Uprawnienia na kombajn — czy są potrzebne?

Uprawnienia na kombajn - baner.

Wielu rolników zastanawia się, czy aby prowadzić kombajn, potrzebne im są jakieś dodatkowe uprawnienia? Czy muszą mieć prawo jazdy lub ukończyć kurs na operatora kombajnu zbożowego? Wyjaśniamy, jak definiowany jest kombajn według prawa i w jakich okolicznościach można się nim poruszać po polach uprawnych i drogach.

Uprawnienia na kombajn — prawo jazdy czy kurs?

Rodzaj uprawnień, który pozwoli nam na prowadzenie kombajnu, wynika z ustawy - Prawo o Ruchu Drogowym. W dokumencie znajdziemy między innymi klasyfikację bizona, który jest uznawany za wolnobieżny pojazd silnikowy. Dokładny opis znajdziemy w art. 2 pkt 34 ustawy.

Klasyfikacja ta pozwala nam na dalszą interpretację ustawy i uzyskanie informacji, jakie uprawnienia na kombajn są wymagane zgodnie z literą prawa. Aby prowadzić pojazd wolnobieżny, którym jest kombajn zbożowy, należy mieć prawo jazdy kategorii B, T, C1, C, D1 lub D. Prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie samochodów osobowych, C samochodów dostawczych, a T ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.

Zatem prawo nie wymaga od rolników żadnych dodatkowych uprawnień operatora kombajnu zbożowego. Jednak świadomi rolnicy, powinni rozważyć uczestnictwo w dodatkowym kursie, aby zwiększyć bezpieczeństwo jego użytkowania.

Prawo jazdy — warunki otrzymania

Prawo jazdy w Polsce może otrzymać osoba, która ukończyła odpowiedni kurs i zdała egzamin. Do egzaminu prawa jazdy można przystąpić po ukończeniu 18 lat. Kursy prawa jazdy można rozpocząć na 3 miesiące przed datą 18 tych urodzin. Jeżeli ubiegamy się o zdobycie prawa jazdy na kategorię T, wystarczy, że będziemy mieć ukończone 16 lat.

Dodatkowo uczniowie szkół rolniczych mogą przystąpić do kursu na 12 miesięcy przed ukończeniem 16 roku życia. Zdobycie kategorii T upoważnia do prowadzenia kombajnu, który jest pojazdem wolnobieżnym, lub ciągnika rolniczego po drogach publicznych.

Aby przystąpić do szkolenia z prawa jazdy, konieczne jest także posiadanie minimum wykształcenia podstawowego. Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu państwowego, powinny ponadto ukończyć kurs na prawo jazdy oraz zdać egzamin wewnętrzny. Dopiero potem mogą przystąpić do egzaminu zewnętrznego.

Kurs na kombajn zbożowy — dlaczego warto?

Jak już wcześniej pisaliśmy, do prowadzenia kombajnu wystarczy mieć prawo jazdy o kategorii B, C, D lub T. Kurs kombajnisty nie jest obligatoryjny, jednak uczestnictwo w nim może przynieść kierującemu pojazdem wolnobieżnym wiele korzyści.

Przede wszystkim kurs kombajnisty uczy, jak prowadzić kombajn, z jakich elementów zbudowana jest maszyna oraz jakie przepisu ruchu drogowego obowiązują pojazd wolnobieżny poruszający się po drogach publicznych.

Mężczyzna w kombajnie new holland.

Dodatkowo kurs kombajnisty może okazać się konieczny do wykupienia OC lub naprawy pojazdu w ramach obowiązującej gwarancji. Niektóre firmy warunkują wypłacenie odszkodowania lub naprawy gwarancyjnej, tylko w przypadku posiadania stosownego poświadczenia uczestnictwa w kursie z obsługi maszyny. Kursy kombajnisty będą także niezbędne, kiedy chcemy jeździć kombajnem zawodowo. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnić nam odpowiednie szkolenie.

Czy OC na kombajn jest obowiązkowe?

W sytuacji, kiedy kierujący kombajnem spowoduje wypadek na drodze, musi okazać odpowiednie ubezpieczenie. W przypadku maszyn rolniczych będzie to OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Żadne dodatkowe ubezpieczenie nie jest wymagane.

A co jeżeli rolnik nie posiada odpowiedniego OC? W sytuacji, kiedy dojdzie do kolizji, a rolnik nie okaże stosownego ubezpieczenia, sprawa trafi do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli świadczymy usługi kombajnisty w innych gospodarstwach rolnych, to konieczne jest wykupienie nie OC rolniczego, a OC na pojazdy mechaniczne.

