Przyczepy rolnicze - sprzęt niezbędny w każdym gospodarstwie

Różne rodzaje przyczep rolniczych mają różne zastosowania.

Przyczepy rolnicze to jedne z podstawowych maszyn, bez których gospodarstwa nie wyobrażają sobie funkcjonowania. To dzięki nim można przewozić produkty rolne, czyli na przykład plony. Choć niektórym osobom, szczególnie niezwiązanym z rolnictwem, wydaje się, że przyczepa to nic takiego, ponieważ służy tylko do przewożenia ładunków, to prawda jest taka, że dobre przyczepy muszą spełniać wiele warunków. Jeżeli, chcesz dowiedzieć się jakie to warunki, a także, jakie rodzaje przyczep rolniczych wyróżniamy, przeczytaj ten artykuł!

Dobra przyczepa, czyli jaka?

Decyzja o kupnie przyczepy powinna być podejmowana po uprzednim dokładnym przeanalizowaniu potrzeb i oczekiwań rolnika wobec sprzętu. Dostępne na rynku produkty różnią się przecież przeznaczeniem, właściwościami i parametrami. Szczególnie ważnym parametrem jest ładowność, czyli maksymalny ciężar ładunku, który można jednorazowo załadować na urządzenie transportowe.

Wielkość przyczepy też należy dobrać odpowiednio do ilości transportowanych przez gospodarstwo produktów rolnych. Na przykład przyczepy rolne dwuosiowe polecane są dla większych gospodarstw, które jednak nie są jeszcze gospodarstwami przemysłowymi. Dla tych ostatnich najlepszym rozwiązaniem będą przyczepy trzyosiowe o największej ładowności - nawet kilkanaście ton!

Przyczepy rolnicze występują w różnych rodzajach.

Rodzaje przyczep rolniczych - jakie wyróżniamy ze względu na przeznaczenie?

Wyróżniając rodzaje przyczep rolniczych, pierwszy podział można poprowadzić ze względu na przeznaczenia - tu przyczepy dzielimy na uniwersalne i specjalistyczne. Popularne w tej pierwszej grupie są tak zwane wywrotki. Na pewno każdy o nich słyszał. Dzięki trójstronnemu wywrotowi skrzyni ładunkowej umożliwiają one szybki i sprawny rozładunek. Sprzęt ten jest ogromnym ułatwieniem dla wszystkich rolników, którzy zajmują się między innymi hurtową sprzedażą ziemniaków czy zboża. Wyobraźcie sobie, jak wiele czasu zaoszczędzają w porównaniu do sytuacji, gdyby musieli ręcznie wyładowywać produkty rolne za pomocą łopaty.

Z kolei, jeżeli chodzi o przyczepy rolnicze specjalistyczne, to przeznaczone są one do przewozu konkretnego typu ładunku. Ma to swoje wady i zalety. Plusem jest fakt, że przewóz danego ładunku jest maksymalnie ułatwiony, bezpieczny i zoptymalizowany. Jednak z drugiej strony, taka specjalistyczna przyczepa rolnicza nie nada się do transportu niczego innego, jak tylko produktów, dla których jest dedykowana.

Szczególnymi rodzajami przyczep jest przyczepa do transportu zwierząt oraz przyczepa do bel. Ta ostatnia służy do przewozu słomy w belach, a umożliwia to jej charakterystyczna konstrukcja. Na pewno każdy choć raz w życiu widział taką maszynę - jest to platforma ograniczona na krótszych bokach burtami, dzięki którym bele nie staczają się i są odpowiednio zabezpieczone.

Przyczepa do bel to jeden z rodzajów przyczep specjalistycznych.

Rodzaje przyczep ze względu na liczbę oś

Przyczepy rolnicze podzielić można także ze względu na liczbę oś. Jednoosiowe są lekkie, zwrotne (łatwo nimi manewrować), a także kompatybilne z większością ciągników. Niestety do ich wad zaliczyć należy małą ładowność - do 5 ton. Z tego względu nadają się do małych gospodarstw. Z kolei przyczepa dwuosiowa ma większą masę i tym samym większą ładowność, dzięki czemu sprawdza się w większych gospodarstwach. Jest to najpopularniejszy rodzaj używany w naszym kraju.

