Jak stosować nawozy dolistne

Rośliny są dla nas bardzo ważne z wielu różnych względów. Nie tylko pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, na świeże powietrze, ale, co najważniejsze dostarczają nam doskonałe produkty, które możemy dalej przetwarzać. Jednak roślina sama nie wyrośnie, bez ingerencji człowieka, a jeżeli chcemy, aby dała nam ona jak najwięcej, to jesteśmy zmuszeni zadbać o nią w sposób odpowiedni. Przez to możemy rozumieć, systematyczne nawadnianie, odpowiednie nasłonecznienie, czy stosowanie odpowiednich nawozów ochronnych, które przeznaczone są do każdej rośliny.

Nawozy - fakty i mity

Często jeżeli prowadzimy uprawę różnych roślin myślimy, że dostarczenie jej wody, to wszystko, czego potrzeba do prawidłowego jej rozwoju. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ, na to, aby nasza roślina prawidłowo się rozwijała musi być spełnione wiele różnych aspektów. Kluczowe w tej sytuacji okazują się nawozy. Bardzo często są to op prostu nawozy dolistne. Nawozy jest to nic innego, jak środki ochrony roślin. Często jednak pojawia się problem z nawożeniem, takich roślin. Nawożenie może odbywać się dolistnie, do systemu korzeniowego, czy jako nawożenie doglebowe. Nawozy i środki ochrony roślin, to jedne z podstawowych składników, do prawidłowego ich rozwoju. O każdą z roślin należy systematycznie i odpowiednio dbać.

Nawozy dolistne

Szeroką grupę nawozów stanowią nawozy dolistne. Dokarmianie dolistne roślin jest szczególnie ważne. Jak sama nazwa na to wskazuje, takie nawozy stosowane są na liście, a także na łodygi roślinek. Nawozy ochronne powinny być stosowane systematycznie ponieważ, zapewnia to odpowiednie bezpieczeństwo roślin. takie zabiegi mają pozytywny wpływ na uprawy. Nawożenie dolistne, dostarcza składniki pokarmowe, takie jak fosfor, mangan oraz cynk. Oprócz sadników pokarmowych, jeżeli chodzi o nawożenie dolistne, bardzo ważny jest tutaj roztwór, o odpowiednim stężeniu. Jeżeli mamy na myśli roztwór, to mówimy, przede wszystkim, o cieczy, jak i odpowiednim środku ochrony roślin, czyli w tym przypadku odpowiednich nawozów. Systematyczne nawożenia, dostarczają składników pokarmowych danej roślinie w sposób, jak najlepszy. Stosowanie nawozu dolistnego, pozwoli nam uzyskać szybsze efekty związane z ich działaniem. Warto zadbać o to i pilnować, tak aby odbyło się to, w sposób, jak najlepszy.

Jak stosować nawozy dolistne

Nawożenie nawozów - składniki pokarmowych

To kiedy dokarmić rośliny, to temat rzeka. Mówi się o tym bardzo dużo, ale niewątpliwie warto to robić. Dostarczanie im odpowiednich składników pokarmowych, to podstawa, a stosowanie nawozów dolistnych, sprawdza się tutaj w sam raz. Jeżeli chodzi o nawożenie dolistne należy pamiętać o tym, aby nawożenia takie, realizować również w odpowiednim czasie. Dostarczanie składników, w taki sposób powinno się odbywać wtedy, kiedy roślina najbardziej się rozwija. Takim terminem dostarczania nawozów dolistnych będzie wiosna, czyli przełom marca i kwietnia. Wtedy przyroda ożywa na nowo, po zimie i większość roślin dojrzewa w sposób jak najlepszy. Dlatego też idealna temperatura to 15-16°C, która sprawdzi się o wiele lepiej, aniżeli dostarczanie składników pokarmowych, w temperaturze powyżej  20°C. Warto również zapoznać się z tym, co mówi nam dawka siły i odporności, danego nawozu, ponieważ w taki sposób jesteśmy w stanie sprawdzić sobie odpowiedni przelicznik jakości do ceny, składników pokarmowych, które znajdziemy w danym nawozie. Bez kwestii takie składniki tutaj odgrywają naprawdę bardzo ważną rolę, a także ich wpływ na same rośliny, gleby, czy inne uprawy.

