Pierwsze koszenie trawy po zimie

Mężczyzna kosi trawę.

Trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Nawet jeżeli nie mamy kwiatów i krzewów ozdobnych, a posiadamy wypielęgnowany i zadbany trawnik, nasz przydomowy teren zachwyci nie jednego przechodnia. Przy odpowiednim prowadzeniu trawnika już w pierwsze gorące dni możemy poleżeć na trawie niczym na mięciutkim dywanie. Jak wprowadzić trawnik w sezon wiosenny? Kiedy wykonać wiosenne koszenie i jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić na kolejne miesiące? Podpowiadamy poniżej, usiądź wygodnie i przeczytaj do końca.

Przygotowanie pod pierwsze koszenie trawy

Pierwsze koszenie trawnika, to istotna czynność w jego pielęgnacji. Pamiętajmy, że jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, trawa może nie poradzić sobie z mrozami. Jeżeli zbyt późno – źdźbła mogą być już zbyt stare i przerośnięte, będą się słabo krzewiły. Zanim przystąpimy do pierwszego koszenia młodego trawnika, dobrze jest go zwałować. Złaszcza jeżeli mamy świeżo założoną trawę. Młode źdźbła są bardzo delikatne i aby uniknąć ich wyrywania z podłoża, w tym celu utwardza się ziemię poprzez zwałowanie.

Mężczyzna kosi trawę.

Upewnijmy się także, że po zimie nie ma żadnych chorób grzybowych. Jeśli się pojawią, wykorzeńmy ich ogniska, zanim przeniosą się na większy obszar. Zanim przejdziemy do koszenia trawnika, warto zadbać o stan kosiarki spalinowej. Kosić należy tylko i wyłącznie z zaostrzonymi nożami kosiarki. Pielęgnacja trawników to także pozimowe grabienie. Pozbycie się tak zwanego filcu, czyli liczny obumarłych po zimie źdźbeł, innych resztek roślin i chwastów. Zalegają one między trawą, hamując jej dostęp do światła i tlenu. Trawę należy dokładnie wygrabić jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, przypada to na okolice marca. Niezależnie od powierzchni musimy dokładnie wygrabić całą trawę w ogrodzie. Dosiać możliwie szybko nasiona tam, gdzie to konieczne, jeszcze przed uruchomieniem kosiarki.

Jak i kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie trawy?

Trawę kosimy po zimie, najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Kiedy źdźbła mają 8-10 cm. Powinniśmy pilnować tego momentu i w odpowiednim czasie odpalić kosiarki spalinowe. Jeżeli mrozy długo się utrzymują, bywa, że ten moment przypada dopiero na koniec kwietnia. Wysokość koszenia tuż po zimie to 5-6 cm. Nigdy nie należy tego robić krócej. Dopiero kolejne koszenie w sezonie, możemy wykonać na wysokości 4 cm. Pamiętajmy, że kosić powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu. Piękne trawniki to takie, których koszenie przeprowadzamy możliwie często. Zbyt niskie koszenie prowadzi do wysuszenia gleby, pojawienia się grzybów i mchu. Rośliny powinny mieć ochronę przed nagłą suszą, dlatego nie możemy radykalnie przycinać trawniku na wysokość poniżej 3 cm. Z kolei cięcie, gdy źdźbła sięgają już 10 cm to przesada, ponieważ wypieramy tym sposobem trawy szlachetne, chwasty mają czas na rozwój. Wiosenny wzrost trawy zależny jest od temperatury powietrza, dlatego pilnujmy wzrostu i w odpowiednim momencie wykonajmy zabieg koszenia trawy, najlepiej gdy ma około 8 cm wysokości.

Pierwsze koszenie trawy - wiosna.

Kosić trawnik najlepiej jest w dni pochmurne, ale bezdeszczowe. Koszenie w pełnym słońcu nie sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu. Trawa nie może być ścina także w czasie deszczu. Ważne, aby po koszeniu podlać intensywnie całą powierzchnię trawnika.

Kolejne koszenie trawnika

Wiosenne koszenie trawnika to moment przełomowy, ponieważ czujemy nadchodzącą wiosnę i czynimy przygotowania estetyczne do wypoczynku w ogrodzie. Potem częstotliwość koszenia zależy od tempa wzrostu. Pamiętajmy, że najlepiej trawnik systematycznie przycinać o te 4-5 cm. Nie oszczędzajmy wody, a piękna trawa będzie zachwycał nasze oko już przy pierwszym wiosennym koszeni. Zadbajmy także o odpowiednią kosiarkę, taką, która w każdym przypadku pomyślnie wywiąże się ze swoich zadań. Kosiarka powinna się dobrze prowadzić, być zwrotna, mieć regulowaną wysokość przycinania oraz funkcję mulczowania resztek trawnika.