Dojrzałe papryki to jedne z najsmaczniejszych warzyw uprawnych. Aby wydały zadowalające plony, warto o nie odpowiednio zadbać. Papryka jest przede wszystkim bardzo zdrowa, dlatego warto mieć ją z własnej, sprawdzonej uprawy gruntowej. Jej historia sięga czasów Krzysztofa Kolumba, który przywiózł z Ameryki do Europy pierwsze nasiona papryki. Wyróżniamy nie tylko jej różne kolory, ale również smaki. Jedna są bardziej słodkie, inne ostre. Dowiedz się więcej na ich temat.
Jak wygląda uprawa papryki w donicach?
Uprawa papryki w ogrodzie jest bardzo podobna do tej, którą możemy sadzić w donicach. Jest to warzywo wybitnie ciepłolubne, które uwielbia promienie słońca, dlatego niezbędny będzie dla niego taras lub balkon, który zapewni stałą ekspozycję. Może ona stanowić nie tylko warzywo jadalne, ale również doskonałą ozdobę dla naszego domu. W naszym klimacie uprawa papryki nie należy do najprostszych, chociażby poprzez niewielką liczbę słonecznych dni w roku, dlatego warto umieścić donice na słonecznym parapecie.
Niektóre odmiany papryki w gruncie rozwijają się o wiele lepiej niż w donicach. Do tej drugiej opcji idealnie nadają się papryczki chili, które charakteryzują się niewielkimi owocami. Do jej uprawy możliwe jest wykorzystanie małych doniczek o pojemności 5 litrów. Paprykę uprawia się w ziemi z kompostem, która zapewnia jej optymalny rozwój i wzrost. Bardzo ważne jest, aby papryka była systematycznie nawadniana, ponieważ w normalnych warunkach potrzebuje ona dużej wilgotności powietrza. W przeciwnym razie może trwale uschnąć i nie uda się jej odratować.
Jakie wyróżniamy odmiany papryki?
Najpopularniejsze odmiany to papryka żółta, papryka czerwona i papryka zielona. Możemy spotkać również taką w kolorze pomarańczowym, a wszystko zależy tak naprawdę od stopnia jej dojrzałości. Każdy kolor charakteryzuje się jednak innym smakiem, dlatego możemy wykorzystać poszczególne papryki na różne sposoby. Im wyższy poziom dojrzałości, tym więcej aromatu i smaku posiada papryka. Ma ona również coraz więcej wartości odżywczych.
W zależności od smaku wyróżniamy odmiany słodkie oraz ostre. Do tych drugich będzie należała np. chili, a jej owoce będą mniejsze niż w przypadku owoców, które rodzi papryka słodka. W regionach włoskich doświadczymy również papryczki pepperoni, która może być zarówno łagodna, słodka, jak i ostra.
Jak wygląda i kiedy ma miejsce sadzenie papryki?
Nasiona wysiewa się w okresie ciepłym, ponieważ papryka lubi nasłonecznione obszary i najlepiej się w nich rozwija. Możliwa jest również uprawa papryki w tunelu foliowym, który zapewnia odpowiednią wilgotność oraz temperaturę powietrza przez cały rok. Jest to zdecydowanie bardziej bezpieczny sposób uprawy papryki w gruncie. Proces wysiewania najlepiej rozpocząć w marcu, kiedy zaczyna się wiosna. Niektóre odmiany papryki należy przykryć do momentu wykiełkowania, inne będą się rozwijać bez przykrycia. Pojemnik na sadzonki będzie potrzebował temperatury około 25 stopni, dużej ilości światła oraz nawodnienia.
Na co warto zwrócić uwagę podczas uprawy papryki?
Ostateczne sadzenie papryki odbywa się w drugiej połowie maja, kiedy mija już czas przymrozków i nastają coraz cieplejsze dni. Gleba powinna być użyźniania nawozem organicznym, a obszar musi znajdować się w ciepłym miejscu. Jeśli decydujemy się na uprawę w ogrodzie, powinniśmy zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgoci poprzez wyłożenie ściółki ochronnej.
Odstępy, które należy zachować pomiędzy poszczególnymi sadzonkami to około 40-50 cm. Owocami będziemy cieszyć się już w połowie lipca. Zbiór odbywa się przy pomocy ostrego noża lub nożyczek, które pozwolą na szybkie i dokładne ścięcie owoców. Owoce zbieramy sukcesywnie i czekamy na wzrost nowych plonów.
Jak pielęgnować paprykę?
Pielęgnacja papryki nie jest szczególnie wymagającym procesem. Dba się o nią podobnie jak pomidory, co oznacza, że należy wybrać dla niej słoneczne, przyjemne miejsce, w którym dobrze się rozwinie i zaowocuje wspaniałym plonem. Papryka potrzebuje wzmocnienia w postaci podpory, która pozwoli rosnąć jej w prostej pozycji bez pochylenia. Pomoże to zachować stabilizację, która jest niezbędna np. w wietrzne dni. Ziemia, na której rośnie papryka, powinna być nawożona przede wszystkim kompostem, który powoduje, że wzrost jest szybszy, a plon lepszy jakościowo.
W okresie od czerwca do sierpnia powinniśmy nawozić nasze plony, aby wzrastały piękne i zdrowe. Nawóz powinniśmy podać w formie płynnej około 2-3 razy. Musimy również pamiętać o dostarczaniu wody, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju papryki. Podlewanie powinno odbywać się codzienne, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do wysuszenia rośliny. Podłoże, na którym wzrastają papryki, powinno być regularnie spulchniała, ponieważ twardy grunt może wstrzymać wydanie plonu. Młode rośliny mogą spokojnie dojrzewać, jednak te, które mają już solidne owoce, powinny zostać zebrane.