Czy warto stosować nawozy ochronne?

Zdecydowanie tak! Stosowanie takich nawozów jest w stanie znacznie nam pomóc w sprawach rozwoju, a także utrzymaniu naszych upraw w sposób, jak najlepszy? Decydując się na jakiekolwiek uprawy, musimy pamiętać o tym, że bez odpowiedniego podejścia, ciężko będzie tutaj osiągnąć, cokolwiek. Zawsze warto w tej sytuacji operować nawozami, z wysokiej półki, ponieważ, to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymać wszystko to, co w tej sprawie jest tutaj najważniejsze. Dlatego jeżeli Twoim celem jest uzyskanie fantastycznych efektów swojej uprawy, to doskonale już wiesz, co powinieneś zrobić, ponieważ, odpowiedni nawóz, w tym przypadku to podstawa.

Jak obliczyć dawkowanie środków ochrony roślin

Rośliny są dla nas bardzo ważne. Mają one bardzo dobry wpływ na świeże powietrze, przez co również na nasz organizm i doskonale sprawdzają się również, jako elementy ozdobne np. naszego mieszkania, bądź przydomowego podwórka. Jednak posiadanie roślin to nie wszystko, bardzo ważne jest dbanie o nie, a o tym dowiesz się w poniższym artykule.

Jak dbać o plony?

Podstawowym elementem w procesie dbania o roślinę jest jej podlewanie i dostęp do słońca. Jest to szczególnie ważne wśród roślin, które znajdują się w naszych domach, ale i nie tylko. Zdecydowanie woda to podstawa do prawidłowego rozwoju każdej rośliny. Tak jak człowiek potrzebuje wody, do tego, aby przeżyć, tak i rośliny posiadają takie same potrzeby, jeżeli chodzi o nawadnianie. Wiadomo, że jedne muszą być podlewane każdego dnia, natomiast inne, raz np. na dwa tygodnie, jednak co ważne, to jest to, że musimy o tym pamiętać. Taką samą rolę w tym przypadku odgrywa dostęp do słońca, który powinien być odpowiednio dawkowany, w zależności od danej roślinki. Bardzo ważnym aspektem, który niestety jest często pomijany w kontekście dbania o roślinność jest stosowanie środków ochrony roślin. Do tej sprawy należy podejść w sposób poważny i co ważne odpowiedni. Dlatego określona wiedza na ten temat, nam tylko tutaj pomoże. Na rynku jest wiele dostępnych środków ochrony roślin, które mogą podziałać na naszą roślinność zupełnie inaczej. Jedne oczywiście wspomogą naszą roślinę i co ważne zrobią to w sposób, jak najlepszy, natomiast inne mogą nam ją spalić. Oprócz odpowiedniego doboru takiego środka ochrony, bardzo ważna jest odpowiednia ilość dawki takich środków, które zastosujemy na daną roślinę.

Stosowanie środka ochrony roślin

Jeżeli decydujemy się na uprawę roślin i chamy, aby odbyła się ona w sposób profesjonalny, to konieczne jest w tej sytuacji, odpowiednie przygotowanie środków ochrony roślin. Bardzo często spotykamy się z tym, jeżeli mamy na uwadze plony, o bardzo dużej powierzchni, np. obejmujące kilka hektarów powierzchni, mierzona głównie na l ha, jednak jak wiadomo, nie jest to absolutnie żadna wytyczna, która o tym będzie decydować. Z tego własnie względu na bieżąco z tym tematem powinni być właśnie rolnicy. Wszelakie możliwości łączenia i zasady dawkowania, czy sporządzanie mieszanin dostępne są dla nas za pośrednictwem specjalnych tabel, które stanowią idealny wzór do naśladownictwa. To właśnie na ich podstawie dowiadujemy się, jak bardzo mogą zostać obniżone dawki środków ochrony roślin, czy nawet zasady mieszania. Bardzo ważna w tej kwestii jest również odpowiednia ilość wody, ponieważ również w tym przypadku, należy obliczyć odpowiednią ilość danej cieczy, w stosunku do danego środka, którego aktualnie będziemy używać. Ilość cieczy, czyli wody na l ha uzależniona jest od środka ochrony roślin, którego postanowimy użyć, do tego, aby nasze plony prezentowały się w sposób jak najlepszy. Na ogół przyjmuje się, że dawka na 100 m kwadratowych, powinna wynosić 125 ml preparatu wody i co ważne, należy tutaj doliczyć aż 5 litrów cieczy, czyli w naszym przypadku wody. Każdy środek posiada rozpiskę, która znajduje się na jego etykiecie, gdzie opisane są wszystkie zależności związane z wszelkimi zależnościami, które będą dotyczyć minimalnej dawki cieczy i środka, który należy użyć w tym procesie.