Gdzie kupić przyczepy rolnicze?

Maszyny rolnicze, niezależnie od tego, czy używane, czy nowe powinny spełniać pewne standardy. Oczywiście, można znaleźć ogłoszenia, w których ktoś sprzedaje używane przyczepy kilkakrotnie taniej, niż jest to w przypadku nowych sprzętów. Jednak cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. Przyczepa jest bardzo ważna podczas pracy na gospodarstwie. Co więc z tego, że kupimy tanią, ale za to silnie wyeksploatowaną, która wymaga stałych wizyt w warsztacie. Trzeba znaleźć idealne połączenie rozsądnej ceny i jakości.

BHP w rolnictwie - najważniejsze zasady

Zasady BHP w rolnictwie muszą być przestrzegane.

Choć wiele osób nie ma o tym pojęcia, to zawód rolnika uznawany jest za jeden w czołówce tych najbardziej niebezpiecznych. Dlatego tak ważny jest fakt, że wszystkie osoby pracujące w tym sektorze gospodarki muszą przejść szereg szkoleń dotyczących tego, jak przeciwdziałać wypadkom. Szkolenia takie prowadzone są przez KRUS (Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) i PIP (Państwową Inspekcję Pracy). Jeżeli interesują Cię zasady BHP w rolnictwie, to ten artykuł dostarczy Ci najważniejszych informacji na ich temat.

Z jakimi zagrożeniami może mieć styczność rolnik?

W gospodarstwach rolnych można wyróżnić pięć rodzajów zagrożeń zdrowia. Pierwszy rodzaj to zagrożenia biologiczne. Są to bardzo powszechne zagrożenia w pracy rolnika. Biologiczne czynniki szkodliwe mogą wywoływać choroby zawodowe, w szczególności te, które dotyczą układu oddechowego i największego organu naszego organizmu, czyli skóry.

Kolejne zagrożenie, z jakim styka się rolnik to hałas. Osoby, dla których rolnictwo to obce terytorium, nie mają świadomości, że na przykład podczas karmienia w chlewni, hałas może sięgać nawet 100 decybeli! Oczywiście nie tylko zwierzęta są źródłem hałasu. Powodują go także różnorodne maszyny, z których rolnicy korzystają na co dzień (na przykład ciągniki, kombajny czy pilarki).

Ze względu na toksyczność pestycydów, jak i rosnące ich zużycie, chemiczne środki ochrony roślin zdają się najpoważniejszym z wszystkich zagrożeń zdrowia (a nawet życia) w gospodarstwach. Wchłaniają się one przez układ oddechowy, pokarmowy, a także przez skórę. Dlatego używać ich może wyłącznie odpowiednio wyszkolona, kompetentna osoba po uprzednim dokładnym przeczytaniu etykiety preparatu.

Następne zagrożenie dla zdrowia rolników to pył rolniczy. Wdychany pył to niebezpieczna mieszanina cząsteczek organicznych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, drobnoustrojów, nieorganicznych cząsteczek mineralnych pochodzenia glebowego i środków chemicznych. Może on wywoływać poważne choroby alergiczne, m.in. tak zwane płuco rolnika (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych) czy alergiczne zapalenie spojówek i skóry.

Zasady bhp w rolnictwie są bardzo ważne.

Ostatnim rodzajem zagrożeń zdrowia w gospodarstwach rolnych są chemiczne środki do dezynfekcji i odkażania. Mowa o preparatach, których używa się do odkażania i dezynfekcji chlewni, kurników czy obór. One również wchłaniają się przez drogi oddechowe, skórę i przewód pokarmowy, wywołując poważne problemy ze zdrowiem.

Według danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego aż 2/3 poszkodowanych podczas wypadków w pracy rolników doznaje trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź ponosi w ich skutek śmierć! Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki w miejscu pracy i tym samym zadbać o bezpieczeństwo rolnika i wszystkich innych pracowników w gospodarstwie.

