Przyczepa rolnicza to jedna z podstawowych maszyn niezbędnych do pracy w gospodarstwie. Rolnicy co roku wykorzystują ją do pracy przy zbiorach plonów, dlatego jest to element niezbędny, w który z pewnością warto zainwestować. Jednak warto zastanowić się nad tym, czy potrzebny jest kosztowny zakup nowych przyczep rolniczych, czy może nasza wysłużona przyczepa potrzebuje kilku przeróbek i remontu w bardziej przystępnej cenie?
Jeśli dopiero jesteśmy na etapie zakupu maszyn rolniczych mamy do wyboru różne możliwości. Przy większym budżecie i odpowiednich oszczędnościach możemy pozwolić sobie na zakup nowej przyczepy rolniczej, zwłaszcza jeśli nasze przedsiębiorstwo jest bardzo duże i będziemy potrzebowali wytrzymałych sprzętów, które będą w użytku cały rok, a nie tylko raz w roku w okresie żniw. Przy zakupie nowej przyczepy mamy możliwość większego wyboru i doboru indywidualnych parametrów, które najbardziej nam odpowiadają.
Warto pamiętać również o tym, że można postarać się o różnego rodzaju dofinansowania z Unii Europejskiej, również na zakup sprzętu rolniczego. Inną opcją są kredyty na działalność rolniczą. Zakup przyczep rolniczych to realny koszt, który możemy odliczyć od podatku, prowadząc działalność. Co w przypadku kiedy nie mamy zdolności kredytowej, a z jakichś przyczyn nie otrzymaliśmy dofinansowania? Właśnie wtedy warto pomyśleć o zakupie używanej przyczepy rolniczej i skorzystania z usług firm zajmujących się profesjonalnie wykonywaniem naprawy dla klienta.
Używana przyczepa rolnicza – na co zwrócić uwagę?
Zakup używanej przyczepy powinien być przemyślany i niestety tak jak w przypadku zakupu innego sprzętu czy samochodu z drugiej ręki, może być ryzykowny. Jeśli przyczepa rolnicza jest w bardzo złym stanie technicznym, jej remont może kosztować bardzo dużo pieniędzy oraz nerwów. Są jednak przypadki, kiedy przyczepa wymaga tylko wymiany opon lub drobnych przeróbek. Wtedy jej zakup nie musi wiązać się ze skomplikowanymi remontami. Z całą pewnością cena używanej przyczepy to mniejszy koszt nawet o połowę w stosunku do nowego sprzętu.
Przed zakupem sprawdźmy stan skrzyni załadunkowej. Ten parametr powie nam dużo o tym, jak faktycznie była użytkowana przyczepa. Warto sprawdzić, czy burty dobrze się zamykają i w jakim stanie są klamry oraz zawiasy. Przyjrzyjmy się czy rama jest prosta i przylega do skrzyni, a także układowi zawieszenia, hamulcowemu i hydraulicznemu. To najdroższe elementy do wymiany i warto, żeby były w dobrym stanie, co pozwoli zminimalizować koszty. Jeśli przekalkulujemy, że remonty przyczep będą bardziej kosztowne niż zakup nowej, po prostu wybierzmy inną przyczepę. Nie dajmy się zmylić sztuczkom na zdobycie klienta. Ładnie odmalowana przyczepa nie odzwierciedla jej stanu technicznego.
Na czym polegają remonty przyczep rolniczych?
Firma zajmująca się profesjonalnymi remontami przyczep na pewno przedstawi nam zakres prac, jakimi może się zająć. Możliwe są także przeróbki przyczep od podstaw w zależności od potrzeb klienta. Na pewno warto remontować starsze przyczepy, ponieważ mają one dobre podzespoły, których już dzisiaj się nie używa. Dobre do wszelkich przeróbek są przyczepy IFA HW 60.11 i HL 80.11, które są sprowadzane z Niemiec. Warto zastanowić się nad wyposażeniem takiej przyczepy w wywrót trójstronny, co pozwoli na większy komfort pracy.
Ważna jest rama, na której mamy numery i dokumentację. Jeśli rama jest w dobrym stanie, całą resztę można dowolnie przerabiać. Często w używanych przyczepach będzie konieczna wymiana resorów oraz opon na bardziej wytrzymałe. Możemy także zmienić powierzchnię załadunkową i zamontować nowe hydrauliczne lub hydrauliczno-pneumatyczne hamulce. Nowa rama górna to także element, który pozwoli nam na uniknięcie ryzyka przeładowania przyczepy i zwiększenie ładowności.
Co jeszcze mają do zaoferowania firmy wykonujące remonty przyczep? Piaskowanie i malowanie ramy oraz przyczepy to podstawa. W najbardziej wrażliwych miejscach warto pomalować przyczepę dwa razy. Do tego montaż instalacji elektrycznej, prostowanie ramy, montaż oświetlenia LED, montaż burty i jej dostosowanie, wykonanie zabudowy przyczep rolniczych, wykonanie burt na specjalne zamówienie. Przyczepa sztywna może zostać przerobiona na wywrotkę. Ważne są też koła. Wszystko zależy od stanu przyczepy i od funduszy klienta.
Zdecydowanie remonty przyczep używanych są bardziej ekonomiczne od zakupu nowej przyczepy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy ceny stale wzrastają. Zakres usług może być bogaty, a klient decyduje, jak wiele zostanie zmienione w przyczepie. Spawanie i malowanie to najbardziej podstawowe elementy, które zawsze warto wykonać na samym początku. To doprowadzi przyczepę do dobrego stanu używalności. Przyczepa rolnicza po remoncie zazwyczaj może posłużyć bezawaryjnie przez długie lata. Zwłaszcza jeśli podzespoły są dobre jakościowo, a specjaliści wykonali wszelkie prace na wysokim poziomie. Dlatego w sytuacji, gdy nie możesz pozwolić sobie na nową przyczepę, warto zdecydować się na taki remont.