Dobrą wiadomością jest to, że OC rolnicze można wykupić tylko na okres 3 miesięcy, np. na czas, kiedy przypadają żniwa. Dzięki temu uczestnicząc w ruchu drogowym kombajnem, możemy być spokojni, nawet w przypadku uczestnictwa w kolizji drogowej.

Co wolno, a czego nie jeżdżąc kombajnem

Zgodnie z obowiązującym prawem o ruchu drogowym, każdy pojazd poruszający się po drogach musi przestrzegać przepisów. Dotyczy to również prowadzenia kombajnów. Operator powinien zatem przed jazdą upewnić się, czy ma działającą sygnalizację świetlną, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz czy posiada obowiązkowy trójkąt, który ma na celu wyróżnienie kombajnów na drodze. Jadąc kombajnem, kierujący ma także obowiązek włączenia pomarańczowego światła ostrzegawczego.

Kombajn new holland - jakie uprawnienia na kombajn.

Warto również podkreślić, że żaden pojazd nie może zajmować więcej niż jednego pasa ruchu, a w przypadku kiedy jego szerokość przekracza 3,2 m, powinien być dodatkowo prowadzony przez pilota. Dość częstym wykroczeniem podczas kierowania kombajnów jest jazda pożniwna drogami publicznymi z zawieszonym hederem. Takie działanie może powodować niebezpieczeństwo dla innych uczestników drogi, a dodatkowo prowadzi to do zajmowania części drugiego pasa ruchu. Za jazdę z niezdemontowanym hederem można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Jak działają brony rotacyjne?

Brony rotacyjne - maszyna w polu.

Prawidłowe zaoranie gleby w odpowiednim terminie pozwala na przygotowanie gleby do siewu. Najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie biernych agregatów uprawowych. Co jednak z glebami ciężkimi i gliniastymi, na których użycie agregatów biernych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów? Z pomocą mogą przyjść brony rotacyjne, które w trakcie jednego przejazdu odpowiednio doprawią glebę do siewu.

Czym jest brona rotacyjna?

Brony rotacyjne to maszyna rolnicza wykorzystywana do przygotowywania gleby przed wysiewem. Ma za zadanie rozbicie dużych grud ziemi na mniejsze. Taki zabieg pozwala na rozluźnienie ziemi, przez co powietrze dociera także do głębszych warstw gleby. W ten sposób stworzone warunki przyspieszają wegetację roślin.

Jednokrotny przejazd brony powinien wystarczyć nie tylko na rozbicie brył, ale także spulchnienie ziemi, wyrównanie wierzchniej warstwy oraz lekkie jej ugniecenie. Brony rotacyjne szczególnie dobrze sprawdzą się w bezpłużnej uprawie gleby.

Efekty pracy broną rotacyjną

Praca brony rotacyjnej jest bardzo wydajna. Przymocowana do ciągnika jest w stanie poruszać się z prędkością od 10 do 20 km/h. Jeżeli jesteś rolnikiem, to korzystając z brony rotacyjnej, masz pewność, że w szybkim tempie spulchnisz i wyrównasz pole uprawne. Produkt ten działa poprzez odcinanie kolejnych pasm ziemi, które w efekcie są wyrównywane. Liczba obrotów wałów brony rotacyjnej w 2021 r. może sięgać od 100 do 300 na minutę.

Brony rotacyjne doskonale sprawdzą się także do mieszania obornika, niszczenia chwastów oraz do mieszania uprawy nawozowej. Maszyna, jaką jest brona rotacyjna, może być z powodzeniem także używany przy uprawie kukurydzy, soi, rzepaku i zboża. Jeżeli zachodzi potrzeba wymieszania słomy kukurydzianej z glebą, należy pamiętać o zastosowaniu zębów mulczowych.

Brony mogą spełniać wiele różnych funkcji w zależności od tego, jakie elementy wymienne zostaną zastosowane. Jeżeli jesteś zainteresowany wzruszeniem gleby i jej spulchnianiem, to powinieneś zastosować zęby klinowe, które pracują prostopadle do kierunku jazdy. Zastosowanie zębów klinowych nie wpływa na chłonność gleby, a dzięki nacinaniu jej struktura jest chroniona.

Brony rotacyjne - funkcje.

Jak jest zbudowana brona rotacyjna?

Brony rotacyjne to produkt przeznaczony do mocowania do układu zawieszenia ciągnika oraz napędzany od jego WOM. Jeżeli masz określone potrzeby co, do szerokości brony, to na rynku dostępne są modele z szerokością roboczą od 300 do 1200 cm.

Talerze z zębami brony rotacyjnej są najczęściej wykonane ze stopu lanego metalu o średnicy około 55 cm każdy. Brony, które mają większą szerokość niż 300 cm, są z reguły składane hydraulicznie. Masz także możliwość regulacji głębokości roboczej maszyny. Dodatkowo pojedyncze talerze są oddalone od siebie o około 2 cm.

