Opryskiwacze rolnicze — na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Opryskiwacz z bliska - baner.

Opryskiwacz, czy to do pracy w polu, czy w sadzie jest niezbędną maszyną do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, zwiększania plonów i zbiorów owoców. Jeżeli jesteś na etapie zakupu opryskiwacza, to z tego artykułu dowiesz się, na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Opryskiwacze rolnicze — rodzaje

Opryskiwacze można sklasyfikować ze względu na ich zastosowanie oraz sposób mocowania do ciągnika. W pierwszym przypadku możemy wyróżnić opryskiwacze:

 • polowe
 • sadownicze
 • ogrodnicze
 • specjalistyczne
 • samojezdne

Opryskiwacze polowe będą wykorzystywane do nawożenia oraz oprysku roślin uprawianych na polach. Stosuje się je do oprysku, m.in. zbóż, buraków oraz ziemniaków. Opryskiwacze sadownicze różnią się budową od polowych i są przystosowane do nawożenia i oprysku drzew i krzewów owocowych. Maszyna ta charakteryzuje się pionową szczeliną wylotową, co pozwala rolnikowi dotrzeć ze środkiem ochrony nawet do najwyższych partii drzew.

Maszyny ogrodnicze będą służyć do opryskiwania roślin ogrodowych. W ofercie sklepów ogrodniczych dostępne są zarówno urządzenia ręczne, jak i zasilane akumulatorami. Opryskiwacze specjalistyczne należą do maszyn wykonywanych na indywidualne zamówienie. Są wykorzystywane w sytuacjach, kiedy standardowe maszyny rolnicze się nie sprawdzają, np. na terenie górzystym.

Pisząc o rodzajach opryskiwaczy, nie można pominąć kwestii ich montażu do maszyn rolniczych. Rozpatrując je pod tym kątem, możemy wymienić opryskiwacze:

 • ciągnione
 • zawieszane
 • samojezdne

Maszyny ciągnione są zaczepiane na ciągniku, a podczas jazdy opierają się częściowo na własnej osi. Opryskiwacz zawieszony należy do maszyn, które są zawieszane na TUZ ciągnika. Natomiast maszyny samojezdne to opryskiwacze, które są jednocześnie pojazdami. Najczęściej na korzystanie z nich decydują się duże, wyspecjalizowane gospodarstwa rolne.

Opryskiwacz kuhn.

Na jakiej podstawie wybrać opryskiwacz?

Maszyny rolnicze pozwalają na optymalizowanie czasu potrzebnego na wykonanie pracy w gospodarstwie rolnym. Podobnie jest w przypadku opryskiwaczy. Dlatego ich zakup powinien być odpowiedzią na indywidualne zapotrzebowanie gospodarstwa. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu opryskiwacza?

Przede wszystkim na wyposażenie maszyny oraz jej stan techniczny. Szczególnie ważna z punktu widzenia ergonomicznego jest pojemność beczki. Zbyt duża może niepotrzebnie obciążać pracę ciągnika, a zbyt mała wymuszać częste zjazdy z pola w celu uzupełnienia cieczy. Wybierając opryskiwacza sadowniczy, ważna będzie liczba wentylatorów, które pozwolą na opryskanie najwyższych partii drzew. W ofercie jednak przeważają maszyny z jednym wentylatorem, które dzięki zastosowaniu kierownic powietrza radzą sobie doskonale z opryskiem wyższych partii drzew.

Wybierając maszynę do oprysku, zwróćmy także uwagę na koła. Szersze będą tworzyć mniej kolein. Kolejna ważną kwestią jest mieszadło hydrauliczne, które będzie szczególnie ważne dla rolników, którzy stosują mieszanki roztworów.

Na końcu chcemy zwrócić waszą uwagę na najważniejszą część opryskiwaczy, czyli pompę. Jest ona swoistym sercem maszyny, dlatego powinna być wykonana z trwałych i niezawodnych elementów. Pompa powinna mieć dużą moc, aby zagwarantować wydajność pracy i zmienne ciśnienie robocze. Pamiętajmy, że pompa i pojemność beczki powinny być do siebie odpowiednio dopasowane.

Opryskiwacz unia.

Kolejną ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup nowego, czy też używanego sprzętu jest dostęp do usługi serwisu w Polsce oraz dostępność części zamiennych.

Czy zakup używanego opryskiwacza jest ryzykowny?