BHP w rolnictwie - uprawa rolna a hodowla zwierząt

Ze względu na specyfikę danego gospodarstwa, różnią się szczegółowe zasady BHP - inaczej wyglądają w przypadku gospodarstwa zajmującego się uprawą rolną a inaczej w przypadku hodowli zwierząt. Najczęstsze wypadki podczas obsługi zwierząt to upadki (np. na zanieczyszczonych karmą korytarzach), przygniecenia, uderzenia przez maszyny służące do przygotowania karmy czy upadające przedmioty.

Z kolei w gospodarstwach zajmujących się uprawą rolną, praca rolnika należy do szczególnie niebezpiecznych ze względu na kontakt z pestycydami i innymi chemicznymi środkami ochrony roślin. Co ważne, choroby wywołane przez te środki mogą ujawniać się nawet po wielu latach.

Jak dbać o zdrowie i życie w pracy rolniczej?

Najważniejszą zasadą, która zapewni bezpieczeństwo podczas pracy w gospodarstwie rolnym, jest wykonywanie danych czynności jedynie przez osoby odpowiednio do tego wykwalifikowane. Jeżeli pracownik ma do czynienia ze środkami chemicznymi, to musi być wyposażony we właściwy sprzęt ochronny - w zależności od rodzaju wykonywanych prac mogą to być: kombinezon, maska, rękawice, nauszniki, gogle. Obsługa zwierząt również wymaga nie tylko dużej wiedzy i praktyki, ale też zachowania podstawowych zasad BHP.

Zawód rolnika jest jednym z najniebezpieczniejszych.

Podstawowa zasada BHP w rolnictwie związana jest z organizacją stanowiska pracy. Dzięki stosowaniu się do niej rolnik jest w stanie uniknąć takich wypadków jak uderzenie przez spadający przedmiot, potknięcia, poślizgnięcia, upadki z wysokości. Poza tym wspomaganie się w pracy maszynami, które jest na porządku dziennym, powinno przebiegać w sposób odpowiedzialny i pozbawiony pośpiechu.

 

Prawo jazdy na traktor - jakich uprawnień potrzebujesz do prowadzenia maszyn rolniczych?

Prawo jazdy na ciągnik - jakiej kategorii potrzebujesz?

Frazy "prawo jazdy na traktor" i 'prawo jazdy na ciągnik" jest bardzo często wpisywana w wyszukiwarce przez użytkowników internetu. Ty też zastanawiasz się, jaki dokument daje Ci uprawnienie, aby prowadzić te pojazdy? Kategoria B jest wystarczająca, czy jednak konieczny jest dodatkowy kurs? Mnóstwo osób szuka odpowiedzi na te pytania. W naszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Czy posiadając prawo jazdy kat. B mogę prowadzić traktor?

Większość z osób mających prawo jazdy kat. B nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie mają uprawnienia. Zazwyczaj prowadzą auta osobowe i nie zastanawiają się nad innymi możliwościami. A jest ich naprawdę dużo! Mogą prowadzić np. auto z przyczepą lekką, wszystkie pojazdy określone dla kategorii prawa jazdy AM, niektóre motocykle, a także ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz zespół z niego złożony wraz z przyczepą lekką do 750 kg dmc (tylko na terytorium Polski).

Prawo jazdy na traktor - jakie potrzebujesz?

Jak możecie przeczytać w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami, nie ustalono żadnych ograniczeń dotyczących masy ciągnika. Dlatego mając kategorię B prawa jazdy można kierować wszystkimi traktorami, także tymi, których ciężar przekracza 3,5 tony! Ograniczenie pojawia się dopiero w kwestii prowadzenia zespołu złożonego z pojazdu wielobieżnego i przyczepy przekraczającej 750 kg dmc.

Prawo jazdy kategorii T - uprawnienia

Prawo jazdy kategorii T oprócz tego, że daje uprawnienia do prowadzenia ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego i zespołu wymienionych pojazdów z przyczepą, pozwala też kierować pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM - czyli między innymi motorowerem i cieszącymi się ostatnio niesłabnącą popularnością quadami.