Warto przy tym dodać, że brony są tak często wybieraną maszyną rolniczą, ponieważ są bardzo łatwe w użytkowaniu, konserwacji i ustawianiu. Jeżeli zatem jesteś na etapie poszukiwania idealnego rozwiązania do spulchniania gleby, to brony rotacyjne będą dobrym wyborem ze względu na ich wydajność oraz cenę.

O czym warto pamiętać przed zakupem brony rotacyjnej?

Brony rotacyjne to produkt, który można kupić na użytek większego gospodarstwa rolnego lub wynajmować go w miarę potrzeb. O czy warto pamiętać, jeżeli masz zamiar kupić brony? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy części zamienne do danego modelu są stosunkowo łatwo dostępne. Należy też sprawdzić trwałość materiałów, z których wykonane zostały brony. Dobrze jest także upewnić się, że kupujemy kompletne urządzenie zgodne z opisem producenta.

Modele bron z 2021 roku najczęściej charakteryzują się dość dużą mocą, wysoką trwałością oraz dużymi możliwościami kruszenia grudek ziemi. Dodatkowo, jeżeli masz wątpliwości przed zakupem brony z powodu konieczności częstej wymiany ostrzy, to mamy dobrą wiadomość. Czas ich działania znacznie się wydłużył, co wpłynęło na obniżenie ogólnych kosztów eksploatacyjnych.

Jeżeli jesteś mało doświadczonym operatorem bron montowanych do ciągnika, to warto upewnić się, czy w razie usterki możesz liczyć na pomoc ze strony serwisu. W takiej sytuacji zapisz dane kontaktowe i zachowaj je razem z dokumentami zakupu urządzenia.

Dotacja na bronę rotacyjną

Jeżeli jesteś rolnikiem, możesz ubiegać się o dotację do zakupu brony rotacyjnej w 2021 r. Programy, z których dofinansujesz zakup maszyny rolniczej, możesz znaleźć na stronach internetowych, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR.

Rolnik w polu.

Kwoty oraz szczegółowe warunki przyznawania dotacji różnią się w zależności od realizowanego programu. W poprzednich latach kwoty dofinansowania sięgały od 300 do 500 tys. zł. Kwota, która podlegała refundacji, mogła wynosić od 50 do 60% poniesionej inwestycji.

Otrzymanie dotacji jest jednak obłożone pewnymi warunkami, które należy spełnić. Jednym z nich jest prowadzenie gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha. Aby ubiegać się o przyznanie dofinansowania, wystarczy prawidłowo wypełnić wniosek i złożyć go do ARiMR.

Kombajny bizony - kompendium wiedzy

Kombajn "bizon" w polu.

Zbiory upraw to czas dużej mobilizacji sił i sprzętu. W szczególności mobilizacji kombajnów, które od wielu lat ułatwiają rolnikom ciężką pracę podczas żniw. Dlatego postanowiliśmy zebrać dla Was najważniejsze informacje dotyczące kombajnów. Z tego tekstu dowiecie się, m.in. jak powstały kombajny i dlaczego mówimy na nie czasami "bizon". Napiszemy także, kiedy opłaca się zakupić bizon na własny użytek.

Czym jest bizon?

Kombajn zbożowy to wielofunkcyjne urządzenie używane na polach uprawnych podczas zbioru zbóż. Potoczna nazwa bizon, ma swoje źródło w nazwie polskiego przedsiębiorstwa produkującego kombajny w latach 1970 - 2004. Takie modele, jak Super Bizon Z056 lub Z050 sprawiły, że stał się on kultową maszyną w polskiej historii motoryzacji. Ostatni model Bizon Rekord Z058 został wyprodukowany w 2004 r. Dlatego w Polsce do tej pory używa się zamiennie słów kombajn/bizon.

Pierwszy kombajn zbożowy powstał już w XIX w. w Szkocji. W maszynie użyto po raz pierwszy zespołu noży do cięcia roślin, który de facto jest wykorzystywany w kombajnach do dnia dzisiejszego w nieco nowocześniejszej formie. Pierwsze kombajny były ciągnięte przez woły, muły i konie. Wykorzystywano je w gospodarstwach zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. W latach 30. XX w. kombajn zbożowy był już w stanie ściąć 20 ha zboża w ciągu jednego dnia.

Kombajn/bizon od tej pory sporo ewaluował. Konie i woły zastąpił silnik spalinowy, a operator maszyny posiada wygodną i bezpieczną kabinę. Dodatkowo kombajn jest w stanie nie tylko ścinać zboże, ale także go młócić. Dzięki temu urządzeniu czas konieczny na żniwa został skrócony do absolutnego minimum.