Jeżeli rozważasz kupno używanej maszyny do oprysku, to musisz się liczyć z poniesieniem pewnego ryzyka. Oczywiście ten zakup nie jest obarczony takim ryzykiem jak kupno używanego ciągnika. Jednak i w tym przypadku trzeba zachować ostrożność i postawić na dokładne sprawdzenie sprzętu. Bogate wyposażenie używanego opryskiwacza także może być problematyczne. Może bowiem grozić rozkalibrowaniem, a w konsekwencji nieskutecznym opryskiem lub w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem upraw.

Dlatego wybierając używany sprzęt, konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Przed oględzinami sugerujemy poszukanie opinii użytkowników danego opryskiwacza, a w dalszym procesie zakupu sprawdzenie jego działania u specjalisty.

Gdzie kupić opryskiwacz?

Opryskiwacz rolniczy można zakupić u dystrybutora maszyn rolniczych lub z tzw. drugiej ręki na giełdzie rolniczej, lub na portalach aukcyjnych. Tak czy inaczej, przed decyzją o zakupie koniecznie przejrzyj w Internecie opinie o firmie produkującej sprzęt oraz oferty w nowych ogłoszeniach. Pozwoli Ci to na dokładne sprawdzenie rynku i podjęcie decyzji, jaki sprzęt warto kupić. Najczęściej informacje o danej maszynie i warunkach sprzedaży znajdziesz na stronie dystrybutora lub producenta w sekcji "o naszej ofercie".

Wyszukiwanie maszyn do oprysku warto także rozpocząć w swoim najbliższym otoczeniu. Być może sąsiad lub dystrybutor w regionie będzie mieć dla nas doskonałą ofertę sprzedaży.

Siewnik do nawozu — na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Siewnik do nawozu - baner.

Aby plon z danego areału był wysoki, konieczne jest stosowanie nawozów organicznych i mineralnych. Jednak wielkość zbiorów będzie zależeć nie tylko od ilości i jakości nawozów, ale także od ich równomiernego rozsiania. Dlatego wielu rolników wykorzystuje do tego rozsiewacz nawozu. Sprawdzamy, jak działa siewnik do nawozu i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Jak działa siewnik do nawozu?

Siewnik to bardzo proste urządzenie, które służy do równomiernego aplikowania nawozu na glebę. Składa się ze zbiornika, denka zsypu, mieszadła oraz tarczy rozwiewającej i rozsiewającej. Aby rozsiewacz nawozu równomiernie rozprowadzał go na glebę, rolnik musi go odpowiednio ustawić. Ważna będzie nie tylko szybkość wydostawania się nawozu z dyszy, ale również prędkość jazdy, siła wiatru, a nawet ukształtowanie terenu.

Jak dział siewnik? W jego zbiorniku znajduje się nawóz, który jest transportowany do rynien, które to równomiernie rozrzucają go na glebę. Działanie wydaje się proste, jednak precyzyjność ustawień będzie warunkować równomierność aplikowania nawozu. Im lepiej ustawiona maszyna, tym plony zostaną lepiej odżywione, a co za tym idzie — będą lepiej rosły.

Rodzaje siewników

Siewniki możemy podzielić ze względu na sposób rozsiewania nawozów na:

 • tarczowe
 • pneumatyczne

Siewniki tarczowe mają z reguły jedna lub dwie tarcze, po których nawóz przedostaje się na zewnątrz i jest rozrzucany na glebę.

Siewniki pneumatyczne do rozsiewania nawozu wykorzystują strumień powietrza wytwarzany przez dmuchawy. W tego typu siewnikach nawóz transportowany jest za pomocą przenośników taśmowych do elastycznych rurek.

Siewnik do nawozu Kuhn.

Bez względu na rodzaj posiadanego siewnika, przed pierwszym nawożeniem należy zapoznać się z instrukcją ustawienia maszyny i wykonać próbę na polu. Tylko dzięki temu będziemy w stanie dobrze ustawić siewnik i sprawdzić, czy prawidłowo działa.

Jak rozsiewać nawozy?

Aby rozsiewanie nawozu na polu uprawowym było skuteczne, powinniśmy stosować się do kilku dobrych praktyk. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby zachować odpowiedni tor jazdy, który został wcześniej wyznaczony, np. przez znaczniki piankowe. Dodatkowo pamiętajmy, aby nawozy rozrzucać tylko w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Silnie wiejący wiatr i duża wilgotność powietrza powinny powstrzymać nas przed nawożeniem.

Pamiętajmy także o tym, że stała prędkość jazdy będzie miała ogromny wpływ na działanie siewnika i równomierne rozrzucanie nawozu. Nawet małe różnice prędkości w granicach 10%-20% będą miały wpływ na ilość wysiewanego nawozu. Ostatnią dobrą praktyka podczas nawożenia jest regularne sprawdzanie pracy maszyny, przede wszystkim wysokość tarcz lub turbinek rozsiewających.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem rozsiewacza nawozu?