Dawkowanie środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin

Bez dwóch zdań takie środki jest to skuteczny i bezpieczny sposób na zadbanie o nasze roślinki w sposób jak najlepszy. Nie wątpliwie redukcja dawek, w pewnym stopniu jest to odpowiednia droga do osiągnięcia sukcesu. Jednak nie należy się tym absolutnie przyjmować, ponieważ na wcześniej wspomnianej etykiecie jesteśmy w stanie dowiedzieć się na temat danego preparatu, zastosowania cieczy na l ha i co ważne oszczędności, które pozwolą nam uzyskać, jak najlepszy efekt naszych starań. Dlatego też rozwodnienie środka ochrony roślin, a także obniżanie dawki, czyli odpowiednie stężenie roztworu, czyli ilości wody na dawkę preparatu i mieszanie środków jest tutaj naprawdę szczególnie ważne. Przed podjęciem jakichkolwiek działań w tej sprawie, warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i po nabyciu odpowiedniej wiedzy, dopiero wtedy można zabrać się za działania związane z stosowaniem takich środków na naszych roślinach.

Jaki siewnik do zboża sprawdzi się najlepiej?

Mając hektary pola uprawnego lub małą prywatną działkę, z nadejściem wiosny stajemy przed zapytaniem, jaki siewnik do zboża i nawozu kupić? Na obecnym rynku jest wiele rodzajów siewników i każdy służy do innych prac gospodarczych. Jak znaleźć odpowiedni do naszych potrzeb?

Co to jest siewnik?

Siewnik, jak sama nazwa wskazuje służy do wysiewu różnego rodzaju nasion i równomiernego rozmieszczenia ich po konkretnym obszarze. Przede wszystkim należy uwzglednic jaki rodzaj uprawy prowadzimy. Ogólny podział siewników to siewniki do małych i dużych powierzchni. Ze względu na przydomowe powierzchnie, siewniki dzielimy na ręczne, mechaniczne i pneumatyczne.

Rodzaje siewników i jaki siewnik do zboża?

Przede wszystkim należy uwzględnię, jaki rodzaj uprawy prowadzimy. Ogólny podział siewników jest dość rozbudowany. Siewniki możemy podzielić pod względem przeznaczenia, na siewniki rzędowe uniwersalne, rzutowe, precyzyjne i kombinowane. Pod względem sposobu wysiewania, na siewniki mechaniczne i pneumatyczne, a pod względem budowy, na siewniki punktowe, ręczne, do siewu pełnego i bezpośredniego. Ze względu na powierzchnie, siewniki dzielimy na ręczne. -ogrodowe, oraz rzędowe (mechaniczne i pneumatyczne) do wysiewu zbóż.

Jeżeli chcemy obsiać nasz ogród, działkę przydomową lub wypoczynkową, która nie służy nam jako pole uprawne, posłuży nam do tego siewnik ręczny. Pozwala na precyzyjne obsianie małych powierzchni pod uprawy do własnego użytku. Każdy chce, by jego trawnik wyglądał pięknie. Taki siewnik doskonale spełni to zadanie. Urządzenie jest niewielkie, ale za to wielofunkcyjne, bo może posłużyć nam zarówno do siania nasion jak i do rozsypywania soli czy piasku zimą. Jego największymi zaletami jest mały rozmiar, prosta obsługa i brak konieczności używania dodatkowych maszyn.