Rodzaje kombajnów

Mówiąc o kombajnie, najczęściej myślimy o kombajnie zbożowym. Jednak na polskich polach uprawnych możemy spotkać o wiele więcej rodzajów bizonów, o których istnieniu mało kto wie, poza wyspecjalizowanymi gospodarstwami rolnymi.

Kombajn w polu - New Holland.

Dość popularny kombajn/bizon do ziemniaków pomaga w ich zbiorach na dużych obszarach. Ten rodzaj kombajnu jest przystosowany do wykopywania ich z redlin oraz oddzielania od łętów. Dzięki czemu zbieranie ziemniaków na dużych obszarach jest szybsze i bardziej efektywne. Innym rodzajem kombajnów spotykanych na polach uprawnych są te zaprojektowane do zbioru buraków. Maszyna oddziela je od liści, wykopuje, a następnie oczyszcza i zbiera do zasobnika, w który jest wyposażona.

Na rynku maszyn rolniczym możemy także zakupić kombajn/bizon do roślin sadowniczych, a nawet warzyw. Być może trudno sobie to wyobrazić, ale kombajnem można dokonywać zbioru marchewek, ogórków, a nawet malin! Istnieją także kombajny do zbioru wiśni, a także do siania i sadzenia niektórych roślin uprawnych. Istnieje również grupa kombajnów, które są wykorzystywane do zabiegów agrotechnicznych, np. zbierania kamieni z pól lub wybierania ich z gleby.

Jak działa kombajn?

Elementem kluczowym bizonu jest zespół żniwny, którego zadaniem jest nabieranie kłosów do maszyny. Profesjonalna nazwa tej części kombajnu to heder, który składa się z kilku elementów. Jednym z nich są motowidły, zwane też nagarniaczami. Ich głównym zadaniem jest pochylanie zbóż w kierunku kombajnu.

Kolejnym zewnętrznym elementem kombajnu jest kosa, która składa się z wielu noży lub ostrzy, które bardzo szybko się poruszają. To właśnie ostrza kosy umieszczone między bagnetami odpowiadają za ścinanie kłosów zboża. Ścięte rośliny są następnie transportowane ślimakiem do wnętrza kombajnu.

Następnie ścięte kłosy wędrują przez podajnik pochyły do zespołu młócącego, który oddziela ziarna od kłosów. Ziarna następnie trafiają do zbiornika, a kłosy pozbawione ziaren do sieczkarni. To oczywiście bardzo uproszczony sposób działania kombajnu, ponieważ każdy producent stosuje nieco odmienny mechanizm zbioru i młócenia zbóż.

Kiedy warto kupić kombajn?

Większość rolników do corocznych zbiorów decyduje się na wynajem kombajnu od firm, które specjalizują się w wynajmie maszyn rolniczych. To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim rolnik nie musi szukać sposobu na sfinansowanie zakupu drogiej maszyny, do której kombajn z pewnością należny. W przypadku modelu, w którym rolnik wynajmuje sprzęt od firmy zewnętrznej, odchodzi również kwestia utrzymania sprzętu w dobrym stanie technicznym, co oznaczać może zakup części lub regularne wizyty w serwisie.

Kombajn zbozowy tc the range 02.

Do wad tego rozwiązania można z pewnością zaliczyć dostępność maszyny w oczekiwanym przez rolnika czasie. Niestety nawet wcześniejsza rezerwacja kombajnu nie gwarantuje, że pogoda pozwoli na wykonanie zaplanowanych prac. Rolnicy niekiedy decydują się również na wynajem maszyny z sąsiednich gospodarstw lub współdzielony zakup z innymi właścicielami gospodarstw rolnych. W takim razie, kiedy tak naprawdę będzie dobry moment na zakup własnego kombajnu?

Według obliczeń specjalistów zajmujących się opłacalnością rolnictwa, zakup własnego kombajnu jest opłacalny w przypadku gospodarstw rolnych, które posiadają przynajmniej 70 ha upraw. Nie oznacza to naturalnie, że mniejsze gospodarstwo nie powinno kupować kombajnu. Na decyzje o jego zakupie będą wpływać także inne czynniki, jak np. możliwość jego wypożyczania innym gospodarstwom lub chęć bycia niezależnym. Warto jednak podkreślić, że koszt zakupu nowego kombajnu to kwota sięgająca około 500 tys. zł. Na szczęście istnieje dość dobrze rozbudowany rynek kombajnów używanych, które można kupić w przedziale od 50 do 150 tys. zł.

 

Rodzaje opryskiwaczy i ich zastosowanie

Rodzaje opryskiwaczy - baner.

