Modernizacja gospodarstw rolnych wiąże się z zakupem dużych maszyn rolniczych co, zwłaszcza dla młodych rolników, może być problematyczne. Zapotrzebowanie na zakup maszyn rolniczych jest praktycznie całoroczne. Ale jak można pozyskać środki na zakup lub zrefinansowanie tak dużego kosztu? Dofinansowanie unijne może być bardzo pomocne. Często nie wiemy, że istnieje sporo możliwości, a najważniejsze to próbować i zwiększać swoje szanse na rozwój.
Najlepszym sposobem okazują się dotacje unijne na maszyny rolnicze. Z dotacji unijnych mogą skorzystać młodzi rolnicy lub rolnicy chcący poszerzyć swoją działalność rolniczą. Większe środki można pozyskać na zakup maszyn rolniczych a mniejsze na rozbudowę infrastruktury i budynków rolniczych.
Program rozwoju obszarów wiejskich szansą na pozyskanie dotacji unijnych
Agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa prowadzi program rozwoju obszarów wiejskich, dzięki któremu corocznie otwiera nabory dla rolników, aby otrzymać dotacje na rozwój gospodarstwa. Proces, aby uzyskać dofinansowanie unijne, jest dość skomplikowany. Wymaga przede wszystkim prześledzenia, jakie są dostępne programy, a także jakie są wymogi i regulaminy. Kryteria dotacji są bardzo różnorodne. Uzyskanie dofinansowania wiąże się także z poprawnym wypełnieniem wniosków o dotację.
Jak wygląda proces starania się o dotacje unijne?
Warto pamiętać, że w zależności od programu możemy ubiegać się zarówno o środki na nowe maszyny, jak i refundację już zakupionych maszyn, będących już własnością rolnika. Wnioski, które należy wypełnić w celu uzyskania dotacji, są trudne. Dlatego warto przeznaczyć czas, aby poznać kryteria, jakie musi spełnić gospodarstwo rolne i dokładnie opisać inwestycję, na jaką chcemy przeznaczyć środki.
Większe przedsiębiorstwa częściej mogą otrzymać dotację na modernizację, a w przypadku małych gospodarstw rolnych rolnik może się starać o uzyskanie środków unijnych na restrukturyzację. Z czym wiąże się restrukturyzacja? To właśnie zakup środków trwałych takich jak maszyny rolnicze czy inne narzędzia potrzebne do lepszego funkcjonowania gospodarstwa i zwiększenia produkcji rolnej.
Jaki jest poziom dofinansowania? Dofinansowania w ramach PROW i ich wysokość zależą od aktualnie prowadzonego naboru i programu. Trzeba je na bieżąco śledzić i szybko reagować, gdyż zazwyczaj pula środków jest ograniczona. Nawet jeśli przeoczymy datę złożenia wniosków, dalej mamy szansę, ponieważ PROW często wydłuża nabory. Co roku pojawiają się nowe programy dla rolników na zakup maszyn. Programy są różne, dotyczą zarówno gospodarstw, jak i obszarów leśnych, obszarów zielonych, a także firm współpracujących z rolnikami, wytwarzających nowoczesne maszyny rolnicze, czy pracujących w zakresie ich mycia i dezynfekcji. Aby uzyskać dofinansowanie unijne, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć go w placówce regionalnej agencji restrukturyzacji.
Modernizacja gospodarstw rolnych – jak jeszcze można pozyskać środki na zakup maszyn rolniczych?
Dofinansowania unijne to nie jedyny sposób na modernizację gospodarstw rolnych i zakup maszyny rolniczej. Rolnik może skorzystać również z rozwiązań, jakie proponuje firma leasingowa. Mamy dwa rodzaje leasingu. Operacyjny, kiedy rolnik nie jest właścicielem maszyn, ale z nich korzysta i płaci miesięczną ratę. Finansowy, kiedy jest formalnie właścicielem narzędzi i odpowiada za ich eksploatację.
Leasing finansowy sprawdzi się dla rolników, którzy chcą wziąć leasing na krótszy okres i mają większy wkład własny. Takie rozwiązania również pozwalają na szybką restrukturyzację małych gospodarstw. Zwłaszcza że w leasing można wziąć więcej urządzeń bez konieczności zakupu maszyn za własne środki. Jest to rozwiązanie dla rolników, którzy chcą wyskalować swoje gospodarstwo lub z jakichś przyczyn ich wniosek o dotację unijną został odrzucony.
Restrukturyzacja małych gospodarstw
Innym sposobem na rozwój gospodarstw rolnych jest opcja kredytowania. W bankach są dostępne specjalne oferty kredytu dla rolników, w ramach którego można dokonać zakupu maszyn rolniczych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że będzie się to wiązało z większymi kosztami.
Dotacje na zakup maszyn najczęściej nie wymagają większego wkładu własnego, a w przypadku kredytu konieczne będzie opłacenie wysokiej prowizji proporcjonalnej do sumy kredytu, na którą często nie będzie stać młodych rolników. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie jest dostępne w przypadku gdy inne rodzaje dofinansowań się nie sprawdzą.
Dofinansowanie na rozwój gospodarstwa to bardzo ważny aspekt dla rolników, ale jak widać, jest sporo możliwości, z których można skorzystać. Zakup maszyn to niewątpliwie największy koszt w gospodarstwach rolnych, a są one niezbędne dla rozwoju. Wszystko zależy od tego, jaki program jest aktualnie dostępny w Agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictw, a także czy mieścimy się w kryteriach danego programu. Dotacje, jakie były dostępne w poprzednich latach, sięgały kwoty nawet 500 tysięcy złotych. Warto więc o nie zawalczyć i przejść przez żmudny proces i wniosek.