Rozsiewacz do nawozów

Siewniki rzędowe, służą do pracy na większych terenach uprawnych, jak uprawa zbórz, buraków i innych warzyw na większą skalę. Sprawdzaja się także do obsiewania terenów zielonych jak pola golfowe lub traw pod nowo powstałe parki. Takie siewniki mogą być osobną maszyną z napędem do obsiewania lub można je podczepić do ciągnika.

Siewniki rzedowe są zbudowane ze wspólnej skrzyni nasiennej, w której znajduje się ruchome mieszadło, które przesypuje ziarno do zbiorników wysiewających. Dozują ilość rozmieszczanych nasion poprzez zespoły mechaniczne, natomiast droga nasion do redlicy, czyli zespołu wysiewającego ma charakter pneumatyczny. Głebokość pracy takiego siewnika możemy regulować za pomocą nacisku redlicy na podłoże dokładając specjalne ciężarki, a w nowoczesnych siewnikach hydraulicznie.

Siewniki precyzyjne, pozwalają na odpowiednią kalibrację pod konkretne uprawy. Najczęściej jest to siew jedno, dwu, lub trzyrzędowy. W siewnikach precyzyjnych, możemy dopasowywać rozstaw rzędów pod względem szerokości pola, regulować odległość rozsypywania nasion, a także głębokość siania.

Jakie są ceny?

Ceny zależą od wielkości siewnika, jego zastosowania, budowy, formy zmechanizowania oraz wydajności pracy. Niestety tyle ile rodzajów siewników tyle różnych cen. Wszystko zależy od tego jak dużą powierzchnię chcemy obsiać.

5 sposobów jak kupić dobre używane maszyny rolnicze

Używane maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze są podstawa do pracy w każdym gospodarstwie rolnym. Nie tylko zapewniają komfort pracy, ale także oszczędzają na czasie, zwiększają ilość i jakość wykonywanej pracy, a także zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo.

Oczywiście w XXI wieku nie trzeba już nikogo przekonywać, że używanie maszyn rolniczych pomaga w rozwoju gospodarstwa. Potrzeby każdego gospodarstwa są jednak różne, dlatego warto wiedzieć, jakich maszyn potrzebujemy oraz gdzie można je kupić.

Maszyny rolnicze używane i nowe - jakie są ich wady i zalety?

Duże firmy i gospodarstwa inwestują sporo pieniędzy w zakup nowoczesnych maszyn, jednak nie wszyscy potrzebują tak dużych funduszy, aby wykorzystać potencjał profesjonalnych urządzeń. W ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 26 tys. ciągników, jednak jednie nieco ponad 8 000 było w nienaruszonym stanie, czyli zarejestrowanymi przez pierwszego właściciela. Wszystkie pozostałe ciągniki zostały zarejestrowane jako maszyny używane, czyli z rynku wtórnego. To jasno pokazuje obecnie panujący trend, który utrzymuje się od przynajmniej kilku lat. Wynika z niego to, że rolnicy znacznie częściej decydują się na zakup używanych maszyn rolniczych i dotyczy to maszyn wszelkiego rodzaju, a nie tylko ciągników z naszego przykładu. Tylko w ostatnim roku zarejestrowano ok. 3 razy więcej ciągników używanych niż nowych. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ wybór używanych maszyn rolniczych ma wiele korzyści.

Jakie maszyny rolnicze są częściej kupowane, nowe czy używane?

Zakup używanych maszyn rolniczych to często transakcje, które dotyczą maszyn będących w niemal idealnym stanie. Obecna konkurencja na rynku produkcji jest tak duża, że producenci robią wszystko, aby zapewnić klientom najwyższą jakość. Oznacza to, że nawet paroletnie maszyny perfekcyjnie nadają się do dalszej pracy. Poza tym istotnym czynnikiem jest dostęp do części zamiennych i zapasowych. W przypadku kilkuletnich maszyn mamy szanse na zakup wielu części w znacznie lepszej cenie niż w przypadku nowych maszyn. Rolnicy i gospodarstwa zazwyczaj dokonują wymiany niektórych maszyn z powodu zmiany swoich potrzeb i dywersyfikacji działalności. Oznacza to, że sprzedawane maszyny nie są sprzedawane z powodu nieoptymalnego sposobu działania, a właśnie z powodu zmiany potrzeb poprzednich właścicieli.