Przed zakupem siewnika powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jak duża maszyna zaspokoi nasze potrzeby? Na małej działce nawożenie będzie się z reguły ograniczać do ogródka. Czasami możemy nawozić także trawnik. W takim przypadku wystarczy nam zakup ręcznych siewników, które są najczęściej używane w ogrodzie.

Rolnicy zdecydują się na większe rozsiewacze, które można ciągnąć przy pomocy traktora, i które służą do rozsiewania nawozów na dużych powierzchniach. Niekiedy właściciele dużych gospodarstw rolnych decydują się na siewniki, które oprócz nawozów mogą rozsiewać także nasiona, co daje większą elastyczność pracy oraz pomaga w optymalizowaniu kosztów.

Siewnik do nawozu Unia.

Wybierając odpowiednik siewnik, warto zwrócić uwagę na dostępność części zapasowych, jakość wykonania maszyny oraz pojemność zbiornika. Dla większych gospodarstw lepiej kupić siewnik dwutarczowy lub precyzyjny siewnik pneumatyczny, który z łatwością wysieje nawóz nawet na powierzchni kilku hektarów.

Siewnik do nawozu — ile kosztuje?

Rozsiewacz do nawozu w porównaniu z innymi maszynami rolniczymi jest stosunkowo tani. Koszt zakupu zaczyna się od około 3 tys. zł za produkt dedykowany rolnikom. Dużo droższe są rozsiewacze pneumatyczne lub te przeznaczone dla przedsiębiorstw komunalnych. Cena za taki rozsiewacz może wynieść nawet 50 tys. zł. Ręczny rozsiewacz, którym można nawozić trawnik lub ogródek działkowy, można kupić już za kilkaset złotych. Tego typu urządzenia są najczęściej wykonane w Polsce. Dzięki temu możemy liczyć na ich atrakcyjne ceny oraz opcję darmowej dostawy. Brakuje ich jednak czasami przed sezonem wiosennym, dlatego warto pomyśleć o zakupie ręcznych rozsiewaczy nieco wcześniej.

Inaczej wygląda sytuacja z siewnikami dla rolnictwa. Taki rozsiewacz nawozu można kupić o każdej porze roku. Ilość produktów na rodzimym rynku jest ogromna, więc każdy rolnik z pewnością znajdzie siewnik dopasowany do swoich potrzeb. Rozsiewacz nawozu można znaleźć zarówno u lokalnego dystrybutora, poprzez stronę internetową, jak i szukać ofert na popularnych serwisach aukcyjnych. Pamiętaj, aby porównywać siewniki, które pojawiają się w nowych ogłoszeniach, dzięki czemu będziesz mieć większą szansę na znalezienie lepszej oferty.

Jak działa podbieracz pokosów?

Podbieracz pokosów - baner.

W Polsce każdego roku podczas żniw przeważa jednoetapowy zbiór roślin. Jednak ze względu na próby ograniczenia użycia środków chemicznych oraz ograniczenia strat w zbiorach coraz większa liczba rolników rozważa dwuetapowy zbiór przy pomocy kombajnów zbożowych, które posiadają podbieracz pokosów. W tym artykule sprawdzamy, jak działa podbieracz pokosów i czy warto w niego inwestować.

Na czy polega jedno i dwuetapowy zbiór roślin?

Jednofazowy zbiór roślin wykonuje się za pomocą kombajnu zbożowego prosto z pola. Najczęściej wykonuje się go, gdy nasiona są w pełni dojrzałe i mają wilgotność poniżej 16%. Kluczową więc kwestią jest wybór odpowiedniego terminu zbiorów. Zbyt wczesne żniwa mogą przyczynić się do dużej ilości niedomłotów, co negatywnie wpłynie na wielkość zbiorów. Zielone łuszczyny roślin, bardzo często nie nadają się do młócenia nawet przy wysokich obrotach bębna młócącego i ciasnej przestrzeni między klepiskiem a bębnem.

Zbiór dwuetapowy w 2021 r. nadal należy do stosunkowo nowych metod i polega na ścięciu pokosu przez kosiarkę pokosową. Następnie po odczekaniu kilku dni przystępuje się do młócenia przez podbieracz pokosów dołączony do kombajnu. Ścinane rośliny nie są w pełni dojrzałe i mają wilgotność od 35 do 40%. Jednak słoneczna pogoda może doprowadzić do tego, że w niespełna 8 dni nasiona mogą osiągnąć wilgotność rzędu 7%. Niekwestionowaną zaletą zbierania dwuetapowego jest możliwość przyspieszenia żniw. Ponadto, nasiona koszone, a następnie zbierane przez podbieracz pokosów mają wyższą zawartość tłuszczu i niższą wilgotność. Jeżeli chcesz zmniejszyć straty spowodowane osypywaniem się nasion, to podbieracz pokosów sprawdzi się do tego doskonale.