Kategoria T - kto może ubiegać się o prawo jazdy na traktor?

Jeżeli chcesz ubiegać się o prawo jazdy kat T, to musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć ukończone 16 lat, aczkolwiek dopuszczalne jest, abyś rozpoczął kurs 3 miesiące przed ukończeniem 16 lat. Wyjątkiem od tej reguły są uczniowie szkół rolniczych. Ich program nauczania obejmuje kurs przygotowujący do zdawania egzaminu na kategorię T. W ich przypadku szkolenie może rozpocząć się rok przed ukończeniem wieku ustalonego w ustawie. Należy też pamiętać, że osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w kursie jedynie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego!

Kategoria b a prowadzenie traktora.

Prawo jazdy kat. T - jak wygląda egzamin?

Gdy przejdziesz szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców i zaliczysz egzamin wewnętrzny, czas na przystąpienie do egzaminu państwowego. Składa się on z egzaminu teoretycznego i praktycznego. Egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań dotyczących wiedzy wspólnej dla wszystkich kategorii i 12 pytań wyłącznie z zakresu kategorii T. Egzamin praktyczny także dzieli się na dwie części - cztery zadania na placu manewrowym oraz jazdy w ruchu drogowym. Podczas egzaminu praktycznego, kieruje się zespołem pojazdów, czyli ciągnikiem i przyczepą.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Nie zapominaj, że ukończenie szkolenia i pozytywny wynik z państwowego egzaminu wymaganego dla danej kategorii jest jeszcze kilka rzeczy, o które musisz zadbać. Jest to między innymi orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i (czasami) orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. Jeżeli chodzi o cenę kursu na prawo jazdy kategorii T, to różni się ona w zależności od miasta i renomy ośrodka. Koszt może wahać się pomiędzy 1000 do 1500 złotych.

Kultywacja gleby - to musisz wiedzieć!

Kultywacja gleby w nowoczesnym rolnictwie.

Kultywacja gleby to niezbędny zabieg, który muszą przeprowadzać zarówno zawodowi rolnicy, jak i osoby, które chcą cieszyć się zdrowym i pięknym ogrodem. Gleba potrzebuje powietrza, wody i pożywienia. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Interesuje Cię, co możesz zrobić, aby gleba zachowała swoje właściwości? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł będący przewodnikiem po kultywacji gleby.

Czym jest kultywacja gleby?

Czy wiesz, że z upływem czasu gleba może tracić swoje właściwości i tym samym stawać się mniej zdrowa? Staje się wtedy zbita (pęcherzyki powietrza pod powierzchnia są ściśnięte) i tym samym gleba traci swoją strukturę. Ma to bardzo fatalne skutki! Z tego powodu składniki odżywcze i woda mają trudniejsze zadanie, aby przedostać się w głąb gleby. Tym samym korzenie mają utrudniony wzrost, a całe rośliny rozwój. Na całe szczęście, nie musi tak być - od tego jest kultywacja.

Kultywacja gleby to nic innego jak prace polegające na kopaniu ziemi, a także wzbogacaniu jej składnikami odżywczymi i dodatkami, mającymi ją napowietrzyć. Takie dodatki glebowe mogą przyjąć postać hummusu lub ściółki. Kultywację przeprowadza się zarówno w małych przydomowych warzywnikach, jak i na ogromnych polach uprawnych. Oczywiście, w zależności od wielkości areału i specyfiki uprawianych roślin, sposób przeprowadzania kultywacji różni się. Cel jest jednak ten sam - zdrowa i bogata gleba, której potrzebuje każda uprawa.

Kultywacja w nowoczesnym rolnictwie

Zaawansowane technologie, które są już codziennością w nowoczesnym rolnictwie, dotyczą także kultywacji. W tym celu używa się wielu maszyn. Jednym ze sposobów jest użycie glebogryzarki. To mechaniczne urządzenie przekopuje i spulchnia glebę na wybranej głębokości. Glebogryzarki potrafią poradzić sobie nawet z najtwardszą glebą.

