Nigdy nie jest za wcześnie, aby odpowiednio „zaopiekować się” maszyną, szczególnie, gdy wiemy, że nadchodzi trudny okres. Zdecydowanie takim czasem jest na przykład zima, kiedy pogoda jest nieprzewidywalna i wymagająca – także w stosunku do maszyn. Również zbliżająca się wiosna, to moment, kiedy trzeba dokładnie upewnić się chociażby, czy kombajn jest gotowy do ciężkiej pracy. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować maszyny zawczasu. Jak utrzymać je w najlepszym możliwym stanie? Przede wszystkim należy zlecić wykonanie przeglądu profesjonalnemu serwisowi.
Przygotowanie maszyn rolniczych – co można zrobić samemu?
Najlepsi specjaliści i wysoki sprzęt diagnostyczny – to gwarancja, że podczas przeglądu zostaną wykryte wszelkie nieprawidłowości i usterki, a my unikniemy przykrych niespodzianek na przykład w szczycie sezonu, ale nie tylko. Również przed okresem zimowym, należy odpowiednio zadbać o maszynę, nawet kiedy nie będzie ona eksploatowana. Najlepiej zdać się na fachowców i ich specjalistyczną wiedzę. Jest jednak kilka elementów i działań, które można przeprowadzić samemu.
Ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i kontrolowanie oznak zużycia. Zimą niska temperatura przyczynia się do obniżania ciśnienia, a to z kolei może skutkować jednostronnym odkształceniem opon, gdy maszyna przez dłuższy okres nie jest uruchomiana.
Następny krok, który warto podjąć, dotyczy akumulatorów. Uruchomienie maszyny w niskiej temperaturze to czasem nie lada wyzwanie! Wymaga wygenerowania dwukrotnie większej mocy niż w sprzyjających warunkach. Maszyna będzie pracować w temperaturze poniżej zera? Ułatwić rozruch może przechowywanie akumulatora w temperaturze pokojowej, wtedy gdy nie jest używany.
Nie należy zapominać o tym, aby przed okresem przechowywania maszyny, napełnić zbiornik paliwa. Gdy nie będzie on szczelnie wypełniony paliwem, to w wyniku kondensacji może dojść do pojawienia się rdzy.
Regularność – klucz do sukcesu
Jak w każdym aspekcie życia, również w dbaniu o maszyny, regularność przeprowadzanych działań, pozwala uniknąć poważniejszych problemów. Szczególnie należy pamiętać o codziennych oględzinach przewodów elektrycznych, giętkich i narzędzi pod kątem sprawdzenia ich zużycia. Zwracaj uwagę na wszelkie nacięcia, pęknięcia czy jakiekolwiek punkty zużycia widoczne na przewodach hydraulicznych, oponach i pasach.
Przeglądy przy serwisie – jak wykorzystać możliwości maszyny w pełni?
Profesjonalny serwis może oferować także wartość dodaną. Specjaliści nie tylko wykonają przegląd i usuną ewentualne awarie. Dzięki fachowej wiedzy mogą doradzić w kwestii optymalizacji kosztów eksploatacji maszyn oraz wskazać, jakie wyposażenie dodatkowe poprawi ich efektywność.
Kombajn zbożowy to przykład maszyny, której osiągi można ulepszyć za pomocą wyposażenia dodatkowego i w ten sposób uzyskać obfitsze zbiory. Należą do niego takie elementy jak: drukarka w kabinie, zestaw czujnika prowadzenia wzdłuż krawędzi uprawy SmartSteer czy zestaw uchylnej końcówki wylotowej przenośnika ślimakowego wyładowczego.
Również sieczkarnie samobieżne i prasy mogą pracować efektywniej, na przykład dzięki wyposażeniu dodatkowemu marki New Holland. Wymienić można chociażby kolorowy monitor dający dostęp do potrzebnych informacji o plonach i mapowania czy centralny zestaw rolek, który nie tylko poprawia monitorowanie terenu na nierównych polach, ale też minimalizuje uszkodzenia środkowego zęba podbieracza.
Podsumowanie
Jak mogliście się przekonać, profesjonalny przegląd przy serwisie jest niezbędny, jeżeli chcecie kompleksowo zadbać o maszyny rolnicze. Oczywiście, można samemu przygotowywać się czy to do wiosny, czy przechowywania zimą. Warto jednak zaufać serwisantom i mieć pewność, że wszystko zostało należycie sprawdzone.