Czym jest podbieracz pokosów?

Podbieracz pokosów jest to urządzenie, które wykorzystuje do omłotu nasion podczas żniw dwufazowych. Najczęściej jest to urządzenie ruchome, które doczepia się do kombajnu lub innej maszyny rolniczej. Podbieracz pokosów ma za zadanie zebranie wcześniej skoszonego pokosu oraz omłotu nasion. Najczęściej stosowany jest do młócenia rzepaku, gorczycy, gryki, a nawet trawy nasiennej. Warto również wspomnieć na temat możliwości maszyny. Doskonale radzi sobie bowiem z roślinami, które łatwo się osypują, nie są równomiernie dojrzałe oraz z uprawami o dużym stopniu zachwaszczenia.

Podbieracz new holland.

Jak działa podbieracz pokosów?

Jeżeli jesteś na etapie zakupu maszyny do żniw i chcesz wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa, to warto zapoznać się, jak działa podbieracz pokosów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to urządzenie wykorzystywane przy dwufazowym zbiorze roślin.

Podbieracz pokosów posiada dwie taśmy. Jedna służy do podbierania pokosu, a druga do transportowania go do ślimaka. Taśma do podbierania materiału ma dodatkowo zamontowane najczęściej plastikowe palce, które zbierają pokos ze ścierniska i kierują go w stronę ślimaka.

Dodatkowo między jednym a drugim podzespołem często znajduje się fartuch, który chroni zaciągnięcie pokosu, z powrotem na ściernisko. Zastosowanie taśmy, na którą podbiera się materiał od dołu, sprzyja ograniczeniom strat nasion, które mogłyby się w innym przypadku osypać na pole. Specjaliści podkreślają także, że dwuetapowe żniwa zwiększają wydajność pracy.

Podbieracz pokosów — cena

Ogłoszenia z ofertami sprzedaży nowych i używanych podbieraczy szukaj u lokalnych dystrybutorów oraz na giełdach sprzętu rolniczego. Warto poprosić o kontakt tel. do regionalnego przedstawiciela, który może przygotować dla nas indywidualną ofertę sprzedaży, uwzględniając kredytowanie lub upust za zakup gotówkowy.

Ceny dostępnych na rynku podbieraczy pokosów są uzależnione od zastosowanej technologii, szerokości roboczej oraz od producenta. Nieco tańsze są maszyny używane. Odradzamy jednak zakup bardzo starych i zużytych podbieraczy, ze względu na ich awaryjność oraz konieczność inwestycji w części. Warto także podkreślić, że awaria podbieracza w trakcie żniw wpływa na zmniejszenie wydajności pracy, zwłaszcza jeżeli jesteś właścicielem dużego gospodarstwa i masz do zebrania nasiona z kilku hektarów pól uprawnych.

Podbieracz pokosów - prezentacja.

A teraz przejdźmy do konkretów. Sprawdziliśmy ceny kliku konkurencyjnych producentów. Nowy podbieracz pokosów jesteś w stanie kupić za kwotę od 40 tys. do około 150 tys. zł. Jeżeli szukasz tańszych ofert, obserwuj popularne portale sprzedażowe i zapisz się na newsletter. Dzięki temu nie ominą Cię żadne nowe ogłoszenia dotyczące podbieraczy pokosów. Używany sprzęt w dobrym stanie technicznym możesz kupić już od kilkunastu tysięcy złotych.

Podbieracz pokosów — czy warto?

Zbieranie dwufazowe zbóż i traw, daje wiele korzyści rolnikom, np. w postaci efektywniejszej pracy. Jednak jeżeli chcesz zoptymalizować wielkość zbiorów, warto zainwestować w dobrej jakości podbieracz pokosów. Jego zastosowanie zapobiegnie osypywaniu się ziaren i pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie żniw. Dodatkowo dobrej jakości header będzie znajdować się na odpowiedniej wysokości, co pozwoli na jego ochronę przed ewentualnym uszkodzeniem.

 

Zbieracz kamieni — charakterystyka i zastosowanie

Zbieracz kamieni - baner.

Każdego roku rolnicy, którzy uprawiają ziemię, muszą usuwać zalegające na polach kamienie. Niestety rodzenie kamieni przez ziemię jest procesem trwałym i bardzo niebezpiecznym dla agregatów uprawowych. Dlatego rolnicy muszą zbierać je ręcznie lub wykorzystują do tego zbieracz kamieni. W tym artykule wyjaśniamy, jak pracuje maszyna do zbierania kamieni oraz czy warto ją kupić.