Kultywacja gleby - czym jest i jak ją przeprowadzić?

Inną bardzo zaawansowaną metodą wykorzystywanych na dużych polach uprawnych jest kultywacja międzyrzędowa. Służą do niej specjalistyczne pielniki międzyrzędowe. Mają one zastosowanie przy uprawach rzędowych takich roślin jak burak cukrowy czy kukurydza. Zaletami takiej kultywacji jest oczywiście fakt, że w skruszonej glebie zwiększa się objętość powietrza i tym samym obieg wody jest efektywniejszy. Poza tym kultywacja międzyrzędowa sprawia, że przywrócony zostaje reżim powietrza po deszczu, a gleba zwiększa swoją zdolność do absorpcji.

Kultywacja w małych ogródkach

Także gleba pod małymi rabatami czy trawnikiem traci z czasem swoje właściwości. Przez to rośliny przestają bujnie rosnąć. Co w takiej sytuacji? Oczywiście nie wymaga ona wykorzystania takich maszyn jak w przypadku zaawansowanego rolnictwa. Poradzić można sobie na inne sposoby. Istnieje kilka technik kopania. Pierwsza to oczywiście kopanie podstawowe. Należy wykopać, obrócić glebę, a następnie ją rozdrobnić. W razie potrzeby można wzmocnić glebę składnikami odżywczymi.

Kultywacją jest też tak zwane kopanie pojedyncze. Ten rodzaj kultywacji polega na podzieleniu obszaru pracy na paski. Należy wykopywać rowki szerokie na około 30 cm o głębokości łopaty i wrzucaniu do nich gleby wykopanej z kolejnego paska. Jednocześnie powinno się rozdrabniać bryły ziemi. Do ostatniego rowka wrzuca się glebę wykopaną z pierwszego. W ten sposób ujednolicisz całą powierzchnię ogrodu.

Kultywacja gleby w warzywniku.

Istnieje również taka metoda jak kopanie powierzchni, nazywana też kopaniem płytkim. Przeprowadza się ją w sytuacji, gdy gleba nie jest mocno zbita. W takim przypadku wystarczy standardowych grabi z zębami lub motyki. Warto postarać się, aby nie uszkodzić struktury gleby na głębokości poniżej około sześciu centymetrów.

Pługi - rodzaje i zastosowanie

Pługi - różne rodzaje.

Pługi to maszyny z długą historią, bez których efektywna praca na roli nie byłaby możliwa. Służą przede wszystkim do wykonywania orki. Najstarszy dowód na istnienie pługa odkryty przez archeologów pochodzi sprzed 5500 lat! Jest to rysunek przedstawiający tę maszynę znaleziony w starożytnym mieście Ur, które obecnie znajduje się na terenie Iraku. Wraz z rozwojem rolnictwa, człowiek ulepszał swoje metody pracy. Zanim pojawiły się pługi mechaniczne, przez wiele lat były one ciągnięte przez zwierzęta gospodarcze takie jak konie czy woły. Rodzaje pługów rolniczych różni między innymi głębokość orki, do jakiej są przeznaczone. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych niezastąpionych maszyn, rodzajach i zastosowaniu pługów rolniczych, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Pługi lemieszowe

Pług lemieszowy, nazywany też zagonowym to pług, który odrzuca skiby gleby tylko na prawo. W ten sposób powstają regularne zagony. Sama nazwa "lemieszowy" odnosi się do elementu maszyny. Lemiesz to dolna część korpusu, która jest odpowiedzialna za poziome odcięcie skiby od gleby. Składa się z dzioba, grzbietu i ostrza. Pług lemieszowy jest stosowany zarówno w płytkiej, jak i głębokiej orce.

Rodzaje pługów - orka.

