Uprawa rzepaku ozimego to nie lada wyzwanie dla rolników, ze względu na spore zagrożenie ze strony chwastów, chorób oraz szkodników.
Profesjonalna regulacja rzepaku wiosną jest jednym z podstawowych zabiegów i ma na celu stworzenie optymalnych warunków wzrostu oraz równomierne rozwinięcie pędów bocznych w stosunku do pędu głównego.
Kiedy przeprowadzić zabieg skracania rzepaku?
Po okresie zimowym roślinie dostarczana jest duża ilość składników pokarmowych, budujących plon. W takich warunkach, przy wsparciu dodatnich temperatur powietrza, pęd główny zaczyna intensywnie piąć się w górę, powodując znaczną różnicę we wzroście, w stosunku do pędów bocznych.
Zalecamy przeprowadzanie wiosennej regulacji wczesną wiosną, najlepiej w okresie marca.
Korzyści wyrównywania pędów.
Głównym zadaniem wyrównywania łanu roślin, poprzez zahamowanie wzrostu pędu głównego, jest przekierowanie energii na pędy boczne i system korzeniowy. Wyrównywanie wzrostu powoduje, że rośliny nie konkurują ze sobą, przez co mają równe szanse w dostępności do światła oraz składników odżywczych, w związku z czym produkują nasiona dobrej jakości, a ich system korzeniowy jest lepiej rozwinięty.
Zabieg fungicydowy a ochrona przed chorobami.
Wykonanie zabiegu skracania wiąże się również z zastosowaniem ochrony rośliny przed chorobami, takimi jak sucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń czy czerń krzyżowych oraz przed szkodnikami, np. chowaczem czterozębnym i chowaczem brukwiaczkiem. Dzieje się tak dzięki obecności substancji z grupy fungicydów.
Jakie technologie zastosować do regulacji rzepaku ozimego?
Technologia polecana przez naszego specjalistę środków ochrony roślin – Kamila Kurka:
Kontroler PH 0,15 l/ha + PORTER 250 EC 0,5l/ha lub AMBROSSIO 500 SC 0,5l/ha + MEPIK 300 SL 0,5l/ha + LOS OVADOS 200 SE 0,2 l/ha + DELMETROS 100 SC 0,05 l/ha
Skontaktuj się z nami!
Potrzebujesz więcej informacji na temat środków ochrony roślin, nawozów lub nasion? Skontaktuj się z naszym specjalistą!
Kamil Kurek – tel. 665 217 168