Jaka rolę odgrywają finanse?

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw optymalnym rozwiązaniem może być zakup używanego sprzętu zamiast nowych maszyn, prosto z salonu. Pierwszą podstawową zaletą takiego rozwiązania jest cena. Zazwyczaj, kiedy kupujemy używany ciągnik lub inny rodzaj maszyny, możemy liczyć na cenę niższą o co najmniej 25% ceny rynkowej nowego egzemplarza. Mając na uwadze to, że maszyny rolnicze są często jednym z największych wydatków gospodarstw, średnie i małe gospodarstwa mogą znacznie łatwiej uzbierać fundusze na używane, wciąż będące w świetnym stanie pojazdy.

Gdzie kupić używane maszyny rolnicze

5 sposobów, aby trafnie kupić używane maszyny rolnicze

 

 1. Przede wszystkim, patrz na niską cenę i popytaj sąsiadów! Ze względu na to, że pojazd posiadał już właściciela jego cena znacznie spadnie od ceny sklepowej co nie znaczy, że urządzenie jest zużyte. Sąsiedzi często doskonale wiedzą, kto czego potrzebuje i czego chce się pozbyć.

 2. Sprawdzaj ogłoszenia w Internecie. Internet to skarbnica wiedzy i także idealne medium do rozpowszechniania wszelkiego rodzaju informacji oraz ofert. Specjalne grupy na Facebooku dodatkowo mogą Ci pomóc znaleźć odpowiednich dla Ciebie propozycji;

 3. Ogłoszenia w gazetach wciąż opłacalne. Musimy pamiętać, że większość osób mieszkających na wsi niestety nie ma tak dobrego dostępu do Internetu lub nie zna się na mediach. Wiele ogłoszeń z ofertami sprzedaży maszyn możemy znaleźć w lokalnych gazetach gminnych.

 4. Szukając odpowiednich maszyn rolniczych warto też rzucić okiem na aukcje oraz giełdy. Wielu właścicieli właśnie tam wystawia swoje urządzenia na sprzedaż lub oddaje do licytacji.

 5. Maszyny zanim zostaną udostępnione klientom zawsze są serwisowane i to właśnie w takich miejscach możemy znaleźć odpowiednie dla nas urządzenia. Sklepy serwisowe dają nam gwarancje na to, że urządzenie jest całe i sprawne oraz zostało dokładnie sprawdzone.

Jaki siewnik do nawozu wybrać?

Jaki siewnik do nawozu

Siewnik do nawozu lub inaczej rozsiewacz, jest to maszyna rolnicza do równomiernego rozprowadzania i nawożenia gleby po konkretnym obszarze, za pomocą specjalnych nawozów mineralnych. Jaki siewnik do nawozu wybrać?

Rozsiewacze do nawozu są bardzo istotne

Aby nasze uprawy były urodzajne, zdrowe i dobrze się prezentowały na tle konkurencji musimy im zapewnić odpowiednie warunki. Dostarczanie samej wody nie wystarczy, wszystkie rośliny potrzebują wiele składników odżywczych, aby mogły się rozwijać. Z tego też względu rozsiewacze do nawozu to niezbędne urządzenia do każdego rodzaju uprawy.

Rodzaje rozsiewaczy. Jaki siewnik do nawozu sprawdzi się najlepiej?

W zależności od sposobu rozmieszczania nawozu na danej powierzchni wyróżniamy 3 rodzaje rozsiewaczy:

 • Tarczowe – nawóz zsuwa się na obracającą tarczę i jest rozrzucany na konkretną odległość
 • Wahadłowe – nawóz rozsiewany jest przez rurę , która tworzy ruch wahadłowy
 • Pneumatyczne – rozsiewanie nawozu odbywa się przez dmuchający strumień powietrza płynący ze specjalnej dmuchawy

jaki rozsiewacz do nawozow

Rozsiewacze tarczowe swoją nazwę zawdzięczają obracającym się tarczom. Cząstki nawozu zsuwają się z jednej lub dwóch obracających się tarcz i rozrzucane są do tyłu i na boki na taka samą odległość. Tarcza zaopatrzona jest również w tzw. Łopatki wzdłuż których przesuwa się nawóz. Mogą być ustawione promieniowo lub tez pod różnymi kątami.