Skąd się biorą kamienie na polach uprawnych?

Kamienie, które znajdują się w głębszych warstwach piasku lub gliny powoli przesuwają się ku górze ze względu na lód, który gromadzi się pod nimi w sezonie zimowym. Warstwa lodu przesuwa kamienie nieznacznie na wyższe partie gleby. Jest to proces długotrwały, jednak sukcesywnie każdego roku doprowadza do sytuacji, kiedy zbieranie kamieni z pól jest elementem obowiązkowym w kalendarzu prac każdego rolnika.

Czym są maszyny do zbierania kamieni?

Do tej pory duża część rolników kamienie z pół zbiera ręcznie. Jest to jedna najmniej lubianych prac rolniczych. Jednak jej wykonanie jest konieczne, aby w kolejnych etapach uprawy, nie uszkodzić agregatów uprawowych. Dodatkowo sprawę pogarsza fakt, że w rolnictwie brakuje rąk do pracy, co sprawia, że wytracanie energii na ręczne zbieranie wydaje się coraz mniej opłacalnym zajęciem.

Dlatego coraz większa grupa rolników decyduje się na zbieracze kamieni, które powoli zastępują pracę ludzkich rąk. Maszyna do zbierania kamieni, dzięki mechanizmowi nagarniającemu wybiera z gleby kamienie, które kolejno gardzielem wędrują do zbiornika. Prosty mechanizm i skuteczność sprawiają, że do produkcji trafiają coraz to nowe modele, posiadające dodatkowe funkcje dla jeszcze sprawniejszej pracy na roli.

Budowa zbieracza kamieni i jego parametry

Zbieracz kamieni to maszyna o stosunkowo prostej budowie. Weźmy na przykład zbieracz kamieni Kongskilde, który posiada zespół nagarniający, gardziel oraz zbiornik na kamienie. Firmy dodatkowo mogą urozmaicać zbieracze, zmieniając ich szerokość roboczą, umożliwiając regulacje głębokości pracy sita lub wmontowując podnośnik pneumatyczny w zbiorniku. Te wszystkie elementy mają usprawnić prace przy zbieraniu kamieni, zwłaszcza na dużych areałach.

Czerpak - zbieracz kamieni.

Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to w nowych ogłoszeniach znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące m.in. wielkości kamieni, które zbieracz może usuwać, wielkość zbiornika, maksymalnej głębokości roboczej oraz wydajność pracy. Wyszukiwanie tych informacji jest kluczowe dla optymalnego doboru maszyny dopasowanej do potrzeb gospodarstwa.

Zbieracz kamieni — zakup czy wynajem?

To czy lepiej zbierać kamienie ręcznie, czy też wykorzystywać do tego zbieracz kamieni, jest kwestią bezdyskusyjną, zwłaszcza w gospodarstwach o dużym areale. Natomiast to, czy bardziej opłacalne jest posiadanie zbieracza na własność, czy też korzystanie z usługi wynajmu zależy już od indywidualnej oceny rolników.

Jeśli jesteś właścicielem bardzo dużego gospodarstwa, dokonaj obliczeń, które pomogą Ci określić opłacalność potencjalnej inwestycji. Dokonując kalkulacji w 2021 roku, weź pod uwagę amortyzacje maszyny, koszty związane z paliwem, obsługą oraz ewentualnymi naprawami i konserwacją. Jeżeli planujesz finansowanie zakupu z kredytu, dolicz także dodatkowe koszty z nim związane. Na końcu porównaj to z rocznym kosztem związanym z wynajmem maszyny. Może się bowiem okazać, że bardziej opłacalne jest wynająć zbieracz kamieni, niż go kupić.

Zbieracze kamieni — gdzie kupić?

Ogłoszeń z ofertami sprzedaży zbieraczy kamieni jest sporo. I tu możesz wybrać dwie drogi. Zakup maszyny używanej lub nowej od dealera. Jeżeli decydujesz się na zbieracze kamieni z drugiej ręki, szukaj ich na popularnych serwisach sprzedażowych. Warto również odwiedzić giełdę sprzętu rolniczego lub zapytać wśród znajomych rolników, czy nie sprzedają takiej maszyny.

Rolnik przed maszyna

Jeżeli chcesz kupić nowy zbieracz kamieni, możesz poszukać dealera w swojej okolicy lub skorzystać z ofert online. Bardzo często informacje na temat ceny maszyn w sklepach internetowych są dostępne dopiero po założeniu konta na stronie dystrybutora. W tym celu zaloguj się na stronie i zapisz swoje dane. Dzięki temu uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące warunków zakupu.