Uprawa warzyw i owoców w ogrodach, sadach i na polach uprawnych jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, które wpływają na wielkość plonów. Dlatego w rolnictwie i ogrodnictwie podstawą jest stosowanie środków ochrony roślin, a niezbędnym narzędziem do ich stosowania są opryskiwacze. Dowiedz się, do czego służą i jakie rodzaje opryskiwaczy są dostępne na rynku.

Do czego wykorzystywane są opryskiwacze?

Opryskiwacze to urządzenia, które służą do opryskiwania roślin w celu ochrony przed szkodnikami i chorobami, co przyczynia się do zwiększenia ich zbiorów. Do opryskiwania można używać środków chemicznych i naturalnych.

Opryskiwacze są tak powszechnie używane, że producenci prześcigają się z tworzeniem narzędzi i urządzeń, które będą jeszcze lepiej dopasowane do charakterystyki poszczególnych upraw. Dlatego istnieje wiele rodzajów opryskiwaczy, które można pogrupować ze względu na miejsce ich wykorzystania. Z tego powodu możemy wyszczególnić:

 • opryskiwacze ogrodnicze,
 • polowe,
 • sadownicze.

Każdy z tych opryskiwaczy będzie się różnić pod względem konstrukcji, zastosowanej technologii oraz wydajności i będzie dopasowany do wielkości oprysku koniecznego do wykonania.

Opryskiwacze ogrodowe

Opryskiwacze ogrodowe to z reguły małe i poręczne urządzenia wykorzystywane do oprysku roślin uprawianych w ogrodach i na balkonach. Na rynku dostępne są:

 • opryskiwacze ręczne,
 • opryskiwacze naramienne,
 • opryskiwacze plecakowe,
 • opryskiwacze elektryczne.

Wybierając odpowiednie urządzenie do oprysków ręcznych, należy zwrócić uwagę na jego pojemność oraz ciężar. Pojemności zbiorników powinny być dostosowane do powierzchni upraw, a ciężar do naszych możliwości udźwigu. Jeżeli decydujemy się na zakup opryskiwacza elektrycznego, powinniśmy sprawdzić, jak długo możemy z nim pracować bez zasilania. Dowiedzmy się także, czy w zakupionym urządzeniu możemy wymieniać części najbardziej narażone na zniszczenia, np. dysze.

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze różnią się od ogrodowych przede wszystkim wielkością. Są to urządzenia mechaniczne, które służą do oprysku dużych połaci upraw. Rodzaje opryskiwaczy rolniczych będą się różnić między sobą przede wszystkim konstrukcją oraz dostosowaniem do poszczególnych upraw. Biorąc pod uwagę kryterium rodzaju opryskiwanych roślin, możemy wyszczególnić opryskiwacze:

 • polowe (służą do oprysku roślin uprawianych na polach),
 • sadownicze (ich konstrukcja dostosowana jest do poruszania się między rzędami krzewów i drzew w sadach),
 • do winorośli.

Rodzaje opryskiwaczy - maszyna.

Warto dodać, że na bardzo dużych powierzchniach upraw do oprysku wykorzystuje się samoloty lub śmigłowce.

Bez względu na rodzaj uprawianych roślin, opryskiwacze możemy podzielić również ze względu na ich konstrukcję. Opierając się na tym kryterium, możemy spotkać opryskiwacze:

 • zawieszane na ciągniku w formie przyczepy,
 • ciągnione (posiadają własne koła i są ciągnięte przez ciągnik),
 • samojezdne.

Bez względu na sposób poruszania się poszczególnych opryskiwaczy, każdy z nich będzie posiadać kilka podstawowych elementów, takich jak: zbiornik na ciecz, pompę, zawór sterujący ilością przepływającej cieczy oraz dysze rozpylające, które mogą być wykonane z ceramiki, polimerów, stali nierdzewnej lub nawet mosiądzu.

Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz?

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych i ogrodniczych mocno się od siebie różnią. Tak więc, jeżeli chcemy dokonać oprysku roślin w ogrodzie, to powinniśmy wybrać urządzenie ręczne, które będzie dostosowane wielkością i pojemnością do wielkości naszych upraw. Podobnie zresztą, jak i w przypadku, kiedy chcemy zraszać rośliny na balkonie.

Jeżeli posiadamy pole uprawne, to z pewnością korzystanie z małych ręcznych opryskiwaczy będzie uciążliwe, a czas potrzebny do oprysku roślin bardzo długi. Dlatego w takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup opryskiwacza rolniczego. Oczywiści zakup takiego urządzenia wiąże się ze sporym kosztem. Dlatego przed zakupem, warto dobrze zorientować się w aktualnych cenach opryskiwaczy różnych producentów.

Opryskiwacz w polu.

