Uprawa ziemniaków i jej efekty są zależne przede wszystkim od nawożenia. To ono wpływa na to, czy otrzymamy dorodne bulwy. Dodatkowo ważny jest poziom zasobności gleby w pokłady składników mineralnych. W przypadku ziemniaków istotna jest także temperatura gleby i gęstość sadzenia. Największe bulwy otrzymamy, regularnie dbając o podłoże oraz nawożąc glebę w potrzebne składniki.
Jak poprawnie uprawiać ziemniaki, czyli nawożenie azotem
Podstawą sadzenia ziemniaków jest nawożenie, a najlepszym składnikiem odżywczym zawartym w preparatach jest azot. Pozwala on na otrzymanie dobrej jakości bulw w dużej ilości. Odmiana ziemniaka, która najczęściej jest poddawana nawożeniu azotem, to ta przeznaczona do jedzenia oraz przetwórstwa spożywczego. Musimy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozu, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na uprawy ziemniaków. Część listna może nadmiernie się rozrastać, przez co będzie utrudniała rozrost bulw.
Kolejnymi minusami nadmiaru azotu w bulwach jest wypłukiwanie witaminy C oraz zwiększona podatność na mechaniczne uszkodzenia. Nie wszystkie odmiany ziemniaka nadają się do nawożenia azotem. Różne odmiany reagują w zupełnie inny sposób.
Jakie korzyści daje nawożenie fosforem i potasem?
Fosfor chroni ziemniaki przed uszkodzeniami mechanicznymi i zwiększa ich odporność. Dodatkowo sprawia, że szybciej dojrzewają i dają plon. Fosfor chroni też w dużej mierze przed chorobami i minimalizuje zarazę ziemniaka. Dawki, w jakich serwujemy fosfor i potas, powinny być proporcjonalne do dozowanego azotu. Nawozy z domieszką fosforu najlepiej jest stosować jesienią, kiedy gleba wchłania najwięcej składników odżywczych.
Sadzenie ziemniaków to proces, który wymaga znajomości ulubionych przez bulwy składników odżywczych. W tradycyjnej uprawie ziemniaki to bulwy lubiące potas. Wspomaga on pracę gospodarki azotowej i kontroluje nadmiar wilgoci oraz gospodarkę wodną. Zmniejsza również ryzyko powstawania zarazy ziemniaków i wspiera zbiory. Dzięki potasowi bulwa jest lepszej jakości i podczas gotowania nie wykazuje ciemnienia. Nawozy z potasem występują w postaci siarczanu lub soli potasowej. Druga opcja może powodować obniżenie zawartości skrobi w bulwie.
Makro i mikroelementy jako podstawa diety dla każdej odmiany ziemniaków
Wielu rolników stosuje w swoich uprawach ziemniaków nawożenie dolistne. Roślina otrzymuje makroskładniki w postaci azotu i magnezu. Aby nawożenie było efektywne, należy je wykonać od 2 do 4 razy z zachowaniem odstępów dwóch tygodni. Magnez jest roślinom bardzo potrzebny, szczególnie w okresie wzrastania. Dodatkowo powinny być również dostarczane mikroelementy takie jak mangan i cynk. Możliwe jest również zastosowanie wieloskładnikowych nawozów, które zawierają odpowiednie proporcje niezbędnych składników odżywczych.
Wyżej wymienione składniki wspierają uprawę ziemniaków i pozwalają na lepszy wzrost ziemniaków w stresowych warunkach. Dzięki dodatkowi biostymulatorów rośliny są lepiej przygotowana na przyjęcie nawozów.
Jaki nawóz pod ziemniak przed sadzeniem?
Każda osoba posiadająca skrawek własnego ogródka lub pola uprawnego wie, jak bardzo istotny w uprawie ziemniaków jest rodzaj gleby, podlewanie czy dobrej jakości kompost lub nawóz. W naszym kraju pogoda nie pozwala na uprawę bulwiastych warzyw przez cały rok, między innymi przez wilgotność powietrza czy temperaturę ziemi. Plon główny wzrasta w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od tego, jak zadbamy o podłoże i ilość oraz jakość składników odżywczych. W ogrodzie dużo łatwiej jest zapanować nad plonami, niż uprawiając wielkopowierzchniowe pole.
Ważne są tutaj przede wszystkim proporcje pomiędzy azotem, fosforem i potasem, które mają ogromny wpływ na wzrost ziemniaka. Z żadnym z nich nie należy przesadzać, aby nie wyrządzić szkód w swoich plonach. W uprawie roślin liczy się umiar i dobranie odpowiednich ilości i jakości składników odżywczych. Dobry nawóz powinien również odstraszać szkodniki, które z łatwością mogą zniszczyć kiełki oraz powodować gnicie bulw.
W uprawie amatorskiej i profesjonalnej możemy korzystać z nawozów mineralnych, które użyźnią ziemię i wspomogą wzrost i rozwój rośliny.
Składniki pokarmowe gleby a jakość ziemniaków
Najlepsze nawozy bogate są w azot, potas i fosfor w odpowiedniej proporcji. W efekcie sadzenia i nawożenia kiełków możemy liczyć na zbiór ziemniaków w dużej ilości i dobrej jakości. Należy uważać na niepożądane cukry w glebie, które mogą prowadzić do chorób. Również nadmiar składników odżywczych może zaszkodzić ziemniakom. Wpływa on negatywnie na ich skórkę i ich uprawę.
Warto również wiedzieć jakie odmiany ziemniaków wybrać w zależności od tego, czy sadzimy na glebach lekkich, czy też glebach suchych. Niektóre ziemniaki to odmiany odporne na różnego rodzaju warunki. Aby utrzymać jakość upraw, musimy również regularnie pielić chwaty i dbać o zdrowie naszych sadzonek. Zaraza ziemniaka to jedna z gorszych perspektyw. Aby sprawdzić, jak wygląda uprawa ziemniaków, warto wybrać się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa i na własne oczy zobaczyć proces uprawy.