Przyczepy rolnicze to jedne z podstawowych maszyn, bez których gospodarstwa nie wyobrażają sobie funkcjonowania. To dzięki nim można przewozić produkty rolne, czyli na przykład plony. Choć niektórym osobom, szczególnie niezwiązanym z rolnictwem, wydaje się, że przyczepa to nic takiego, ponieważ służy tylko do przewożenia ładunków, to prawda jest taka, że dobre przyczepy muszą spełniać wiele warunków. Jeżeli, chcesz dowiedzieć się jakie to warunki, a także, jakie rodzaje przyczep rolniczych wyróżniamy, przeczytaj ten artykuł!
Dobra przyczepa, czyli jaka?
Decyzja o kupnie przyczepy powinna być podejmowana po uprzednim dokładnym przeanalizowaniu potrzeb i oczekiwań rolnika wobec sprzętu. Dostępne na rynku produkty różnią się przecież przeznaczeniem, właściwościami i parametrami. Szczególnie ważnym parametrem jest ładowność, czyli maksymalny ciężar ładunku, który można jednorazowo załadować na urządzenie transportowe.
Wielkość przyczepy też należy dobrać odpowiednio do ilości transportowanych przez gospodarstwo produktów rolnych. Na przykład przyczepy rolne dwuosiowe polecane są dla większych gospodarstw, które jednak nie są jeszcze gospodarstwami przemysłowymi. Dla tych ostatnich najlepszym rozwiązaniem będą przyczepy trzyosiowe o największej ładowności – nawet kilkanaście ton!
Rodzaje przyczep rolniczych – jakie wyróżniamy ze względu na przeznaczenie?
Wyróżniając rodzaje przyczep rolniczych, pierwszy podział można poprowadzić ze względu na przeznaczenia – tu przyczepy dzielimy na uniwersalne i specjalistyczne. Popularne w tej pierwszej grupie są tak zwane wywrotki. Na pewno każdy o nich słyszał. Dzięki trójstronnemu wywrotowi skrzyni ładunkowej umożliwiają one szybki i sprawny rozładunek. Sprzęt ten jest ogromnym ułatwieniem dla wszystkich rolników, którzy zajmują się między innymi hurtową sprzedażą ziemniaków czy zboża. Wyobraźcie sobie, jak wiele czasu zaoszczędzają w porównaniu do sytuacji, gdyby musieli ręcznie wyładowywać produkty rolne za pomocą łopaty.
Z kolei, jeżeli chodzi o przyczepy rolnicze specjalistyczne, to przeznaczone są one do przewozu konkretnego typu ładunku. Ma to swoje wady i zalety. Plusem jest fakt, że przewóz danego ładunku jest maksymalnie ułatwiony, bezpieczny i zoptymalizowany. Jednak z drugiej strony, taka specjalistyczna przyczepa rolnicza nie nada się do transportu niczego innego, jak tylko produktów, dla których jest dedykowana.
Szczególnymi rodzajami przyczep jest przyczepa do transportu zwierząt oraz przyczepa do bel. Ta ostatnia służy do przewozu słomy w belach, a umożliwia to jej charakterystyczna konstrukcja. Na pewno każdy choć raz w życiu widział taką maszynę – jest to platforma ograniczona na krótszych bokach burtami, dzięki którym bele nie staczają się i są odpowiednio zabezpieczone.
Rodzaje przyczep ze względu na liczbę oś
Przyczepy rolnicze podzielić można także ze względu na liczbę oś. Jednoosiowe są lekkie, zwrotne (łatwo nimi manewrować), a także kompatybilne z większością ciągników. Niestety do ich wad zaliczyć należy małą ładowność – do 5 ton. Z tego względu nadają się do małych gospodarstw. Z kolei przyczepa dwuosiowa ma większą masę i tym samym większą ładowność, dzięki czemu sprawdza się w większych gospodarstwach. Jest to najpopularniejszy rodzaj używany w naszym kraju.
Gdzie kupić przyczepy rolnicze?
Maszyny rolnicze, niezależnie od tego, czy używane, czy nowe powinny spełniać pewne standardy. Oczywiście, można znaleźć ogłoszenia, w których ktoś sprzedaje używane przyczepy kilkakrotnie taniej, niż jest to w przypadku nowych sprzętów. Jednak cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. Przyczepa jest bardzo ważna podczas pracy na gospodarstwie. Co więc z tego, że kupimy tanią, ale za to silnie wyeksploatowaną, która wymaga stałych wizyt w warsztacie. Trzeba znaleźć idealne połączenie rozsądnej ceny i jakości.