Ile kosztują zbieracze kamieni?

Ceny zbieraczy kamieni są zróżnicowane. To ile będziesz musiał zapłacić za dany model, będzie zależeć od stopnia zaawansowania maszyny, szerokości roboczej oraz innych mechanizmów, które będą ułatwiać pracę. Ceny nowych zbieraczy zaczynają się od ok. 70 tys. zł netto.

Taniej można kupić modele używane, choć i w tym przypadku tanio nie będzie. Ceny u używanych zbieraczy w dobrym stanie technicznym to koszt zaczynający się od ok. 30 tys. zł. Dla porównania średnia rynkowa ceny wynajmu maszyny z operatorem to koszt 250 zł/ godz.

Oczywiście w przypadku, kiedy jesteś właścicielem 100 lub 400 ha pól uprawnych zakup zbieracza kamieni będzie lepszą inwestycją niż coroczny wynajem usług. I choć koszt zakupu może wydawać się duży, to w przeliczeniu na lata pracy w gospodarstwie cena przestaje mieć tak wielkie znaczenie.

Jak wybrać odpowiedni wał do pługa?

Wał do pługa - jak wybrać?

Wałowanie to jedna z dobrych praktyk, którą rolnicy stosują przed każdym sianiem. Wykorzystywane od lat na dobre zagościły u rolników. Ich funkcjonalność oraz zalety sprawiają, że nie może ich zabraknąć w żadnym gospodarstwie, które zajmuje się uprawą roli. Sprawdzamy, jakie rodzaje wałów są produkowane oraz, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Po co wałować ziemię?

Wałowanie ziemi po orce ma bardzo duże znaczenie dla upraw. Początkowo do wałowania pól uprawnych i terenów zielonych używano walca w kształcie cylindra. W tym przypadku stopień wałowania był uzależniony od wagi wału. A jeżeli rolnik chciał nieco zwiększyć jego siłę nacisku, mógł w niektórych modelach dodatkowo obciążyć je poprzez napełnienie ich wnętrza wodą.

To bardzo proste urządzenie, doskonale spełniało swoje zadanie. Rozbijało większe bryły ziemi po orce i wyrównywało powierzchnię. Do dziś wałowanie wykonuje się dokładnie w tym samym celu, aby poprzez wyrównanie powierzchni zminimalizować odparowywanie wody. Zmieniły się jednak same wały, które w dzisiejszych czasach stały się mocno zaawansowanymi maszynami rolniczymi.

Do ugniatania, kruszenia brył można dziś dopasować wał, który dodatkowo będzie dostosowany do rodzaju gleby, wielkości pola uprawnego, a nawet do rodzaju maszyny, z którą będzie współpracować. W dalszej części artykułu szukaj informacji na temat rodzajów wałów używanych do pługów.

Wałowanie przed siewem i po siewie

Wałowanie najczęściej wykonuje się po orce przed sianiem. Ma na celu, jak już wspomnieliśmy wcześniej wyrównanie gleby, rozbicie większych brył ziemi oraz ugniecenie kamieni. Wymienione zabiegi mają na celu zabezpieczenie gleby przed jej nadmiernym wysychaniem, ale także ułatwiają prace kolejnych maszyn rolniczych, które będą wykonywać prace na polu. Gleba po wałowaniu staje się pulchniejsza i lepiej zagęszczona, dzięki czemu skraca się czas od orki do siewu.

Wał Cambridge.

W nowych ogłoszeniach na portalach rolniczych możemy przeczytać także o nieco rzadziej wykonywanym zabiegu, a mianowicie o wałowaniu posiewnym. Na czym ono polega? W tym przypadku gleba jest wyrównywana przez wał do pługa dopiero w momencie, kiedy ziarna zostaną posiane. Wałowanie posiewne jest szczególnie zalecane w przypadku, kiedy sianie odbywa się na suchą glebę, podczas okresowej suszy. Zabieg ten poprawia stan gleby, zwiększając podsiąkanie z jej głębszych warstw.

Wałowanie posiewne nie jest jednak zawsze dobrą praktyką. Jeżeli pole uprawne jest zasobne w zwięzłą glebę i przewidywane są opady, to wałowanie może utrudnić wschody plonów. Wałem również nie pracujemy na wilgotnej glebie po opadach.

