Jaki agregat uprawowy wybrać, aby zapewnić swoim uprawom najlepsze warunki i cieszyć się ich urodzajem? To zależy, ile mamy pola i co na nim chcemy posiać.
Czym jest agregat uprawowy?
Agregat uprawowy to wielofunkcyjna maszyna podłączana do ciągnika, której zadaniem jest spulchnianie i rozdrabnianie ziemi. Najczęściej jest ona połączeniem kultywatora, glebogryzarki i brony, a w nowoczesnych modelach dołączany jest także siewnik, co czyni maszynę uniwersalną, mającą szerokie zastosowanie.
Podstawowy podział agregatów uprawowo-siewnych
Przede wszystkim wybór agregatu, jak każdej innej maszyny rolniczej, zależy od wielkości pola, na którym będziemy pracować, mocy ciągnika, do którego podłączymy maszynę oraz rodzaju gleby. Innymi słowy wyróżniamy agregaty w zależności od rodzaju zadań i ilości maszyn w składzie (agregaty proste i złożone), oraz ze względu na specyfikację gleby, z którą muszą się uporać (agregaty czynne i bierne).
-
Agregat prosty – wykorzystuje się przede wszystkim do uprawy przedsiewnej, glebę opracowuje się kilkoma narzędziami pracującymi na różnych głębokościach;
-
Agregat złożony – posiada dużo więcej funkcji oraz większej ilości narzędzi, agregaty uprawowo-siewne mogą uprawiać glebę i siać nasiona, uprawowo-nawozowe, uprawiają glebę i rozpylają nawóz, można także połączyć te dwa urządzenia w jeden agregat uprawowo-siewno-nawozowy.
-
Agregat czynny – różni się już swoja budową i specyficznym oddziaływaniem na glebę, taki agregat składa się z różnych maszyn rolniczych, jak: brony wirnikowe, wahadłowe i obrotowe, połączone z urządzeniem do kruszenia i ugniatania ciężkiej grudowatej suchej gleby;
-
Agregat bierny – wyposażone są w urządzenia do lekkich mokrych gleb. Posiada wał zębowy zwany kultywatorem, talerze bronowe pracujące na dużych głębokościach oraz wały kruszące i strunowe.
Agregaty wielofunkcyjne dużo bardziej się opłacają tym rolnikom, którym zależy na dokładnej i szybkiej obróbce pola i przygotowaniu go do obsiewu. Gospodarstwa posiadające wiele hektarów muszą się także liczyć z czasem, który jest przeznaczony do wzrostu roślin, a w następstwie do ich zbiorów. Dobrze przygotowana gleba pozwala na dużo większy urodzaj uprawianych roślin lub zboża i do znacznie bogatszych zbiorów co w istocie przekłada się na późniejszy zysk.