Rozsiewacze wahadłowe, to urządzenia z wahadłowym systemem rozsiewu. Te modele rozsiewaczy rozpylają nawóz tylko do tyłu na niewielka odległość. W zależności od rury, rozrzut może występować na odległość od 1,5 do 2 m; od 2 do 4m; od 4 go 6 m., itd. Nawet do 15 metrów. Rozsiewacz wahadłowy, jest dużo bardziej popularny za granicą niż w Polsce. Wykorzystuje się go jako siewnik do nawozu sadowniczego, rolnego, ogrodniczego a nawet komunalnego.

Rozsiewacz pneumatyczny rozpyla nawóz ze zbiornika, prowadząc przez oddzielne przewody do specjalnych dysz. Każda dysza posiada deflektor, który umożliwia nadać odpowiedni kierunek strumieniowi nawozu. Rozsiewacze pneumatyczne uzbrojone są także w tzw. belkę polową, podobną do tej co mają opryskiwacze. Dzięki niej nawóz rozmieszczany jest równomiernie po całej powierzchni.

Jaki agregat uprawowy kupić: talerzowy czy zębowy?

jaki agregat uprawowy

Jaki agregat uprawowy wybrać, aby zapewnić swoim uprawom najlepsze warunki i cieszyć się ich urodzajem? To zależy, ile mamy pola i co na nim chcemy posiać.

Czym jest agregat uprawowy?

Agregat uprawowy to wielofunkcyjna maszyna podłączana do ciągnika, której zadaniem jest spulchnianie i rozdrabnianie ziemi. Najczęściej jest ona połączeniem kultywatora, glebogryzarki i brony, a w nowoczesnych modelach dołączany jest także siewnik, co czyni maszynę uniwersalną, mającą szerokie zastosowanie.

Podstawowy podział agregatów uprawowo-siewnych

Przede wszystkim wybór agregatu, jak każdej innej maszyny rolniczej, zależy od wielkości pola, na którym będziemy pracować, mocy ciągnika, do którego podłączymy maszynę oraz rodzaju gleby. Innymi słowy wyróżniamy agregaty w zależności od rodzaju zadań i ilości maszyn w składzie (agregaty proste i złożone), oraz ze względu na specyfikację gleby, z którą muszą się uporać (agregaty czynne i bierne).

 • Agregat prosty – wykorzystuje się przede wszystkim do uprawy przedsiewnej, glebę opracowuje się kilkoma narzędziami pracującymi na różnych głębokościach;

 • Agregat złożony – posiada dużo więcej funkcji oraz większej ilości narzędzi, agregaty uprawowo-siewne mogą uprawiać glebę i siać nasiona, uprawowo-nawozowe, uprawiają glebę i rozpylają nawóz, można także połączyć te dwa urządzenia w jeden agregat uprawowo-siewno-nawozowy.

 • Agregat czynny – różni się już swoja budową i specyficznym oddziaływaniem na glebę, taki agregat składa się z różnych maszyn rolniczych, jak: brony wirnikowe, wahadłowe i obrotowe, połączone z urządzeniem do kruszenia i ugniatania ciężkiej grudowatej suchej gleby;

 • Agregat bierny – wyposażone są w urządzenia do lekkich mokrych gleb. Posiada wał zębowy zwany kultywatorem, talerze bronowe pracujące na dużych głębokościach oraz wały kruszące i strunowe.

jaki agregat uprawowy

Agregaty wielofunkcyjne dużo bardziej się opłacają tym rolnikom, którym zależy na dokładnej i szybkiej obróbce pola i przygotowaniu go do obsiewu. Gospodarstwa posiadające wiele hektarów muszą się także liczyć z czasem, który jest przeznaczony do wzrostu roślin, a w następstwie do ich zbiorów. Dobrze przygotowana gleba pozwala na dużo większy urodzaj uprawianych roślin lub zboża i do znacznie bogatszych zbiorów co w istocie przekłada się na późniejszy zysk.