. Producenci wprowadzili więc na rynek różne rodzaje podajników, które można podzielić względem zastosowania na cztery kategorie.
-
Koszowe
Posiadają kosz zasypowy i są najczęściej wykorzystywane podczas żniw. Można umieszczać je na przyczepie, co umożliwia zmianę wysokości podawania ziarna.
-
Czerpiące
Są wyposażone w czerpnię, która ładuje zboże w miejsce docelowe. Przenośniki czerpiące dzięki możliwości wysunięcia w pryzmę ziarna, są najbardziej popularne oraz bardzo przystępne cenowo.
-
Pionowe
Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na umieszczenie poziomego przenośnika. Najczęściej również posiadają kosz zasypowy.
-
Hydrauliczne
Są napędzane napędem ciągnika, na którym można je zamontować i pozwalają na transport ziarna bezpośrednio z przyczepy.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu?
Oprócz odpowiedniego dobrania rodzaju przenośnika do potrzeb gospodarstwa należy również zadbać o to, by urządzenie cechowało się jak najlepszą bezawaryjnością i odpornością na warunki atmosferyczne (na przykład, kiedy zastosowany jest ocynk ogniowy) oraz zwrócić uwagę na jego wydajność i poziom generowanego hałasu.
Wszystkie parametry wpływają jednak na cenę urządzenia.
Ceny żmijek do zboża
Podajniki są dostępne na rynku pierwotnym w zróżnicowanych cenach wynoszących od ok. 2 000 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Najtańsze są żmijki krótkie o małej wydajności transportu zboża, najdroższe- koszowe przenośniki do załadunku bardzo wysokich silosów.
Żmijki do zboża — podsumowanie
Żmijka do materiałów sypkich to potoczne określenie na podajnik lub przenośnik ślimakowy.
Znajduje zastosowanie przy transporcie ziarna, zboża czy pasz, z przyczep i różnego rodzaju pomieszczeń lub powierzchni magazynowych.
Spośród rodzajów żmijek dostępnych na rynku, można wybrać: koszowe, czerpiące, pionowe lub hydrauliczne, w zależności od potrzeb i miejsca transportu.
Podajnik można również zrobić samodzielnie.
Dzięki żmijkom praca całego gospodarstwa staje się łatwiejsza i bardziej wydajna.