Jeżeli nie stać nas na zakup nowego opryskiwacza, możemy rozważyć także zakup używanego. Jednak w takim przypadku należy zwrócić uwagę na stan techniczny urządzenia. Przede wszystkim na zużycie zbiorników oraz dysz. Ważne także będzie sprawdzenie działania pompy, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie ciśnienia, pod którym ciecz robocza jest rozprowadzana na rośliny i liście drzew.

Bezpieczeństwo stosowania opryskiwaczy

O ile stosowanie opryskiwaczy rolniczych, jest relatywnie bezpieczne dla operatora urządzenia, o tyle wykonywanie ręcznych oprysków wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Osoba wykonująca oprysk jest narażona na bezpośredni kontakt z substancją chemiczną oraz na jej wdychanie.

Dlatego przed przystąpieniem do pracy, zawsze należy sprawdzić stan techniczny urządzenia. Rozpylanie środków chemicznych będzie też wymagało założenia odzieży ochronnej, maski oraz okularów, które ochronią nasze oczy przed dostaniem się do nich szkodliwej substancji.

Jeżeli do oprysku stosujemy naturalne środki, np. gnojniki lub wodę, to korzystanie z dodatkowych środków ochronnych nie będzie konieczne.

Siewniki uniwersalne - idź z duchem czasu

Siewnik w polu - siewniki uniwersalne.

Precyzyjny wysiew zbóż pozwala na optymalizowanie plonów możliwych do zebrania z każdego hektara ziemi. Dlatego rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne nastawione na uprawę zbóż coraz chętniej korzystają z pomocy siewników uniwersalnych. Siewniki znane już od XVI w. w nowoczesnej odsłonie nie tylko ułatwiają i przyspieszają sianie, ale także pomagają maksymalizować plony. Dowiedz się, jak w pełni wykorzystać ich możliwości.

Do czego służą siewniki uniwersalne?

Siewniki to urządzenia, które zostały zaprojektowane do precyzyjnego rzędowego wysiewu nasion. Głównym zadaniem siewników jest wysianie precyzyjnie określonej ilości ziaren, w ustalonych odległościach. Nowoczesne siewniki dają również możliwość ustalenia odpowiedniej głębokości siewu, na jaką dane ziarno może być umieszczone w glebie.

Siewniki rzędowe uniwersalne są najczęściej wykorzystywane do siania zbóż, takich jak pszenica, żyto, jęczmień, pszenżyto. Ten rodzaj siewników z powodzeniem wysieje również rośliny motylkowe, np. rzepak, groch, bobik oraz kukurydzę.

Jak działają uniwersalne siewniki rzędowe?

Siewniki rzędowe różnią się w zależności od typu używanej maszyny. Jeżeli posiadamy siewnik mechaniczny, to nasiona będą wysiewane ze skrzyni przez zespoły wysiewające. Następnie nasiona są transportowane grawitacyjnie do przewodów nasiennych, z których wędrują bezpośrednio do bruzd w glebie, które zostały przygotowane przez redlice stopkowe lub redlice talerzowe.

Siewniki rzędowe pneumatyczne działają na tej samej zasadzie, z tą różnicą, że nasiona nie wpadają do gleby swobodnie, a są tam umieszczane za pomocą strumienia powietrza pochodzącego z wentylatora.

Siewnik - Rapid Vaderstad.

Jak jest zbudowany siewnik rzędowy?

Budowa siewników rzędowych będzie się nieznacznie różnić w poszczególnych typach maszyn. Jednak standardowo można przyjąć, że siewniki posiadają wbudowane redlice stopkowe lub redlice talerzowe. W przypadku, kiedy siewnik posiada redlice talerzowe, mogą to być redlice jedno- lub dwutalerzowe.

Siewniki rzędowe talerzowe, mogą być dodatkowo wyposażone w koła kopiujące, które pilnują odpowiedniej głębokości siewu oraz ilości gleby pod wysianymi nasionami. Zastosowanie kół kopiujących wpływa na zabezpieczenie wilgoci z gleby, która bezpośrednio wpływa na równomierny wzrost nasion.

Dodatkowo każdy siewnik będzie wyposażony w:

 • znaczniki śladów
 • podest, który ułatwia załadunek skrzyni
 • zębowe spulchniacze kół ciągnika

Warto również dodać, że siewniki mogą być wyposażone w 19, 21, 23 lub 31 redlic. Liczba redlic oraz pojemność skrzyni zależy od szerokości roboczej maszyny.

Jak przygotować siewnik do pracy?

Przed rozpoczęciem pracy z siewnikiem, należy go odpowiedni przygotować. Przegląd powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku w jesieni lub wiosną. Sprawdzenie maszyny ma na celu ustalenie, czy wszystkie podzespoły są sprawne i czy nie ma konieczności wymiany zużytych części. Dodatkowo przed każdym sianiem należy sprawdzić ustawienia opcji siania.