Pługi obrotowe

Pług obrotowy (pług obracalny) posiada korpus, który pozwala na odkładanie gleby zarówno na lewo, jak i na prawo. Ten rodzaj pługu używa się do tak zwanej orki bezzagonowej. Zbudowany jest on z ramy, przytwierdzonych do niej korpusów roboczych i głowicy. Ta ostatnia wyposażona jest w mechanizm umożliwiający obrót o 180 stopni - stąd nazwa "obrotowy". Za wadę pługów obrotowych uznaje się dużą masę, która wiąże się z podwójną liczbą korpusów.

Pługi przyczepiane

Pług o konstrukcji przyczepianej wykorzystuje się do pracy na naprawdę dużych terenach. Są one słabo zwrotne i ciężkie - mogą posiadać nawet kilkanaście korpusów! Raczej rzadko używane przez rolników. Pługi przyczepiane są w całości podpierane przez własne koła.

Pługi talerzowe

Tego rodzaju pługa stosuje się podczas orki kamienistej gleby. Ich działanie opiera się o talerze, które podczas pracy obracają się, tną korzenie i rozłupują kamienie. Pług talerzowy jest dużą pomocą dla rolników, którzy muszą pola, w których gleba jest wymagająca i zawiera w sobie na przykład korzenie drzew.

Użyźnianie gleby za pomocą różnych rodzajów pługów.

Inne rodzaje pługów

Przedstawione powyżej rodzaje pługów są najpopularniejsze. Należy pamiętać, że wybór pługu zależy od wielu czynników, takich jak moc ciągnika, wielkość gospodarstwa i rodzaj gleby. Dobrze dopasowany pług powinien zapewnić równomierność głębokości i szerokości orki. Te maszyny rolnicze mają bardzo ważne zadanie. Służą do użyźniania gleby, więc zajmują się wszystkim tym, co jest potrzebne do przygotowania ziemi pod uprawę.

Oprócz wymienionych wcześniej maszyn rolniczych, wymienić możemy jeszcze pługi leśne, łąkowe czy śnieżne. Są to maszyny o szczególnych, bardzo specyficznych zastosowaniach. Pługi leśne są przystosowane odpowiednio do pracy na niekarczowanych terenach, zadarnionych glebach czy tych pokrytych korzeniami.

Pługi łąkowe z kolei przystosowane do orania łąk, ponieważ ich lemiesz i odkładnica są wydłużone, a skiba odwracana jest darnią w dół. Każdy z nas widział na pewno w swoim życiu pług śnieżny, czy raczej należałoby go nazwać odśnieżnym. Jego konstrukcja przypomina standardowy pług, ale celem przyczepionej do niego części jest usuwanie śniegu, który na przykład blokuje przejazd. Jak sam widzisz, pług jest maszyną o wielu różnych zastosowaniach, ale zawsze sprawia, że praca człowieka jest prostsza i efektywniejsza.

Środki ochrony roślin – podstawowe rodzaje

Najważniejsze rodzaje środków ochrony roślin.

Środki ochrony roślin są obecnie powszechnie wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach rolniczych czy sadach, ale też przydomowych ogródkach. Skutecznie zabezpieczają rośliny przed uszkodzeniami i zapewniają obfite plony, jednocześnie nie wpływając negatywnie ani na ich jakość, ani na środowisko naturalne. Jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje środków ochrony roślin i jak one działają?

Adiuwanty – środki pomocnicze

Adiuwant to specjalistyczna substancja pomocnicza, którą stosuje się przede wszystkim w celu zwiększenia skuteczności środków ochrony roślin. Jednocześnie pozwalają one na neutralizowanie wpływu innych czynników, które mogą zmniejszyć efektywność działania tych preparatów – od jakości wody, przez stan sprzętu przeznaczonego do oprysków, po warunki atmosferyczne. Podstawowy podział wyróżnia:

  • adiuwanty modyfikujące – kondycjonują stan wody;
  • adiuwanty aktywujące – ułatwiają przenikanie substancji do tkanki roślin.

