Kiedy myślimy o rolnictwie lub sadownictwie, pierwsze co przychodzi na myśl to duże maszyny rolnicze i traktory. Jednak ogromną pomocą w sadach są ciągniki sadownicze, które umożliwiają pracę na mniejszych powierzchniach, na obszarach gdzie nie mamy możliwości, aby manewrować. Ciągnik sadowniczy sprawdzi się, kiedy wykonujemy różnorodne prace ogrodnicze, z zakresu pielęgnacji zieleni, jak również koszenie, przycinanie drzew krzewów czy nawożenie. Ciągniki sadownicze mają uniwersalne zastosowanie ze względu na fakt, że możemy łatwo przepinać maszyny podpięte do pojazdu. Przy pomocy ciągnika możemy używać opryskiwacza, skrzyni do zbiorów, kosiarki, czy też kombajnów do zbiorów. Wszystko, aby ułatwić pracę w sadzie i oszczędzić czas na działania, które bez ciągnika byłyby wykonywane ręcznie.
W zależności do rodzaju upraw, możemy wybrać określony typ ciągnika, który jest oferowany przez producenta. Inaczej będzie wyglądać osprzętowanie w przypadku uprawy truskawek, borówek, czy też aronii. Każda z tych roślin ma inny rozstaw, inaczej się rozrasta i potrzebuje specjalnego działania. Adekwatnie do tego, jakim budżetem dysponujemy, możemy zakupić zarówno nowe, jak i używane ciągniki sadownicze. Rynek jest szeroki i w przypadku sprzętu z drugiej ręki także mamy możliwość zakupu, dobrego, wytrzymałego sprzętu bez usterek po dokładnej selekcji ogłoszeń.
Czym charakteryzują się ciągniki sadownicze?
Ciągniki sadownicze przede wszystkim muszą mieć małe gabaryty z uwagi na fakt, że są potrzebne przy pracy na małych powierzchniach i często z małymi, nowymi sadzonkami, które łatwo uszkodzić. To, co je wyróżnia to łatwość sterowania, zwinność i skrętność. Wszystko to dzięki wąskiemu rozstawieniu kół i czułemu wspomaganiu kierownicy. Dodatkowa dźwignia rewersu pomaga na szybkie wycofanie, jeśli okoliczności tego wymagają. Rozbudowana kabina ciągnika sadowniczego nie posiada na zewnątrz wystających, nieregularnych elementów. To zmniejsza ryzyko zahaczenia o krzewy i drzewa w czasie wykonywania pracy.
Ciągniki mają wysoką wydajność pracy, zużywają mało paliwa, a najnowsze posiadają w kabinie klimatyzację, co znacząco wpływa na komfort pracy. Ciągniki sadownicze powinny mieć także określoną moc i udźwig. Moc powinna wynosić 100 KM, a udźwig w celu przypięcia większości potrzebnych sprzętów powinna się znajdować w przedziale 1300-1500kg. Przy takich parametrach dbanie o owoce i uprawy będzie o wiele prostsze niż wcześniej. Najbardziej cenionym modelem wśród sadowników jest Ursus o maksymalnym udźwigu 1300 kg.
Ciągniki sadownicze – uniwersalne maszyny do pielęgnacji upraw
Ciągniki sadownicze są niezbędne w wielu działaniach, które wykonujemy w ogrodach i sadach. Można powiedzieć, że ich zastosowanie jest uniwersalne. Jest to wycinanie gałęzi, odchwaszczanie większych i mniejszych powierzchni, nawożenie, opryskiwanie i zbiory owoców. Ciągnik sadowniczy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie zmieści się tradycyjny traktor, a prace ręcznie byłyby zbyt czasochłonne ze względu na rozległość terenu. Przydatne są różnorodne zaczepy, dzięki którym możemy wykonywać różne rodzaje prac. Na pewno sprawdzą się zaczep tylne trójkątne, tylna belka, czy stabilizujące obciążniki kół. W czasie wyboru odpowiedniego modelu sprawdźmy także, jaka jest widoczność z kabiny operatora. W popularnym i cenionym ciągniku marki Ursus pozycja operatora jest wysoka. Dzięki temu podczas pracy mamy dobrą widoczność, co w ciągu wielu godzin działań jest bardzo istotną kwestią.
Jaki ciągnik sadowniczy wybrać – nowy czy używany?
Ciągnik sadowniczy to zakup wymagający dość sporych nakładów finansowych. Jeśli decydujemy się na nową maszynę, dobrze jest spróbować uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych z Unii Europejskiej. Nowe ciągniki sadownicze na pewno będą charakteryzować się nowoczesnymi parametrami i uzyskamy na nie kilkuletnią gwarancję. Warto też zwrócić uwagę na sprzęty z drugiej ręki.
Używane ciągniki sadownicze również możemy dostać w dobrym stanie. Takie poszukiwania wymagają jednak czasu i odpowiedniej selekcji. Na początek ustalmy dokładnie, na czym nam zależy i jakie wyposażenie powinien mieć nasz ciągnik sadowniczy, tak aby był pomocny w konkretnych pracach. Nie kupujmy ciągnika z jak największą ilością sprzętu, który w przypadku naszych upraw może się nie przydać, a na pewno wpływa na cenę. Ważny jest również wystarczający udźwig oraz stan kabiny wewnętrznej. Tak jak w przypadku zakupu używanego samochodu bardzo istotny jest przebieg i stan sprzęgła oraz stan techniczny, który powinniśmy przetestować w czasie jazdy. Obejrzyjmy silnik, sprawdźmy, czy nie ma wycieków oleju. Cena używanego ciągnika z pewnością będzie dużo niższa, jednak spośród wielu ogłoszeń musimy wybrać to najlepsze. Ciągnik sadowniczy to zakup na lata, który usprawni pracę w naszym sadzie. Dlatego warto indywidualnie dopasować parametry oraz wybrać jak najlepszy jakościowo sprzęt.