Czynności, które powinny zostać wykonane w ramach przeglądu siewnika, to:

 • kontrola elementów roboczych (tarcz, kół dociskowych, znaczników, redlic)
 • wykonanie próby kręconej (pozwala na precyzyjne określenie ile ziarna mamy wysiać na 1 ha) lub obliczenie normy wysiewu
 • ustawienia siewu (odstęp między ziarnami, głębokość siewu)

Wykonanie tych zabiegów pomoże nam uniknąć awarii maszyny w trakcie wysiewu oraz zwiększyć plony.

Wyliczenie normy wysiewu

Określenie ile nasion potrzebujemy na wysianie 1 ha, jest podstawową czynności, którą powinniśmy wykonać. Do prawidłowego obliczenia masy wysiewu konieczne jest posiadanie informacji na temat rodzaju nasion oraz ich parametrów (MTN), gęstość siania oraz termin planowanego wysiewu.

Na tej podstawie możemy z łatwością określić ilość nasion konieczną do wysiania 1ha. Jeżeli nie posiadamy parametrów nasion, ponieważ np. korzystamy ze swoich zbiorów, to w takim przypadku zaleca się wykonanie próby kręconej.

Siewniki uniwersalne czy punktowe - siewnik unia.

Jak obliczyć wysięg znaczników?

Ostatnią czynnością, którą wykonujemy bezpośrednio przed wysiewem, jest ustalenie parametrów redlic i zagarniacza. Siewniki stopkowe i talerzowe można regulować za pomocą docisku centralnego.

Warto również pamiętać o ustawieniu przerzutnika znaczników bocznych, które wyznaczają trasę kolejnego przejazdu ciągnika. Znaczniki należy ustawić tak, aby były dopasowane do szerokości międzyrzędzi.

Podstawowe zasady wysiewu nasion

Precyzja, z jaką wykonamy czynności związane z przygotowaniem siewnika, będzie wpływać na wysokość zbiorów oraz zużycie materiału do wysiewu. Dlatego warto pamiętać o dobrych praktykach związanych z sianiem, do których należą:

 • sprawdzanie przewodów nasiennych (czy są właściwie otwarte)
 • sprawdzanie ustawień dźwigni regulacyjnych
 • uzupełnianie poziomu nasion w skrzyni
 • utrzymywanie stałej prędkości maszyny podczas wysiewu (z reguły nie powinna być przekraczana prędkość 10 km/h)
 • po każdym uwrociu należy pamiętać o przerzuceniu znacznika
 • siłę docisku redlic należy dopasować względem rodzaju gleby i panujących warunków

Przestrzegając tych zasad, możemy usprawnić proces wysiewu, uniknąć nadmiaru przerw technicznych i awarii maszyn oraz zwiększyć wydajność zbiorów z 1 ha ziemi.

Czym zajmuje się producent maszyn rolniczych?

Producent maszyn rolniczych - kombajny.

Wszyscy wiemy, na czym polega praca producentów samochodów osobowych. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda praca producentów maszyn rolniczych? Ta mało znana gałąź rynku poza kręgami właścicieli gospodarstw rolnych, to prawdziwa żyła złota! W tym artykule przeczytasz, czym tak naprawę zajmuje się producent maszyn rolniczych, i jak wygląda wytwarzanie sprzętu wykorzystywanego do uprawy roli.

Producent maszyn rolniczych w Polsce

Producent maszyn rolniczych, to przedsiębiorstwo nakierowane na wytwarzanie maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Bardzo często poza produkcją maszyn wykorzystywanych przez rolnictwo, firmy tego typu zajmują się również wytwarzaniem innych ciężkich sprzętów, np. do budownictwa. Jednak to, jaki sprzęt dany producent wytwarza, zależeć będzie przede wszystkim od możliwości jego linii produkcyjnej.

W Polsce istnieje wiele firm, które specjalizują się w produkcji maszyn wykorzystywanych przez rolnictwo. Posiadają własne zespoły projektowe, hale produkcyjne oraz systemy sprzedaży hurtowej i detalicznej.

Jest to doskonale rozwinięta gałąź przemysłu, której dochody z roku na rok rosną. Według danych GUS z 2020 roku wielkość sprzedaży maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych w Polsce wzrosła w stosunku do poprzednich lat. I tak np. sprzedaż siewników polowych wzrosła o ponad 15%, pługów o prawie 13%, a spulchniarek i kultywatorów o 2,7%.

Deci ładowarki kołowe.