Adiuwanty wzmacniają działanie środków chwastobójczych, mogą nieco je przyspieszyć, a także zapobiegają ich spłukiwaniu przez przelotne deszcze, ograniczając parowanie.

jakie sa podstawowe rodzaje srodkow ochrony roslin min

Środki chwastobójcze

Z chwastami walczą zarówno rolnicy na polach, jak i ogrodnicy czy działkowcy zajmujący się uprawą amatorsko. Odpowiednio dobrany, nowoczesny środek chwastobójczy pozwala jednak skutecznie i precyzyjnie zwalczać chwasty, bez szkody dla środowiska naturalnego. Herbicydy, jak inaczej określa się też chwastobójcze środki ochrony roślin, mogą działać na dwa sposoby:

  • herbicydy kontaktowe nieselektywne – niszczą naziemną część rośliny, zwalczają chwasty od razu po zetknięciu się z nimi;
  • herbicydy układowe selektywne – niszczą także system korzeniowy chwastów, dlatego zwykle stosuje się je jako nawozy chwastobójcze.

Fungicydy – preparaty grzybobójcze

Fungicydy to środki o działaniu grzybobójczym. Wykazują właściwości lecznicze, eliminując skupiska namnażających się grzybów, a także pomagają zapobiegać ich rozwojowi. Stosowane regularnie tworzą swoistą barierę obronną, ograniczając dostęp grzybów do wnętrza roślin oraz niszcząc strukturę komórkową ich zarodków. Fungicydy różnią się sposobem aplikacji oraz działaniem. Do wyboru są preparaty zwalczające ogniska grzybów wewnątrz rośliny, środki tworzące warstwę ochronną na powierzchni roślin oraz przeznaczone do stosowania na liściach.

Insektycydy – środki owadobójcze

Insektycydy to środki o właściwościach owadobójczych, które wspomagają walkę z insektami żerującymi na roślinach uprawnych, warzywniczych i sadowniczych. Choć ich podstawowe działanie to zwalczanie owadów, skutecznie ograniczają one również rozmnażanie się insektów, tym samym poprawiając jakość plonów. Insektycydy są zróżnicowane pod względem składu oraz sposobu wnikania. Co bardzo ważne, środki owadobójcze często mają okres karencji, który musi być bezwzględnie przestrzegany.

Nawozy dolistne i biostymulatory

Nawóz dolistny to środek ochrony roślin zawierający specjalną kompozycję substancji odżywczych. Nawozy dolistne dostępne są w formie proszku, granulatu lub płynu. Najczęściej są one przeznaczone do przygotowywania oprysków rożnych gatunków roślin uprawnych. Preparat wystarczy wymieszać z wodą we wskazanych przez producenta proporcjach, a następnie wykonać oprysk.

Ochrona roślin, jakie są podstawowe środki ochrony roślin?

Biostymulatory natomiast są przeznaczone do stosowania zarówno dolistnego, jak i doglebowego. Biostymulatory wspomagają wzrost roślin, budują ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz wzmacniają system korzeniowy, którego zadaniem jest pobieranie z gleby niezbędnych składników odżywczych.

Regulatory wzrostu

Regulatory wzrostu zapewniają pełną kontrolę nad rozwojem roślin. Wpływają na przebieg zachodzących w nich procesów fizjologicznych, jednak dla zapewnienia bezpieczeństwa upraw, należy je dobierać niezwykle starannie. Regulatory wzrostu roślin mogą działać na różnych płaszczyznach – na przykład skracać źdźbła czy zmniejszając pędy bez ich przycinania, a ponadto wzmacniają uprawy, stymulują rozwój korzeni, uwydatniają krzewistość roślin oraz poprawiają proces fotosyntezy.

Zaprawy – ochrona roślin przed grzybami i drobnoustrojami

Zaprawy pomagają zabezpieczać ziarna przed rozwojem grzybów i szkodliwych drobnoustrojów, których działanie mogłoby spowolnić lub zahamować rozwój roślin. Zaprawy nasienne są dostępne pod różnymi postaciami – płynnej, w proszku lub w formie emulsji. Środki te kompleksowo zabezpieczają rośliny, wspierając ich wzrost oraz zapewniając ochronę przez patogenami, z którymi inne preparaty nie zawsze sobie radzą.