Wał do pługa — rodzaje

Wyszukiwanie odpowiedniego wału może być sporym wyzwaniem, ponieważ firmy produkujące maszyny rolnicze prześcigają się z projektowaniem coraz to nowych rozwiązań. Zobacz 3 podstawowe kategorie wałów dostępnych na rynku:

 • wał do pługa croskill
 • wał do pługa cambridge
 • wał do pługa cambella

Każdy z wymienionych wałów spełnia nieco inną funkcję. Wał crosskill jest wykorzystywany do kruszenia gleby i jej zagęszczania. Polecany jest do gleb średnich i ciężkich. Wały crosskill są zbudowane z pierścieni z bocznym żebrowaniem. Nowe modele mają zmniejszoną gęstość żebrowania oraz zmieniony kształt, co zapobiega oblepianiu wału ziemią.

Jeżeli pośród wyszukiwania ogłoszeń z ofertami sprzedaży natrafisz na wał cambrige, możesz mieć pewność, że ten typ sprawdzi się zarówno do wałowania przedsiewnego, jak i po siewie. Jest zbudowany z naprzemiennie nachodzących na siebie płaskich tarcz i pierścieni, co pozwala na samoistne oczyszczanie z gleby. Wał cambridge należy do maszyn uniwersalnych, które równie dobrze radzą sobie na wszystkich rodzajach gleby.

Wał cambella to maszyna przeznaczona do ugniatania głębszych warstw gleby. Zbudowana jest z wąskich pierścieni, które są dość szeroko rozstawione. Na brzegach ma zamontowane kliny, które tworzą pewien rodzaj ostrza. Ten typ wału produkowany jest o różnych średnicach, dochodzących nawet do 1 m.

Jaki wał wybrać?

Aby wybrać odpowiedni wał, należy przeanalizować kilka czynników, takich jak rodzaj gleby, na jakiej chcemy wykonać wałowanie lub czy będziemy wyrównywać glebę po sianiu, czy przed? Ważne jest także sprecyzowanie, w jaki sposób chcemy wałować glebę. Jeżeli zależy nam na ugniataniu głębszych warstw gleby, powinniśmy zdecydować się na wał typu cambella, a do kruszenia i zagęszczania wał crosskill. Najbardziej uniwersalnym wyborem będą natomiast wały cambrigde, które mogą być wykorzystywane na większości rodzajów gleb.

Wał do pługa - pług.

Innym istotnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na wybór wału, będzie jego cena. W nowych ogłoszeniach ceny maszyn zaczynają się od 20 tys. zł. Na cenę wpływa typ wału oraz jego wielkość. Jeżeli chcesz kupić nieco tańszą maszynę, obserwuj wyszukiwanie ogłoszeń z używanym sprzętem rolniczym. Ceny używanych wałów na popularnych portalach aukcyjnych zaczynają się od około 1000 zł i sięgają nawet 20 tys. zł. Cena zależy głównie od stanu zużycia maszyny. Dodatkowo im wały będą starsze, tym prawdopodobnie tańsze.

Czym kierować się podczas zakupu używanego wału? Tak samo, jak w przypadku nowych maszyn należy zwrócić uwagę na ich wielkość oraz funkcjonalność. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie ich stanu technicznego oraz ocena, czy zakup będzie opłacalny dla gospodarstwa.

Pługi śnieżne — rodzaje i sposób działania

Pługi śnieżne - ulica zimą.

Każdej zimy na polskie ulice wyjeżdżają pługi śnieżne, które po obfitych opadach odśnieżają chodniki i ulice z nadmiaru białej pokrywy. I choć wiele osób uwielbia obserwować spadające płatki śniegu, to mierzenie się z zaspami na co dzień nie spotyka się już z tak dużym entuzjazmem pieszych i kierowców. Choć pługi śnieżne głównie kojarzą nam się z pomarańczowymi pojazdami płużnymi, to istnieje ich wiele odmian, które pomagają nie tylko drogowcom, ale także prywatnym przedsiębiorcom i rolnikom. Sprawdzamy, gdzie pługi śnieżne znajdują zastosowanie oraz, w jaki sposób działają.

Czym jest i do czego służy pług śnieżny?

Mówiąc o pługu śnieżnym, najczęściej myślimy o pojeździe ciężarowym z zamontowaną tzw. odkładnicą, która służy do odgarniania śniegu z ulic i chodników. Jednak tak naprawdę pług śnieżny to potoczna nazwa odkładnicy, czyli przedniej części maszyny, która służy od zgarniania śniegu. Na potrzeby tego artykułu będziemy zatem stosować potoczną nazwę odkładnicy.

Pługi śnieżne najczęściej są używane do usuwania nadmiaru śniegu z ulic, chodników i podjazdów. Jednak niektóre mogą być również wykorzystywane przez firmy do usuwania piasku lub przez rolników do usuwania obornika.

