Jak działają brony rotacyjne?

Brony rotacyjne - funkcje.

Prawidłowe zaoranie gleby w odpowiednim terminie pozwala na przygotowanie gleby do siewu. Najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie biernych agregatów uprawowych. Co jednak z glebami ciężkimi i gliniastymi, na których użycie agregatów biernych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów? Z pomocą mogą przyjść brony rotacyjne, które w trakcie jednego przejazdu odpowiednio doprawią glebę do siewu.

Czym jest brona rotacyjna?

Brony rotacyjne to maszyna rolnicza wykorzystywana do przygotowywania gleby przed wysiewem. Ma za zadanie rozbicie dużych grud ziemi na mniejsze. Taki zabieg pozwala na rozluźnienie ziemi, przez co powietrze dociera także do głębszych warstw gleby. W ten sposób stworzone warunki przyspieszają wegetację roślin.

Jednokrotny przejazd brony powinien wystarczyć nie tylko na rozbicie brył, ale także spulchnienie ziemi, wyrównanie wierzchniej warstwy oraz lekkie jej ugniecenie. Brony rotacyjne szczególnie dobrze sprawdzą się w bezpłużnej uprawie gleby.

Efekty pracy broną rotacyjną

Praca brony rotacyjnej jest bardzo wydajna. Przymocowana do ciągnika jest w stanie poruszać się z prędkością od 10 do 20 km/h. Jeżeli jesteś rolnikiem, to korzystając z brony rotacyjnej, masz pewność, że w szybkim tempie spulchnisz i wyrównasz pole uprawne. Produkt ten działa poprzez odcinanie kolejnych pasm ziemi, które w efekcie są wyrównywane. Liczba obrotów wałów brony rotacyjnej w 2021 r. może sięgać od 100 do 300 na minutę.

Brony rotacyjne doskonale sprawdzą się także do mieszania obornika, niszczenia chwastów oraz do mieszania uprawy nawozowej. Maszyna, jaką jest brona rotacyjna, może być z powodzeniem także używany przy uprawie kukurydzy, soi, rzepaku i zboża. Jeżeli zachodzi potrzeba wymieszania słomy kukurydzianej z glebą, należy pamiętać o zastosowaniu zębów mulczowych.

Brony mogą spełniać wiele różnych funkcji w zależności od tego, jakie elementy wymienne zostaną zastosowane. Jeżeli jesteś zainteresowany wzruszeniem gleby i jej spulchnianiem, to powinieneś zastosować zęby klinowe, które pracują prostopadle do kierunku jazdy. Zastosowanie zębów klinowych nie wpływa na chłonność gleby, a dzięki nacinaniu jej struktura jest chroniona.

Brony rotacyjne - funkcje.

Jak jest zbudowana brona rotacyjna?

Brony rotacyjne to produkt przeznaczony do mocowania do układu zawieszenia ciągnika oraz napędzany od jego WOM. Jeżeli masz określone potrzeby co, do szerokości brony, to na rynku dostępne są modele z szerokością roboczą od 300 do 1200 cm.

Talerze z zębami brony rotacyjnej są najczęściej wykonane ze stopu lanego metalu o średnicy około 55 cm każdy. Brony, które mają większą szerokość niż 300 cm, są z reguły składane hydraulicznie. Masz także możliwość regulacji głębokości roboczej maszyny. Dodatkowo pojedyncze talerze są oddalone od siebie o około 2 cm.

Warto przy tym dodać, że brony są tak często wybieraną maszyną rolniczą, ponieważ są bardzo łatwe w użytkowaniu, konserwacji i ustawianiu. Jeżeli zatem jesteś na etapie poszukiwania idealnego rozwiązania do spulchniania gleby, to brony rotacyjne będą dobrym wyborem ze względu na ich wydajność oraz cenę.

O czym warto pamiętać przed zakupem brony rotacyjnej?

Brony rotacyjne to produkt, który można kupić na użytek większego gospodarstwa rolnego lub wynajmować go w miarę potrzeb. O czy warto pamiętać, jeżeli masz zamiar kupić brony? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy części zamienne do danego modelu są stosunkowo łatwo dostępne. Należy też sprawdzić trwałość materiałów, z których wykonane zostały brony. Dobrze jest także upewnić się, że kupujemy kompletne urządzenie zgodne z opisem producenta.

Modele bron z 2021 roku najczęściej charakteryzują się dość dużą mocą, wysoką trwałością oraz dużymi możliwościami kruszenia grudek ziemi. Dodatkowo, jeżeli masz wątpliwości przed zakupem brony z powodu konieczności częstej wymiany ostrzy, to mamy dobrą wiadomość. Czas ich działania znacznie się wydłużył, co wpłynęło na obniżenie ogólnych kosztów eksploatacyjnych.

Jeżeli jesteś mało doświadczonym operatorem bron montowanych do ciągnika, to warto upewnić się, czy w razie usterki możesz liczyć na pomoc ze strony serwisu. W takiej sytuacji zapisz dane kontaktowe i zachowaj je razem z dokumentami zakupu urządzenia.

Dotacja na bronę rotacyjną

Jeżeli jesteś rolnikiem, możesz ubiegać się o dotację do zakupu brony rotacyjnej w 2021 r. Programy, z których dofinansujesz zakup maszyny rolniczej, możesz znaleźć na stronach internetowych, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR.

Rolnik w polu.

Kwoty oraz szczegółowe warunki przyznawania dotacji różnią się w zależności od realizowanego programu. W poprzednich latach kwoty dofinansowania sięgały od 300 do 500 tys. zł. Kwota, która podlegała refundacji, mogła wynosić od 50 do 60% poniesionej inwestycji.

Otrzymanie dotacji jest jednak obłożone pewnymi warunkami, które należy spełnić. Jednym z nich jest prowadzenie gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha. Aby ubiegać się o przyznanie dofinansowania, wystarczy prawidłowo wypełnić wniosek i złożyć go do ARiMR.