Na dobre wyniki sprzedaży maszyn rolniczych ma wpływ fakt, że w Polsce stosunkowo duży procent osób zaangażowanych w prowadzenie gospodarstw rolnych, to młode osoby, skłonne do modernizowania i inwestowania w rozwój technologiczny. Innym czynnikiem wpływającym na wzrost zainteresowania sprzętem rolniczym jest dostępność środków z programu PROW, które rolnicy mogą przeznaczyć na sfinansowanie zakupu nowych maszyn.

Od projektu po produkcję

Zakłady zajmujące się produkcją sprzętu do pracy na roli najczęściej mają już doskonale wypracowaną technologię produkcji. Wytwarzanie nowych maszyn uprawowych wymaga zaangażowania wielu specjalistów, m.in. inżynierów oraz doświadczonych projektantów i technologów, którzy muszą doskonale znać specyfikę pracy gospodarstw rolnych.

Produkcja maszyn rozpoczyna się od stworzenia projektu przez konstruktorów. Następnie kompletowane są wszystkie niezbędne do produkcji komponenty. Proces ten zawiera w sobie wycinanie poszczególnych elementów, spawanie, śrutowanie oraz lakierowanie.

Bardzo ważną częścią jest również przygotowanie sterowania maszyn przez elektryków. Bez tego maszyny rolnicze nie mogłyby być skutecznie wykorzystywane do precyzyjnej pracy, np. podczas siania lub cięcia upraw. Na końcu po przygotowaniu wszystkich części, maszyny są montowane w gotowe urządzenia.

Kto kupuje maszyny rolnicze wyprodukowane w Polsce?

Polska jest stosunkowo dużym producentem maszyn rolniczych. Największym zainteresowaniem maszyny cieszą się wśród polskich rolników. Jednak produkowane na rodzimym rynku urządzenia rolnicze są także chętnie importowane przez rolników z innych krajów Unii Europejskiej. Największym odbiorcą sprzętu do pracy na roli są Niemcy, Austria Francja oraz Włochy. Spoza krajów UE maszyny rolnicze są chętnie kupowane przez Rosję oraz Ukrainę.

Jeżeli chodzi o strukturę sprzedaży, to Austriacy chętnie kupują maszyny żniwne i omłotowe, natomiast Niemcy, Włosi i Francuzi zaopatrują się w Polsce w ciągniki.

Ceny produkowanych maszyn rolniczych

Produkcja maszyn rolniczych to spora inwestycja, dlatego też i ceny ich sprzedaży są dość wysokie. Najczęściej na cenę ma wpływ rodzaj maszyny, jej wielkość, ilość zastosowanych komponentów i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Dla porównania koszt zakupu nowoczesnego ciągnika z siewnikiem to koszt sięgający nawet 1 mln złotych.

Warto również dodać, że ceny sprzętu rolniczego ciągle rosną. Wpływ na to mają rosnące koszty produkcji oraz wysoka inflacja. Na szczęście rolnicy mogą korzystać z szeregu dofinansowań i preferencyjnych kredytów na zakup produktów do pracy na roli.

Finansowanie zakupu maszyn do uprawy roli

Najpopularniejszą formą finansowania zakupu maszyn rolniczych są tradycyjne instrumenty finansowe, takie, jak kredyt inwestycyjny oraz leasing. Ubieganie się o tego typu wsparcie finansowe wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów oraz wybór najkorzystniejszej oferty banku.

Rolnicy mogą również ubiegać się o częściowe dofinansowanie zakupu maszyn z Agencji Rozwoju i Modernizacji Wsi, która realizuje szereg programów pomocowych dla gospodarstw rolnych. Jednym z najpopularniejszych programów jest PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich), do którego są sukcesywnie prowadzone nabory na dofinansowanie, np. modernizacji gospodarstw.

Większość produktów oferowanych przez firmy zajmujące się produkcją maszyn jest dostosowana do wymogów koniecznych do uzyskania dofinansowania, dzięki czemu rolnicy mogą łatwiej uzyskać wsparcie finansowe.

Gdzie kupić maszyny rolnicze?

Firmy, które zajmują się produkcją maszyn rolniczych, posiadają własne zespoły sprzedażowe lub współpracują z dealerami na terenie całego kraju. W celu zakupu interesujących nas produktów warto skontaktować się zatem najpierw bezpośrednio z producentem.

Unia.

Jeżeli producent nie prowadzi sprzedaży detalicznej, możemy poszukać w okolicy dealerów, którzy specjalizują się w sprzedaży interesujących nasz maszyn rolniczych. Ofert możemy szukać przez internet lub kontaktować się ze sprzedawcami telefoniczne.

Jeżeli cenimy sobie osobisty kontakt ze sprzedawcą, możemy również poszukać okolicznych sklepów specjalizujących się w sprzedaży tego typu maszyn.

 

inwentura