Jak działają pługi śnieżne?

Pługi śnieżne zasadniczo służą do odśnieżania. Odkładnica jest zawieszana na specjalnym mocowaniu nośnika. W nowocześniejszych modelach pługi śnieżne są sterowane hydraulicznie lub pneumatycznie, z kabiny operatora. Dzięki temu proces odśnieżania staje się sprawniejszy. Choć mogłoby się wydawać, że pług wykonany jest z metalu, to współcześnie produkowane modele są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest zdecydowanie bardziej odporne na działanie soli oraz zanieczyszczeń powodujących korozję.

Pług śnieżny poza odkładnicy wyposażony jest także w lemiesze, czyli gumę znajdującą się w dolnej części pługa, która styka się bezpośrednio z odśnieżaną powierzchnią. Z reguły lemiesze są montowane w sposób umożliwiający cofnięcie, w przypadku najechania na przeszkodę.

Pług śnieżny w akcji.

Pługi w zależności od ich zastosowania będą działać w nieco inny sposób. Te wykorzystywane przez służby drogowe do odśnieżania ulic w miastach będą zgarniać śnieg w pobliżu chodników, usypując śnieżne wały. Do odśnieżania terenów, gdzie dana miejscowość się kończy, pługi będą musiały wykonywać odrzut śniegu na pobocze dróg. Dzięki czemu odśnieżanie nie będzie utrudniać poruszania się po poboczu drogi.

Pług śnieżny a pług gumowy

Pług gumowy, podobnie, jak i śnieżny może być wykorzystywany od odśnieżania. Jednak nie ma w nim możliwości regulowania kierunku spychania śniegowej warstwy. Pług gumowy może być więc wykorzystywany jedynie do pchania jej przed sobą. Najczęściej znajduje on zastosowanie w rolnictwie do czyszczenia stajni. Jeżeli zatem poszukujesz produktu smart, który wykorzystasz do wielu zadań, to oferta na zakup pługu gumowego będzie dla Ciebie.

Pługi śnieżne do ciągnika

Do odśnieżania możemy użyć ciągników zarówno małych ogrodniczych, jak i tych kilkusetkonnych. Mogą one posłużyć nam do odśnieżania posesji, dojazdu do niej, a także do świadczenia usług na potrzeby zewnętrznych firm. Oferta jest mocno zróżnicowana.

Przy wyborze pługu do ciągnika masz do wyboru lekkie wersje wykonane z tworzywa sztucznego oraz zaawansowane modele z układem hydraulicznym. Jednak odpowiedni pług powinien być dopasowany przede wszystkim do możliwości nośnika, którym w tym przypadku jest ciągnik. Do małych ogrodniczych modeli warto wybrać lekki i prosty pług. Odśnieżanie wysokich zasp będzie natomiast możliwe, jeżeli posiadamy mocny ciągnik o mocy przynajmniej 300 lub 400 KM, możemy pomyśleć o zakupie bardziej zaawansowanego pługu śnieżnego.

Pługi śnieżne - zastosowanie.

Oczywiście za większymi możliwościami pługa będzie stała także jego wyższa cena. Jednak nie tylko rodzaj odkładnicy będzie wpływać na wysokość kosztów związanych z zakupem. Wpływ na nią będzie mieć także sposób montażu do ciągnika. Im bardziej zaawansowane mocowanie, tym cena będzie wyższa. Najprostsze modele można kupić już za kilkaset złotych, te bardziej zaawansowane do średniej mocy ciągnika za około 2500 zł.

Ile kosztuje pług śnieżny?

Jeżeli jesteś na etapie wyszukiwania pługu śnieżnego do swojej firmy lub gospodarstwa, to cena zakupu takiego urządzenia w 2021 roku będzie się wahać od 300 do 400 zł za pług do kosiarki do nawet kilkunastu tys. zł, za profesjonalny pług komunalny. Jak widać, cena pługu będzie zależeć w głównej mierze od planowanego wykorzystania maszyny.

Ofert sprzedaży szukaj u lokalnych sprzedawców lub na stronach internetowych dystrybutorów. Mniej zaawansowane pługi do kosiarek, możesz także kupić na popularnych portalach aukcyjnych. Szukając pługu przez Internet, masz możliwość poznania większej liczny ofert oraz porównania usługi różnych producentów. Jeżeli upatrzony pług nie jest dostępny w ofercie danego sklepu, obserwuj wyszukiwanie, zaznaczając odpowiednią opcję. Dzięki temu nie przegapisz momentu, w którym dany produkt znów będzie w sprzedaży.

inwentura