Mając hektary pola uprawnego lub małą prywatną działkę, z nadejściem wiosny stajemy przed zapytaniem, jaki siewnik do zboża i nawozu kupić? Na obecnym rynku jest wiele rodzajów siewników i każdy służy do innych prac gospodarczych. Jak znaleźć odpowiedni do naszych potrzeb?
Co to jest siewnik?
Siewnik, jak sama nazwa wskazuje służy do wysiewu różnego rodzaju nasion i równomiernego rozmieszczenia ich po konkretnym obszarze. Przede wszystkim należy uwzglednic jaki rodzaj uprawy prowadzimy. Ogólny podział siewników to siewniki do małych i dużych powierzchni. Ze względu na przydomowe powierzchnie, siewniki dzielimy na ręczne, mechaniczne i pneumatyczne.
Rodzaje siewników i jaki siewnik do zboża?
Przede wszystkim należy uwzględnię, jaki rodzaj uprawy prowadzimy. Ogólny podział siewników jest dość rozbudowany. Siewniki możemy podzielić pod względem przeznaczenia, na siewniki rzędowe uniwersalne, rzutowe, precyzyjne i kombinowane. Pod względem sposobu wysiewania, na siewniki mechaniczne i pneumatyczne, a pod względem budowy, na siewniki punktowe, ręczne, do siewu pełnego i bezpośredniego. Ze względu na powierzchnie, siewniki dzielimy na ręczne. -ogrodowe, oraz rzędowe (mechaniczne i pneumatyczne) do wysiewu zbóż.
Jeżeli chcemy obsiać nasz ogród, działkę przydomową lub wypoczynkową, która nie służy nam jako pole uprawne, posłuży nam do tego siewnik ręczny. Pozwala na precyzyjne obsianie małych powierzchni pod uprawy do własnego użytku. Każdy chce, by jego trawnik wyglądał pięknie. Taki siewnik doskonale spełni to zadanie. Urządzenie jest niewielkie, ale za to wielofunkcyjne, bo może posłużyć nam zarówno do siania nasion jak i do rozsypywania soli czy piasku zimą. Jego największymi zaletami jest mały rozmiar, prosta obsługa i brak konieczności używania dodatkowych maszyn.
Siewniki rzędowe, służą do pracy na większych terenach uprawnych, jak uprawa zbórz, buraków i innych warzyw na większą skalę. Sprawdzaja się także do obsiewania terenów zielonych jak pola golfowe lub traw pod nowo powstałe parki. Takie siewniki mogą być osobną maszyną z napędem do obsiewania lub można je podczepić do ciągnika.
Siewniki rzedowe są zbudowane ze wspólnej skrzyni nasiennej, w której znajduje się ruchome mieszadło, które przesypuje ziarno do zbiorników wysiewających. Dozują ilość rozmieszczanych nasion poprzez zespoły mechaniczne, natomiast droga nasion do redlicy, czyli zespołu wysiewającego ma charakter pneumatyczny. Głebokość pracy takiego siewnika możemy regulować za pomocą nacisku redlicy na podłoże dokładając specjalne ciężarki, a w nowoczesnych siewnikach hydraulicznie.
Siewniki precyzyjne, pozwalają na odpowiednią kalibrację pod konkretne uprawy. Najczęściej jest to siew jedno, dwu, lub trzyrzędowy. W siewnikach precyzyjnych, możemy dopasowywać rozstaw rzędów pod względem szerokości pola, regulować odległość rozsypywania nasion, a także głębokość siania.
Jakie są ceny?
Ceny zależą od wielkości siewnika, jego zastosowania, budowy, formy zmechanizowania oraz wydajności pracy. Niestety tyle ile rodzajów siewników tyle różnych cen. Wszystko zależy od tego jak dużą powierzchnię chcemy obsiać.