Ciągnik rolniczy jest maszyną niezbędną w każdym gospodarstwie. Niezależnie od wielkości użytków rolnych traktor musi być na wyposażeniu każdej zagrody. Przy mniejszych powierzchniach pól wystarczy jeden, często wieloletni sprzęt. Natomiast przy średnich farmach i agro przedsiębiorstwach jeden ciągnik to zdecydowanie za mało. Nowe ciągniki są wydajne, ekologiczne i niezawodne. Jednak nie każdy gospodarz może sobie pozwolić na ich zakup. Używane ciągniki rolnicze także mogą sprawdzić się jeszcze na roli, jednak warto wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zastanówmy się, czy warto kupować używane ciągniki rolnicze?
Używane ciągniki rolnicze – zalety
Maszyny używane (niezależnie, jaki mają rok produkcji) mogą być tym, czego szukasz, jeżeli potrzebujesz sprzętu prostego, łatwego w obsłudze i niedrogiego. Używane ciągniki rolnicze to maszyny nieskomplikowane w naprawie. Starsze traktory nawet przy poważniejszej awarii rolnik jest w stanie zreperować samodzielnie. Informacje o częściach znajdzie w katalogach, które pomimo upływu lat są nadal aktualne. Jeżeli dodatkowo dysponujemy prywatnym warsztatem i narzędziami, każdą maszynę używaną jesteśmy w stanie doprowadzić do dobrego stanu. Inwestycja w tani, nawet uszkodzony sprzęt i czas poświęcony na naprawę może okazać się opłacalna.
Przeglądając ogłoszenia, natrafimy na oferty, których lokalizacja może być blisko nas, a cena prezentować się atrakcyjnie. New Holland już od lat wypuszcza na rynek produkty, które pomimo upływu czasu nadal cieszą się popularnością i nie wymagają częstego serwisu. Filtry w ogłoszeniach pozwalają nam na dobranie odpowiedniej mocy pod nasze wymagania. Moc traktora może odgrywać kluczową rolę przy zakupie. Jeżeli zależy nam na maszynie o dużej mocy, bez dodatkowych ulepszeń technologicznych i podniesionej efektywności pracy używane ciągniki rolnicze mogą okazać się dla nas dobrym wyborem.
Pamiętajmy jednak, że używany ciągnik rolniczy to nie tylko stare kilkudziesięcioletnie maszyny, ale także traktory kilkuletnie. Które oferują wiele możliwości już z najnowszej technologii. Możemy skorzystać z usług komisów, gdzie sprzedają traktory jeszcze na gwarancji. Mamy wtedy ciągnik prawie nowy, w znacznie niższej cenie.
Używane ciągniki rolnicze – wady
Zanim kupisz ciągnik rolniczy z drugiej ręki, zorientuj się, czy nie masz możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup nowego ciągnika. Istnieją programy, które umożliwiają otrzymanie dofinansowania na zakup sprzętu, pod warunkiem, że jest to nowy sprzęt. Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo rolne i rozliczasz się z podatku od towarów i usług (VAT), istotna może okazać się możliwość rozliczenia go. Cena netto powinna wtedy przesądzić o twoim wyborze. Decydując się na nowy traktor, możemy także wybrać odpowiednie dla nas podzespoły, które mogą znacznie ułatwić i usprawnić pracę w naszym agro przedsiębiorstwie. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli specjalizujemy się w uprawach o szczególnym charakterze i rodzaju obróbki. Producent nowych ciągników może wyposażyć maszynę w podzespoły, które przeznaczone są do pracy w szklarni lub między drzewami w sadzie. Kupując traktor z drugiej ręki, nie mamy możliwości wyboru podzespołów, często nawet nie możemy ich także dokupić, jeżeli urządzenia wyprodukowano już dość dawno.
Używane ciągniki rolnicze nie zawsze będą sprzętem niezawodnym, przeznaczonym do wielu godzin pracy bez serwisu i awarii. Skrzynia biegów, zawieszenie, akumulator, siłowniki, pompa mogą nas zawieść w momencie, gdy najbardziej ich potrzebujemy. Decydując się na zakup ciągnika z drugiej ręki, weźmy pod uwagę częstotliwość jego wykorzystywania. Jeżeli zatrudniamy pracowników, rozważmy czy stać nas na przestoje w ich pracy, zwłaszcza jeżeli w naszych działaniach bywają okresy bardziej intensywne z szybkim tempem pracy.
Pamiętajmy, aby przy ostatecznym podjęciu decyzji rozważyć nasze możliwości finansowe i możliwości wsparcia z zewnątrz. Zakup traktora z drugiej ręki jest wart uwagi, jeżeli nie prowadzimy przedsiębiorstwa rolniczego, tylko prywatne gospodarstwo. Jeżeli mamy umiejętności, możliwości i czas na serwisowanie go. Jeżeli jednak prowadzimy intensywne rolnictwo wielohektarowe lub produkcyjne, niezawodny i nowoczesny sprzęt będzie niezbędny do efektywnego zarządzania pracą i osiągania oczekiwanych rezultatów pracy.